Reklama

Reklama

Starodávné apokalypsy

(seriál)
  • Velká Británie Ancient Apocalypse
Trailer
Velká Británie, 2022, 4 h 11 min (Minutáž: 29–33 min)

Režie:

Marc Tiley

Kamera:

Will Fewkes

Hrají:

Graham Hancock (průvodce), Joe Rogan
(další profese)

VOD (1)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Novinář Graham Hancock hledá po celém světě důkazy o záhadných ztracených civilizacích, které na naší planetě žily v poslední době ledové. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

BigBang 

všechny recenze uživatele

V recenzích archeologové dost prudce odmítají teorie tohoto seriálu. Autor nechává mluvit legitimní archeology (z nichž někteří následně odmítli použití svých výroků na podporu tezí, s nimiž nesouhlasí). Ale zčásti tam vystupují i evidentní šarlatáni. A teda taky Joe Rogan. Ale i když autor není moc věrohodný co do datace těch staveb, ukazuje i tak krásná místa - a z určitého pohledu je jedno, jestli jsou staré 5 nebo 10 tisíc let. Asi nejslabší jsou soustavné útoky na etablovanou archeologii: autor se domáhá vstřícnějšího přijetí svého vyprávění. Ale akademická věda je cenná (a taky krásná a hrozná současně) právě tím, jak nemilosrdně potírá vše, co není prokázané. To není spiknutí, ale metoda. ()

LordSnape 

všechny recenze uživatele

Spousta krásných míst a perfektní záběry z dronu. Obsah je takový nic moc. Co se autorovi nehodí, to vyškrtne, naváží se neustále do vědců a archeologů. Zpochybňuje důkazy a sám předkládá jen teorie. Ano, věda je o důkazech a faktech! Poslední dva díly jsou vážně dobrý a dávají smysl, ale ty ostatní jsou taková ujetost i když beru v potaz - bez mimozemšťanů. Nelze ale natvrdo říct, mytologie a mýty jsou pravdivé, fakt to tak bylo a nemít pro to žádné relevantní důkazy. O původu mýtů z jednoho zdroje nicméně psal profesor Puhvel - není to nová myšlenka. Trochu se divím, proč je to na Netflixu. Snad nechtějí jít cestou nočního History channel. ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Jestli existuje nějaká konspirační teorie které bych rád věřil, tak je to existence vyspělé civilizace zaváté časem a úplně zapomenuté. Nemyslím tím přímo technickou společnost, ale kdyby ve své době měla Egyptská říše několik svých předchůdcu, nebo alespoň adekvátních protějšků, tak by to byla paráda. Bohužel nic s čím seriál přišel, mě o tom nepřesvědčilo. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Akademie má sama máslo na hlavě, když se o zásadních objevech lidské historie i po dvaceti letech většina dozvídá pouze z podobných dokumentů. K práci Grahama Hancocka & spol. mám podobný vztah jako k eposům Ilias a Odyssea. Fakt, že se vykopala bájná Trója, ještě neznamená, že začnu hned věřit také na antické bohy. Jestliže součástí jeho hypotéz je i ta, která za posledních patnáct let dostává seriózní vědecký obrys (Younger Dryas Impact Hypothesis), neznamená, že musím hned koupit vše ostatní. Po stovkách hodin, co mám k tématu poctivě odsezeno, nepřináší vedle vizuálního upgradu Netflixovská série pro mě nic nového. Reakce odborníkú je stejně hysterická jako legendární diskuze se Zahi Hawassem. Narozdíl od nich ale sérii nepovažuju za něco nebezpečného. Naopak, může být výzvou pro testování vlastních znalostí a sama historie nám několikrát ukázala, že mýty a legendy není radno podceňovat. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Graham Hancock předvedl profesionální práci v hledání souvislostí mezi archeologií, astronomií a geografií na archeologických nalezištích. Tedy v různých oborech, které spolu ve většině případů moc nespolupracují. Díky tomu se dostal k závěrům a informacím, které jsou svým způsobem revoluční a velmi relevantní i pro vědeckou obec. Kdyby vše zůstalo u faktických důkazů, byl by to fantastický dokument, který by přinesl spoustu nových informací nebo na pevných základech stojících teorií. Hancock ovšem vše relevantní, co za celou sérii (a život) objevil, pohřbívá naprosto nepodloženými teoriemi o Antlantidě, žvaněním o vyspělé civilizaci s elektřinou a vzducholoděmi před desítkami tisíci let, a to vše na základě absolutně ničeho, až má člověk pocit, že se z vědeckého dokumentu dostal během pár minut do Vetřelců dávnověku, kde dobrý příběh vítězí nad realitou. Naprosto nepochopitelně tedy sám sabotuje dokument, který se snažil pracovat pouze s fakty, pohádkami o nikdy neexistující Atlantidě kdesi v Karibiku. 65 % (dnešní teorie o Atlantidě existují pouze díky řeckému filosofovi Platonovi, který s největší pravděpodobností vycházel z ústně předávaného příběhu o tragédii na řeckém ostrově Santorini, kde o tisíc let dříve sopečná erupce zničila na tu dobu vyspělou civilizaci, kterou díky erupci vymazala z povrchu a díky zaplavenému kráteru (obrazně řečeno) "potopila" pod vodu.) ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama