Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (568)

Terva 

všechny recenze uživatele

Ve filmu hraje spousta známých herců a ještě 119 dalších. CITÁT - Cítím se jak tanečník z dřevěnou nohou po čtyřech letech nucených prací................ Zpočátku mi to připadalo velmi dobré, obsahově, vypravěč ve třetí osobě, herecky také dobře obsazené no jak říkám: připadalo. Strašně mě odrazuje to parodování, není to komedie, ale spíše parodie a ta tomu celkem škodí, i když je to prolnuté celým příběhem. Ale jak jsem řekl, perfektní herecké obsazení a velká spousta hlášek. CITÁT - Hodil jsem se sem jako cibule do šlehačky s ananasem......... Trošku vážnější tón by příběhu neuškodil, ba naopak. Někdy je to dobré, někdy je to průměrné a je tu i pár momentů, které mi vůbec nesednou. CITÁT - Zabili Kennyho..... Parchanti......... Vůbec se mi například nelíbila scéna s Kidama. Když začnou zpívat, je to nejhorší moment příběhu. Byl jsem však už tak daleko, že jsem musel vydržet. CITÁT - Nechte si ty vaše (K)kidy................. Strašně rozporuplný snímek, ale našel jsem v tom spousty hlášek a zajímavých momentů. Je tu i plno odkazů na různé filmy. Například Batman, Limonádový Joe, Městečko South Park a další a další. CITÁT - Nevím na co jsem čekal......... V jedné chvilce můžeme vidět na Marlowově autě nálepku hlásající, že "Shit Happens", se Hovno stalo. V závěrečných titulcích je ještě několik dovětků. Například se můžeme dovědět, že postavu Bachaře si zahrál Vlastimil Zavřel a za svou roli nechtěl honorář. V závorce za jeho jménem je napsáno Hrál zadarmo. Když Phil Marlow (Tomáš Hanák) odchází na konci příběhu, jde po ulici kolem psa. Pes se v reálném životě jmenuje Tonda. Film je v dokonalé úctě věnován Raymondu Chandlerovi. Raymond Chandler je spisovatel, který například stvořil postavu Phila Marlowa. ()

paascha 

všechny recenze uživatele

Kdysi jsem viděl divadlo a to mě nadchlo. Pak jsem viděl hromadu scének s Hanákem a vypěstoval jsem si poměrně silnou alergii na jeho příšernou dikci. Takže když jsem před lety viděl film, nebavil mě právě a především on. Nebýt krásné Vilmy, nedal bych ani kousek, ale takhle jsem vydržel alespoň chvíli. Po dalším pokusu o shlédnutí musím dodat, že Tumáš Panák je Marlowe asi tak, jako já Marylin Monroe. 2ondraok: vzhledem k místu narození je to i neHanák:-)) ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

„Na jednu stranu to dávalo smysl... na druhou stranu už to smysl nedávalo...“ Já se teda spíš přikláním na tu druhou stranu, zápletka je opravdu taková nijaká a ve filmu toho moc smysl nedává. Což by se ještě dalo unést, ale Mazaný Filip je hlavně zoufale nevtipná parodie plná otravného pitvoření herců, což je něco, co mě v českých komediích hodně vytáčí. Nebýt mnohých popkulturních odkazů (mimo jiné i na South Park, to jsem vážně nečekal), asi bych u toho nevydržel. Mongoloidní mumlání Pavla Lišky a Hanákův unaveně monotónní a rádoby vtipný monolog mě ještě pár nocí budou strašit ve snech. Tohle si Raymond Chandler asi nepřál. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Obrovske prekvapeni, jak moc je film mych oblibencu spatny. Neveril jsem vlastnim ocim a vetsinu casu se citil trapne - petatricet ubohych prirovnani, krkolomne nevtipne vety a vse prostupujici nuda. Nekolik malo viyualnich perlicek, dobra kamera a Steindler s Liskou nemaji sanci vyrovnat bloudeni mezi divadlem a televizi, ktere selhava snad na vsech frontach. Kdyz bych neznal jeste o stupen vetsi ceske sracky Bolero, Post Coitum, Panska jizda a Kamenak, uvazoval bych o necem mezi odpadem a jednou usmudlanou hvezdou. Takhle slabsi dve. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Sklepáky mám moc rád, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jediný člověk schopný přenést jejich humor na plátno je Tomáš Vorel. Marhoul natočil cosi, co v první části funguje jako vtipný soubor divadelních skečů a ne jako film, v té druhé zase něco, co funguje jako film, ale nefunguje jako soubor vtipných skečů. Prostě ani ryba, ani rak. Ani věčně škrobený Hanák už mi nekonvenuje tak jako v Cestě z města a nebýt několika opravdových hereckých výkonů, mohlo to skončit jako hodně velký propadák. Holt, Dobeška je Dobeška... ()

Galerie (16)

Zajímavosti (28)

  • Václav Marhoul se nad vlastnoruční adaptací své divadelní hry zamyslel takto: "Kdybych to měl vyjádřit procentuálně, řekl bych, že šedesát procent je z předlohy a čtyřicet je nových. Musel jsem projít autocenzurou a spoustu scén a dialogů vynechat. Líbily se mi, ale děj by strašně zdržovaly nebo zamotávaly. Problém – i když radostný problém – je totiž v tom, že jde na jednu stranu o parodii, ale zároveň je to taky detektivka, takže příběh se musí nějakým logickým způsobem odvíjet. Tudíž jsem se pohyboval na dost tenkém ledě a pořádně jsem se s tím natrápil, ale myslím si, že z toho nakonec vyšla i ta detektivka. S legrací jsem problém neměl, protože jsem z divadla věděl, čemu se diváci smáli a čemu ne, ale ta detektivka mi vrásky nadělala.“ (NIRO)
  • Bachaře si zahrál Vlastimil Zavřel a za svou roli nechtěl honorář. V závorce za jeho jménem je napsáno: "hrál zadarmo". (Terva)
  • Starosta (Miroslav Etzler) má v závěrečných titulcích na zádech napsáno 2003, což odpovídá roku výroby filmu. (ČSFD)

Reklama

Reklama