Vítejte na starém dobrém divokém západě, který všichni milují! Horizont: Americká sága se odehrává během americké občanské války v 60. letech 19. století a představuje předválečné i poválečné období. Celovečerní film zavede diváka na emotivní cestu, na které zažije rozkvět Ameriky očima rodin, přátel i nepřátel. (Vertigo International)

007.

Když si vyberu film, na který jdu do kina, nikdy neodcházím zklamaný a to platí i v tomto případě. Uteklo to, jak voda. Perfektní hudba - hlavně v závěrečném sestřihu. Jak zde už bylo psáno, Kevin se věnuje detailům - opakovaný záběr na slepice mě pobavil. A díky tomu film plyne trochu volněji, ale proč v dnešní uspěchané době trochu nezvolnit a neužít si právě ty detaily? I přes malé tržby v kinech mu přeji, aby to dokončil a na další části se těším. 80% ()

ForGump

Tak za tohle bych Kevinu Costnerovi v Cannes opravdu nezatleskal, a to ani na milisekundu. Tříhodinový patvar, ve kterém nevíte, kde jste, co to je za postavy, kam jdou.. Jenom se mezi nimi podivně stříhá a nedává to smysl. Ve spoustě okamžiků jsou tam brutální nesrovnalosti v návaznosti, stále dokola hraje pseudovelkolepá hudba a dialogy by asi chtěly znít cool, ale jsou jen plytké jak z nějaké telenovely, přestože se prý jedná o western. Horizon je absolutně k nesnesení, nudný, není v ničem zajímavý a extrémně špatně režírovaný, od obyčejných scén po vedení herců, které je na pováženou. Costner hlavně ženské postavy neumí vést, když je nechá hrát s neustálým přivzlykováním, až pateticky nesnesitelně, kde i Sienna Miller, kterou jsem považoval za kvalitní, nedokáže hrát přesvedčivě, o hercích, kteří hrají mužáky jako z westernů Johna Wayna, raději ani nemluvě. Horizon prostě nepřináší nic. Jen špatný film, který bude mít ještě pokračování. 20% ()

wege

Všichni jsou Varech nebo s druhou stranou nebo jela prostě pryč, zůstanete sám. Je kurva vedro, tak jdete do kina. Kamarádi na to šli dříve a prý je to nuda. Mě se to líbilo, psal jsem jim „Hodně realistické ve vykreslení doby a detailů, americký severozápad je krásný, moc se v tom mluví, hodně klišé, jak jsem citlivka, tak jsem měl 2x slzy na krajíčku“. Abych to rozvedl, krásná příroda, věděli, jak ji prodat. Hodně postav, každá má svůj prostor a vyvíjí se, nešetří se tam realistickým vykreslením, jak to bylo kruté. Jde z toho vidět láska k žánru. Reakcí mi bylo „Když to porovnám s 1883, kde to bylo podle mě vykreslení dost podobně, tak to tomu nesahá ani po kolena“. Příště půjdu taky. ()

Mkartaylas56

Poctivý, staromilský velkofilm, na nějž se opravdu skvěle kouká, z každé jeho scény vyzařuje láska a zápal, kterou do něj Kevin Costner vložil a vlastně jedinou výraznější vadou na kráse je samotný fakt, že jde o úvodní část příběhu. Tříhodinová stopáž, ve které se až na pár pěkných akčních sekvencí jen a jen představuje, nastavuje kurz jednotlivých příběhových linek a přirozeně tak nedochází ke katarzím, natož ke kompletním obloukům. A ano, po příchodu navazujícího filmu/filmů se tento zádrhel v určité míře smaže, avšak přesto ve mně jasně převládá dojem, že formát minisérie by byl ale setsakra příjemnější. Každopádně nehledě na to jsem neskonale vděčný, že se takto vysokoprofilový western dočkal uvedení na velkém plátně a nyní stačí jen doufat, že se to i po obsahové stránce povede úspěšně dotáhnout a že tak Horizon bude Costnerova vysněná tečka za bohatou kariérou. ()

Crust

První díl Costnerova westernového eposu, kvůli kterému vlastně opustil Yellowstone a přitom do něj angažoval pár herců právě z Yellowstonu a jeho prequelu 1883. Který mimochodem zpracovává v podstatě stejné téma jako Horizont. Není to pro každého, je to zejména pro fanoušky Costnera a jeho westernů, vlastně jakýchkoliv novodobých westernů, a to i těch seriálových, jako právě 1883, nebo Angličanka. Zhruba v první hodině mi dost vadilo, že příběh nakousává další a další dějové linky s novými postavami, v kterých se začínám ztrácet, ale pak už si to sedlo a film mi dovolil se ponořit do děje. Popravdě některé dějové linky a herecké výkony mi nepřišly až tak strhující, abych si kousal nehty, jak se vyvinou v dalších dílech (např. ta se Siennou Miller a Samem Worthingtonem) a právě kdejaký seriál je na tom v tomto ohledu asi lépe - a že seriálová podoba by tomu slušela víc, s tím asi nemůžu, než souhlasit. Ale pokud jako já patříte do té množiny diváků, které jsem popsal ve třetí větě, u kterých se navíc tak nějak očekává zájem o historii severoamerického kontinentu, tak těch pár slabin přejdete a Kevinovi za jeho srdcový projekt nakonec taky zatleskáte. ()

paddy35

PO SEDMI LETECH ZNOVU DO KINA NA WESTERN! A byla to jízda, kterou jsem si užil! Obsáhlý epos, který prvním dílem načrtl svůj potenciál a který chce být menší Hrou o trůny v kulisách Divokého Západu. Neodstartoval vůbec zle. Krásné scenérie, zajímavé postavy, staromilský soundtrack i struktura děje. Horizont nenabízí nic převratného ani nového, ale o to mu ani nejde. Chce složit poctu westernovému žánru a jde mu to nadmíru dobře. Umí uhranout, umí zaujmout dramatickými situacemi a i když se nevyhne drobnějším klišé, za tři hodiny drapne a nepustí. Je to sice krapet pomalejší, ale jedná se o první díl. Bohužel tržby zatím nejsou oslnivé, přesto doufám, že Kevin Costner své opus magnum dokončí, protože zde leží potenciál pro vynikající ságu. ()

Puxina

Moc jsem od tohohle nečekával (určitě ne další Tanec s vlky), trailer jsem viděl vlastně náhodou jen jednou, ale jsem nakonec velmi spokojen. Jo je to dlouhé a ještě nás toho čeká hodně. Ze začátku jsem si říkal, že to načíná až příliš dějových linek a bál jsem se, že se nevcítím do postav a ještě se v tom ztratím. Přesto to nakonec fungovalo perfektně a většina dějových linek mě vážně zajímá. Co ale očekávám bude finanční průser a Costner a spol. si tohle budou muset prostě zaplatit sami. Zaplatí si svůj sen natočit snad skvělý western. ()

