Reklama

Reklama

S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Film trpí podobnými chybami jako Rytíři nebes, tzn všichni němečtí stíhači mají rudé letouny, a snímek obsahuje i další historické nepřesnosti, ale tentokrát jsem schopen to jednoduše pominout, protože čistě po filmové stránce je film výborný. Příběh je perfektně vystavěný, hlavním hrdinou je nadšený nováček, kterému tak trochu dělá mentora jako-vždy-skvělý Malcolm McDowell, příběh je vyprávěn po dnech a odehraje se v něm všechno; prostě stručná verze leteckých dějin první světové války odvyprávěná v několika málo dnech. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

První z trojice válečňáků roku 1976 a tradiční britský film. Syrový, chladný, bez větších emocí, hrdinství a bohužel i příběhu. Prostě partička letců  s minimální životností za první světové, kteří přežívají v roztřískaných kasárnách uprostřed ničeho, občas vyrazí na akci a z ní se většinou někdo nevrátí. Štvalo mě jak to skončilo (SPOILER: Prakticky všichni mrtví), štvalo že o něco většího nešlo a té akce na úkor banálních rozhovorů mohlo být taky víc. Na druhou stranu skvělí herci - taťkovský Plummer, naivní mladíček Firth, v pozadí se mihnou Gielgud, Howard a Milland a McDowell jako mladý, tvrdý, ale uvnitř zlomený velitel je výborný, stačí se podívat na ty jeho oči na konci... A ač nejsem zrovna fanda "letadýlek" tím míň těch z první světové, tak závěrečná akce je natočena naprosto luxusně. S odstupem lepší 3*. ()

Reklama

Petulka88 

všechny recenze uživatele

Válečné filmy mám rád, ale přece jen se raději držím při zemi, filmy o pilotech nijak zvlášť neprožívám. A Stíhači, na start! nejsou v tomhle ohledu vyjímkou.Musím objektivně přiznat, že na to, že jde o film z roku 1976, jsou vzdušné souboje naprosto fantastické! Bohužel jich je ve filmu velmi poskrovnu a to co se ve filmu odehrává mezi tím je docela nuda (obzvlášť scéna, kdy piloti zavítají do města, je neúnosně dlouhá). Pravda ale je, že kdyby nebylo báječných mužů na létajících strojích, moc filmů o 1. světové válce by nevzniklo. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

O protiválečný apel se pokouší mnoho filmů, zvlášť Hollywood je tím proslulý, ale jen málokterý se s tímto poselstvím vypořádá tak dobře, jako například Aces High. Čert vem dokonalé triky a do nejmenších detailů propracované bojové scény (Zachraňte vojína Ryana), které často sklouzávají k trapnému patosu a v některých okamžicích jsou spíš směšné... Tento snímek je skutečně protiválečný a ne pouhou exhibicí autorů, že tohle umíme natočit. Stíhači, na start! Je velice syrovým dramatem o bojových letcích I. světové války (sic!!!), o jejich pocitech a strachu i boji proti němu... A hlavně je o nesmyslnosti celého toho šílenství. Čím dál mladší kluci pochodujou (tady spíš letí) vstříc náruči Smrti a vlastně si ani neuvědomujou, že jsou to ještě děti nebo přinejmenším nezkušení mladíci (Croftovi je 18 a jeho následovníkům pravděpodobně ještě míň). Vůdčí postavou celého filmu je bezpochyby skvělý Malcolm McDowell v roli maj. Greshama. McDowell jen dokazuje, že v sedmdesátých letech byl na vrcholu a že není hercem jen jedné, dvou rolí (Alex de Large, Mick Travis). Vlastně ani nevím, proč nedávám všech pět hvězdiček... Možná se podívám ještě jednou a tu jednu přidám..:-)) ()

Akana 

všechny recenze uživatele

Filmů z tohoto prostředí - letecké boje za 1.světové války - asi není mnoho, já aspoň zatím neviděl žádný. Potěšitelná je absence hrdinského patosu tolik typického i pro ty nejlepší americké válečné filmy. Život letců je podávaný bez růžových brýlí se všemi absurdnostmi ("padáky letce znervózňují"), úzkostmi i radostmi. Bojové scény jsou působivě natočené. Pro Malcolma McDowella je to jedna z posledních "prvoligových" rolí a zhostil se jí na výbornou. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila pieseň s rovnomenným názvom. (firewind)
  • Scéna, kdy mladý pilot Croft následuje francouzskou prostitutku k ní domů, je založena na pravdě. Podobný příběh uvádí ve své knize "Ve znamení střelce" autor Cecil A. Lewis. (ČSFD)

Reklama

Reklama