Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

cogi

První sekundy a hned hudba napověděla, že se nebudu nudit. .. hudební kulisa nemá chybu ... během snímku jsem váhala .. čtyři hvězdičky, pět hvězdiček .. těsně ke konci jsem byla rozhodnuta ke čtyřem a to k mírně sentimentálnímu konci, ale opravdový finish rozhodl .... mírně jsem filmu přidala, ale myslím, že to vyjímečně neuškodí ()

Madison

Rýdzo britská, sarkasticky brilantná, obsahovo vtipná dobová uletenosť, ktorá doslova pohladí priaznivcov vzťahových prepletencov allenovského štýlu, ale v doprovode čisto anglického panovačného humoru. Prenádherná filmová záležitosť divadelného charakteru, ktorá sa otvorene vysmieva konvenciám, podobám lásky či hlúpym charakterom postáv. A ten herecký kasting! Colin Firth čoby po uši zamilovaný džentlmen, Rupert Everett ako ľahostajný mestský aristokrat, Frances O´Connor ako kultivovaná dáma a voľnomyšlienkárka Reese s pohŕdavou náturou bola krásnym Wildeovým bonbónikom. O bezcitnej Judi Dench ani nehovoriac. Jeden z filmov, ktorý ma pohltí za každých okolností. ()

Kaka

Odlehčená konverzačka a tak trochu parodie na velkoprodukční kostýmovky z dob minulých o osudových láskách, nevyřčených emocích a dalších skvelých obyčejích a zvycích tamější doby. Okouzlující herci a vtipné momentky kazí místy lehký stereotyp a přílišné šaškárenství. Bohudík stopáž tomu nepodlamuje kolena. ()

Dont

Příjemná komedie s kvalitním hereckým obsazením dle slavné divadelní předlohy, která uteče jako voda a těžko někoho urazí, ale na druhou stranu mě ani nijak zvlášť nenadchla. Z herců již tradičně dominoval Colin Firth, kterého je těžké trumfnout, byť Rupert Everett se o to snažil hodně. Judi Dench tradičně dobrá, Reese Witherspoon tentokrát nijak zvlášť nevynikající. Jako největší negativum vnímám jednoduchou zápletku a s tím související zřetelnou předvídatelnost celého dění. U komedie to možná není to hlavní, ale trošku to ubralo na výsledném dojmu a asi právě tohle připravilo snímek o čtvrtou hvězdu. ()

filmmovier

Geniální. Skvostné. Britské. Britsky krásné. Geniální předloha, prvotřídní famózní obsazení, - Firth a Everett si to fakt neskutečně užívají, ale famózní jsou samozřejmě naprosto všichni - sympatická stopáž, navíc je to dobové, tudíž klasické. Brilantní film a definice komedie. Krása. Nejlepší Wilde. 100%. Filip se neomrzí ani při dalších reprízách. Závěrečné titulky rozhodně nevypínejte, jinak o dost přijdete. ()

• Když se Reese Witherspoon učila anglický akcent pro tento film, její manžel Ryan Phillippe se zrovna učil skotský přízvuk pro svou roli ve filmu Gosford Park (2001). Kdo z nich se to naučil nejrychleji? Jejich dcera Ava. (HappySmile)
  • Přestože byla postava zahradníka Moltona nakonec z filmu vystřižena, můžete jej vidět v pozadí v mnoha scénách. (HappySmile)
  • Scéna, kde Rupert Everett plácne Colina Firtha po zadku a dá mu pusu na tvář, byla improvizovaná. Režisérovi Ovilerovi Parkerovi se zdála zaražená reakce Firtha tak vtipná, že se rozhodl scénu ve filmu ponechat. (HappySmile)