Polux

6/10 | Krátce a stručně - "Kevin's Gate" a to jak ve smyslu navázání na předchozí Costnerovy monstr projekty, tak ve smyslu reminiscence (značně úmorného) narativu propadáku Heaven's Gate. Jinými slovy - v jednotlivostech (kamera, hudba, casting, výprava, lokace, atd.) parádní příspěvek do skomírajícího žánru, jako celek, respektive jedna část (potenciálně čtvrtina) celku, koncepčně rozklížený projekt, rozkročený do tak ambiciózní šířky, že mu to ve výsledku podráží nohy. | Costner si odvážně splnil celoživotní sen a natočil epickou dobovou fresku a současně očividně láskyplnou poctu všem podobným "pionýrským" historkám, které se v žánru v minulosti objevily (za což jako fanoušek westernu dávám všechny palce nahoru a obzvláště pak v dnešní finančně nejisté době), ovšem bohužel - tak jako před nedávnem Snyder - neměl ve střižně po ruce někoho, kdo by mu řekl "tudy ne, přátelé" (a nebo měl, ale jeho radu se rozhodl ignorovat). | S faktem, že film má blíže k pomyslnému pilotu nějaké minisérie, ve kterém se pouze představí postavy a odbyde se povinná expozice (a to vše na úctyhodné ploše tří hodin), než k plnohodnotnému filmu s jasným začátkem, prostředkem a otevřeným koncem, jsem dopředu počítal. S čím jsem nepočítal byl fakt, že sestřih, který doputoval do kin, působí spíše jako workprint než final cut, zbavený všech nadbytečností stran počtu postav a scén, které jen zpomalují tempo, odvádějí divákovu pozornost a vyplňují nadměrnou stopáž. | Costner zvládl domácí úkol na výbornou a do svého filmu zakomponoval prakticky všechno, co se ve westernech kdy ukázalo. Potud vše v naprostém pořádku. Množství vystupujících charakterů, potřeba jejich postupného představení a neustálé střídání dějových linek ovšem způsobuje, že s žádnou postavou se ve filmu nestráví dostatek času na to, aby se o ní divák něco podstatného dozvěděl nad rámec jejího archetypu (ukázkovým příkladem je Costnerova postava, která se v ději objeví až po hodině filmu a kromě jména a profese o ní divák až do konce filmu nezjistí vůbec nic). | Značnou část stopáže není zřejmé, kdo všechno jsou vlastně hlavní postavy a kdo je jen doprovodná stafáž. Totéž se týká i samotného příběhu, který je vyprávěn v tak nezřetelných konturách a pozvolném tempu, že po většinu filmu není jasné, kam vlastně směřuje (pokud vůbec někam) - kromě toho, že osadníci dříve (dvojka) nebo později (další díly) doputují do cíle - nebo v jakém časovém horizontu se děj odehrává (třeba skutečnost, že právě probíhá občanská válka, je zmíněn jen tak mimochodem). Spousta (prozatím) nesouvisejících dějových linek je zaplněna převážně mozaikou více nebo méně zajímavých výjevů z každodenního života v divočině, kterým bolestně chybí větší dávka humoru a tah na branku. | Nicméně pod vším tím narativním balastem je patrné zdravé jádro. Casting odvádí vynikající práci a obecně produkčním hodnotám není, co vytknout. Kamera prodává překrásné lokace (natáčení v národních parcích/rezervacích se vyplatilo) skrze panoramatické přírodní scenérie na výbornou, OST funguje patřičně melodramaticky a výprava a kostýmy jsou jedna velká paráda. Pár audiovizuálně stylových scén a dramaticky/emocionálně silných momentů (konverzační procházka a její rázné vyústění je předčasný vrchol filmu) se Costnerovi podaří v průběhu filmu vykouzlit, atmosféra toho pravého dobrodružství z Divokého západu ve filmu občas probleskne a některé naznačené dějové linky mají slibný potenciál, takže naděje na zlepšení v rámci dalších dílů stále žije. | P.S. Výmluvným paradoxem je, že "trailerová" sekvence, lákající publikum na dvojku a případně zbylé díly ságy, na úplném konci filmu, je napínavější/zábavnější/stylovější, než všechny uplynulé minuty, které ji předcházely. () (méně) (více)

ONSV

To je zase v álejích nablito... No nic. Kritici se vyjádřili, jejich názor byl zaznamenán, rozumnými lidmi vesměs ignorován, všichni ostatně víme, jaká je to pakáž. Alespoň že zde si hodnocení ještě drží nějakou úroveň. Teď jen stačí popřát hodně štěstí do další části a doufat, že Costnerovi vyjde i třetí, případně ta čtvrtá. Už jenom proto, aby ta odporná novinářská lůza měla nad čím fňukat. ()

jimik13

Největší překvapení roku (alespoň prozatím..)! Nejlepší film roku to teda není, ale překvapením roku se to vzhledem k očekáváním stát může. Kevin Costner se plácl přes kapsu a natočil, napsal, zahrál si ve svém vysněném Westernu a výsledek? IMPOZANTNÍ. Největším zklamáním tohoto filmu je jeho návštěvnost v kinech a a fakt, že na sebe film nevydělá, ale to jde za publikem... Costner udělal vše správně, perfektní kamera, postupně se rozvíjející příběh, postavy o kterých víte málo, ale chcete vědět více a postupně se dozvídáte více. Zvuk a hudba exceluje po čas celého filmu a vytváří neskutečně atmosférické prostředí, jenž diváka naplno vtáhne. Film nemá slabší momenty a jede od začátku do konce. Jediným neduhem pak může být lehce složitější orientace v ději a postavách, kdy se leckterý divák může trochu ztratit.  A stopáž kolem 3 hodin? Kdyby byla možnost si doplnit popcorn, zajít na WC a za 15 minut pustit druhou část a další 3 hodiny, tak bych neváhal ani vteřinu! ()

Belmond

Kevin Costner si natočil rozsáhlou výpravnou ságu, která startuje prvním že čtyř filmů, který vůbec netrpí nedostatkem kvalitní filmařiny, ale právě konceptem ságy jakožto formátu. Protože to je formát, který už nějakou dobu nejsme zvyklí vídat a mladší diváci vzešlí z dnešní uspěchané doby se nejspíš s tímto přístupem nebudou potkávat. Máme tu totiž tříhodinový úvodní film a to se počítá s tím, že v následujícím roce musíte vidět další tři takové kousky, aby jste mohli ohodnotit zážitek z tak rozsáhlého eposu. Proto i řada kritiků má problém s hodnocením, jelikož se v tomto díle skutečně nestane nic převratného. Setkáváme se se spoustou postav, o jejichž minulosti se často nedozvíme vůbec nic a obecně se vznáší samé otázky a očekávání, ale ne odpovědi. A s tímto je potřeba počítat. Jinak chápu a jsem rád, že Costner neuvedl svůj nový projekt jako seriál, ale naopak měl koule na to uvést ho do kin - protože na velkém plátně vypadá Horizont zatraceně dobře. Všechny ty záběry na panenskou přírodu divokého západu, vesničky, kostými, práce s kamerou - doslova v každém záběru je na co koukat. A já se těším na další díly (doufám, že se jich dočkám), protože se mi sakra líbilo vidět film jako ze staré školy a fandím Kevinovi. A vy by jste měli taky a zajděte do kina, protože můžete být u něčeho velikého. ()

SkulaveOko

Po dnešnej nekompletnej projekcii bezpečne vieme, že Kevin Costner: (1) sa narodil neskoro a je mu to jedno; (2) je tvrdohlavý ako mulica; (3) patrí k nemnohým filmovým srdciarom. Nič to od diváka nechce, pozerá sa na to dobre a rád pôjdem aj na pokračovanie. Len či dovtedy nezabudnem, kto je kto.     Ako hodnotím: https://www.csfd.cz/uzivatel/921888-skulaveoko/o-mne/ ()

Merotren

Je to strašně divná matlanina, u které prozatím nechápu, co tím chtěl autor sdělit. Film, který se toho snaží říct tak moc (nebo až moc málo?), až si tím sám podkopává nohy. Spoustu linek a jejich podlinek, které kromě té ústřední z prvního aktu nejsou dostatečně zajímavé, divně se mezi nimi přeskakuje a nebyly představeny tak, aby mě zajímaly (představení linky s karavanem až po 2 hodinách mě přijde fakt divné). A že se Costner objeví až po hodině, je v tom filmu tak 30-40 minut max. a ani ta jeho linka není hlavní (možná dokonce ta nejzbytečnější z těch hlavních), mě přijde nejvíce zarážející (hlavně, že je na ústředním plakátu). Kromě té první hodiny se v tom filmu pomalu nic neděje. Ale alespoň to vypadá a zní hezky, ne že ne. Jen bych si ty přirovnání jako epický, monumentální, atd. nechal až na příště. Finální sestřih baitící na další díl tomu tak naznačuje, ale proč to tak nemohlo být i na poprvé? Přece jenom to má 3 hodiny. Při tom ten první akt se celkem povedl. Pomohlo by tomu, kdyby se nějaké linky začali propojovat už tady a ne až v příštím díle. No uvidíme. 6/10 ()

vimluk_CZ

Tohle je naprostá kino-povinnost pro fanoušky filmu a pastva pro oči. Western v kinech už vlastně umřel, teď kralují akční čuprhrdinové a zajeté franšízy. Tohle je úplně jiný typ filmu. Je to film, který představuje živoucí svět, kde každá postava je komplexní, dialogy a obecně některé dějové oblouky se točí okolo maličkostí (které ale dodávají světu náležitou uvěřitelnost a živelnost) a hlavně se na to všechno nádherně kouká. Začátek filmu, kdy dojde k jedné z akčních scén, je naprosto kulervoucí a vtáhne vás do sedaček (to samé i při drsné konverzačce a následné 1v1 přestřelce, která má naprosto parádní atmosféru). Celé to funguje neskutečně dobře jako první úvodní část něčeho většího. Už se nemůžu dočkat druhé části, která pokud bude jen z půlky tak dobrá, tak půjde o neskutečný film. Mě celý film sedl (až na poslední cca 2 minuty sestřihu - traileru z 2. části - to bylo celé divné a debilní) a všem doporučuji - DEJTE TOMU FILMU V KINĚ ŠANCI. Třeba vás mile překvapí, tak jako mou maličkost. Ty 3 hodiny fakt rychle utečou a ani mě nestačil bolet zadek, což se mi jindy stává i u kratších bijáků. Doma na telce ten film tak dobře fungovat nebude! ()

ANALYZATOR

Krásná kamera, hrozná hudba. Příběh se trochu táhne, některý části mi přišly zbytečně dlouhé, nicneříkající, nikam nesměřující. Horší 4*, na druhou část určitě do kina půjdu taky. ()

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (více)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes