Oddíl 10 z Navarone

• Česko Komando 10 z Navarone (více)

V roce 1961 vznikl slavný válečný film Děla z Navarone, vyprávějící o odvážné akci malé jednotky během Druhé světové války. O sedmnáct let později vzniklo jeho volné pokračování s novými představiteli. Do Jugoslávie jsou vysláni major Mallory a seržant Miller, aby našli a zlikvidovali nebezpečného nacistického agenta Nikolaje Leskovara, působícího v partyzánských jednotkách. Na cestě do Jugoslávie jsou přiděleni k jednotce plukovníka Barnsbyho, která má za úkol vyhodit do vzduchu strategicky významný most. Není to vůbec snadné, nacisté jsou v přesile a Leskovar má v záloze nebezpečný plán. Podaří se Malloryho jednodce v sebevražedné akci splnit oba úkoly? Zajímavý příběh a hvězdné herecké obsazení v němž září Robert Shaw a Harrison Ford patří mezi hlavní klady filmu. Guy Hamilton, režisér filmů o Jamesi Bondovi (např. Goldfinger, Diamanty jsou věčné), natočil dobrodružnou podívanou s překvapivými dějovými zvraty a typickým britským humorem. (Česká televize)

Mol

I DID YOUR JOB. NOW HELP ME DO MINE!! Herecké obsazení bylo výborné, ale přišlo mi, že film hodně sráží nevýrazné prostředí pusté Jugoslávie. Tam kámen, tam strom.. prostě a jednoduše není film pastvou pro oči. Angličtina britských důstojníků, slovanský jazyk partyzánů a němčina Wermachtu to už je něco jiného. Na válečných filmech mám opravdu rád autentičnost jazyka. Tady se jí celkem drželi i když Django mluvil na německého seržanta anglicky a tu a tam i ostatní, ale nic co by se nedalo překousnout. ()

Davej

No, nechápu to vysoké hodnocení od ostatních. Jedná se totiž o jasné béčko (zřejmě to bylo točené pro televizi). Opravdu zábavná je pak pouze hláška jakéhosi Němce, který křičí na nepřítele, který mu postřílí kolegy: "Das ist nicht correct." Jinak i přes přítomnost skvělých herců, kteří ovšem nemůžou nahradit slabý scénář, nuda. A úroveň historické věrnosti je až příliš "americká". ()

Djkoma

Tak jsem si po delší době zavzpomínal na Commandos:). Oddíl 10 z Navarone je rozhodně dobře odvedená práce, která dokonce i v efektním finále (které kromě asi dvou záběrů splňuje mé požadavky) potěší nejednoho fanouška válečným filmů. Je to trochu netradiční cesta, spíše tiché našlapávání než přímá akce, ale o to větší potěšení pro mě bylo navštívení například přehrady, což je velmi atraktivní prostředí. Obsazení také není vůbec špatné a film dokáže šlapat a pobavit v každém okamžik. PS: dát do názvu Oddíl 10 (Force 10) a pak ve filmu místo Oddíl 10 používat původní Force 10 mi přijde jako dabingová bezcitnost... ()

pakobylka

Něco jako western ... maličko naivní western - ovšem z druhé světové, takže tady kromě kavalérie klasické figuruje i ta plechová. Leč karty jsou rozdány ... nebo spíš doširoka - a snad i trochu marnotratně rozhozeny ... a přiměřeně napínavá dobrodružná jízda je zakončena nadprůměrně efektním finále, takže za 4* - byť s trochu odřenýma ušima. ()

Duke90

Harrison Ford na vzestupu své kariéry a Robert Shaw na jejím (nedobrovolném) konci. Od takových dvou velikánů člověk nemůže očekávat zklamání a obzvlášť když jsou spolu pohromadě v jednom filmu. Oddíl 10 z Navarone je velmi vydařený válečný snímek, který nepostrádá včetně několika "Jonesovských akčních scén" také slušnou dávku humoru. Ve vedlejších rolích si skvěle počínali Carl "Apollo" Weathers a můj oblíbenec z Bílého tesáka - Franco Nero. Opravdu solidní čtyřhvězdičková podívaná. ()

• Úvodní záběry výbuchů a hroutících se navaronských děl jsou použity z filmu Děla z Navarone z roku 1961. (rawboy)
  • Lokomotiva táhnoucí nákladní vlak s britskými vojáky a Lescovarem (Franco Nero) z německého muničního skladu je elektrický stroj JZ třídy 441. Jugoslávci je začali vyrábět v roce 1968 v licenci švédské firmy ASEA (typ SJ Rb). (Robbi)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers