V roce 1755 se zchudlý kapitán Ludvig Kahlen vydává dobýt drsné, nehostinné dánské vřesoviště se zdánlivě nemožným cílem: vybudovat tu ve jménu krále kolonii. Výměnou za to pro sebe získá tolik vytoužený šlechtický titul. Jediný vlastník této oblasti, nemilosrdný Frederik de Schinkel, se však arogantně domnívá, že tato země patří jen jemu. Když se de Schinkel dozví, že jeho služebná Anna Barbara a její manžel se utekli ukrýt ke Kahlenovi, privilegovaný a zlomyslný majitel vřesoviště přísahá pomstu a dělá vše pro to, aby kapitána vyhnal. Kahlen se nenechá zastrašit a pustí se do nerovného boje – riskuje nejen svůj život, ale i život rodiny uprchlíků, která se kolem něj shromáždila. Šestý celovečerní film Nikolaje Arcela je vynikající historické drama s řadou předností, z nichž ta nejpřesvědčivější je možná nejméně překvapivá. Je jí charisma staré školy, které z plátna vyzařuje díky Madsi Mikkelsenovi v roli muže, jehož mlčenlivou povahu a drsnou statečnost prověřují snad všechny myslitelné útrapy, které ho v Dánsku 18. století mohly potkat. (Film Europe)

Jemes

chybělo mi tam víc akce nebo něčeho, kde by ukázal, proč se stal kapitánem, ale i tak dobře udělané drama o odhodlaném muži, který musí přetrpět nástrahy, které mu do cesty neustále házejí. Nevíce cením konec, kde konečně po dlouhé době jsem viděl uzavřený konec. ()

rigby

Výborná atmosféra, která se k vřesovištím prostě hodí. A tuhle krajinu mám moc rád, i když je mi jasné, že život v ní není jednoduchý. To ale ve filmu moc nevyniklo, spíše se zde jednalo o mezilidské vztahy, které v žádném případě nebyly jednoznačné. Ale pod povrchem to silně bublalo a drželo mě to stále přišpendleného k obrazu. Díky tomu chvílemi mizely časové rozdíly, ten příběh se mohl klidně odehrávat v jakékoli době, včetně současnosti. ()

Easykill

"Jsem jeho syn, ale není můj otec." Tak na tohohle bastarda jsem čekal dlouho. A čekal s tím, že uvidím opět "šíleného Madse" a neskutečnou kvalitu. Dostavilo se obojí a v ještě lepším světle než jsem doufal. Silný snímek o tom jak ustát "chaos". O tom, že k uskutečnění vizí a dosažení cílů je potřeba přinést oběť. Ale jakou hodnotu má vize? Za jakou cenu bude dosažen cíl? Obětuješ vše pro sebe, svá pravidla a hrdost? Nebo pro budoucnost? Přines oběť pro svou budoucnost. Od první do poslední minuty, je bastard skvělý. Ať už je to casting, herecké výkony, prostředí, scénář, atmosféra. Ta tvrdá doba, jde z filmu přímo cítit. Když vás to chytí na začátku, tak vás pustí až na konci. Opět kus filmařiny, který stojí za to. ()

hony23

Dvouhodinový herecký koncert Madse Mikkelsena o tom, jak se vysloužilý voják rozhodl orat brambor na totálně neúrodné půdě. Jeho snahu o kolonizaci navíc hatí jeho slizký zámecký soused, takže se dočkáme i finále na ostří nože. ()

swenyx

Unikátní filmařská záležitost, která tu nějakou dobu nebyla. Skvělý vidět "lokální" film, co si drží takovou laťku. Vyobrazení tehdejšího života, který se s nikým nepáral. Kapitán Ludvig Kahlen se snaží vybudovat kolonii, kterou se mu celou dobu snaží překazit místní namyšlenej šlechtic. Natáčelo se dokonce i v Česku, no jo no to jsou ty naše zámky a hrady. Mads Mikkelsen byl bombovej, zahrál dobráka kterýmu víceméně všichni šlapou na hlavu dokonale. ()

werxix

Krásná sonda dánského venkova 18. století. Mads klasicky absolutně výborný. Za mě velice zajímavý konec. ()

kokos.o

Film Bastard vás dovede do temných a nehostinných časů 18. století, jeho kvality však nadčasově září. Režisér filmu s citlivým pohledem zachycuje dobové prostředí, a to jak prostřednictvím pečlivého rekvizitáře, tak i mistrovské práce kamery. Úchvatné vizuální zpracování vytváří autentickou atmosféru 18. století a propojuje diváky s historickým dramatem. Jádro příběhu, odehrávající se na pozadí těžkého boje o vlastnictví vřesoviště, posiluje mrazivý nádech celého filmu. Frederik de Schinkel, hrán nesmlouvavě a arogantně, vystupuje jako přesvědčivý antagonist, jehož konfrontace s kapitánem Kahlenem nabízí divákům intenzivní sled událostí. Vynikající herecký výkon Madse Mikkelsena je středobodem celého filmu. I přes minimální množství dialogů dokáže svým projevem předat mnoho emocí a hloubky postavy. Mikkelsenova schopnost vyjádřit vnitřní boj a odhodlání kapitána Kahlena je dojemná a dotváří celkový dojem ze snímku. Celkové hodnocení: 8/10  Art: 8/10    Akce: 8/10    Vtip: 6/10    Napětí: 8/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 7/10    2D    01/2024 ()

meatball

Mikkelsen jako obvykle super, ale Bastard je především skvěle napsaný a promyšlený film, který si moc nepotrpí na obvyklé filmařské zkratky. Překvapí množstvím různých detailů, které výrazně ovlivňují výslednou atmosféru. Tleskám. ()

Robopes

Mě prostě baví to, co poslední dobou přichází ze Severu. Norové, Švédi a Dánové, tleskám, tohle je čistá filmařina. ()

taibrek

K čomu viedol osud tohto muža? Iba ku smútku. Väčšinu svojho života zažíva iba trápenie. Napätie sa dá krájať, ale v podstate vieš, že tie zemiaky tam musí vypestovať… páči sa mi, že sme sa dozvedeli aj to čo sa stane s postavami v budúcnosti. A na staré kolená nájdu všetci svoj pokoj. ()

david141474

Mads Mikkelsen je kvalitní herec, dokázal to už v nespočtu rolí, dokonce i ve Strangovi, a tady to dokazuje též. Film je dost uzemněný, ale za to je dosti drastický. Nějaký mučení tam bylo, to ne že ne. Nějaká vražda a krev taky. Ale taky tam bylo budování vztahů tří hlavních postav a záporák je pěknej zmrd, kterýho chcete celej film oddělat. A když už se to stane, tak jste spokojeni, takhle jsem to alespoň četl na výrazu ostatních lidí, co byli se mnou v sálu. Soundtrack je fajn. Herecký výkony jsou povedený, samozřejmě válí Mads. Akce tam byla, ale jen troška. Celý film je vlastně o tom, že Mads chce získat šlechtický titul a panství, když vypěstuje na vřesovišti brambory. Nebudu spoilerovat, ale bude to velice komplikovaná cesta až k prvnímu výhonku. Já jsem si tento film velice užil a mohu jen doporučit. 8/10 Schinkel je šílenec, to bezesporu! (Art - 23.2.2024) ()

stanlyOu

Mikkelsen bezchybný, záporak extra nepríjemný, atmosféra odzbrojujúco chladná. Takéto veci jedine z europskej produkcie. 8/10 ()

mdf

Tohle bylo silný a fakt dobrý.Mads je jeden z mála,co svojim obličejem nemusí nic dělat a přitom řekne vše. ()

Rudolf.Benes

Dánský Karel Roden, opět vybočuje z řady. Prakticky si nevzpomenu na žádný film s ním,který by byl na ho*no. Od HONU až po CHLAST,je to vždy nadprůměrný zážitek a co víc, má štěstí na scénáře které vás prostě nutí u filmu a po něm, přemýšlet.Tahle historická perla není výjimkou.Neni tam žádný záběr, žádná scéna, která by neměla využití, která by neuměla co říct, která by byla zbytečná. Boj s vrchností,lidskou omezeností a arogancí, předsudky a strachem,je zde velice jednoduše a dobře zdokumentován. Charaktery jednotlivých postav jak-by-smet. A pro nás sraby,  je to rozhodně jeden z filmů roku, který vám zůstane dlouho v paměti jak hlína od brambor za nehty. 90/100 ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (více)