L'Affaire Annette Zelman

(TV film)
  • Slovensko Príbeh Annette Zelmanovej
všechny plakáty

Paríž, 1942. Annette má 20 rokov, jej priateľ Jean je len o niečo starší, milujú sa a predstavujú si spoločnú budúcnosť. Jeanovi konzervatívni rodičia sa však nedokážu zmieriť s tým, že ich syn sa chce oženiť s židovkou. Jeanov otec preto urobí čosi nepredstaviteľné a udá nastávajúcu nevestu Gestapu. (RTVS)

Arsenal83

Na TV film príliš vysoké hodnotenie a nie je celkom zaslúžené, pretože samotný príbeh neprináša toľko emócií, koľko by mohol. V podstate z veľkej väčšiny ide o romantickú drámu a keď príde už na gestapáčtenie, tak je to veľmi vlažné, ako aj to rozuzlenie a v podstate koniec určitých postáv ani nevidíme, len z dosluchu sa dozvieme. Inak ale dobrá ukážka toho, ako sa ľudia prispôsobovali aktuálnej politickej situácií, v podstate im je jedno, kto vládne, pokiaľ sa im vodí dobre. Ako by povedal klasik: "Co bolí druhé, nás přece nebolí." S tým, že niektorí pre uchovanie si svojho pohodlia dokázali zájsť aj priďaleko, niekedy aj nevedomky, lebo však, čo už také môže Gestapo urobiť, keď im niekoho udám? Ťažká naivita. ()

NikaIn

Je to šokujúce keď si človek uvedomí,že sa toto naozaj stalo a uvedomí si,že všetko mohlo byť inak,keby Annette bola odišla so svojimi rodičmi,alebo keby ju jej priateľ nebol predstavil svojim rodičom.Smutný príbeh. ()

*CARNIFEX*

Z úst sa tlači slovné spojenie “pekný film”, no asi sa to vzhľadom na tragický námet príbehu podľa skutočnosti príliš nehodí. Najmä prvá tretina bola takmer dokonalá romanca, no čo sa z toho vykľulo, je vyslovená, životná tragédia. Strašná škoda, že sa toto ocitlo len na kvalitatívnej úrovni TV počinu. Chcelo by to silnejšie páky, aby si to naozaj tých tunajších 80% obhájilo. Takto je to taká “nadsázka” niečoho, čo sa v skutočnosti reálne hýbe niekde na úrovni trochu lepšieho priemeru. Spokojný. Nebanujem. ()

• Film bol prvýkrát bol odvysielaný v televízii pár dní pred Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu v rámci špeciálneho tematického televízneho večera. Hneď po ňom nasledovali dva súvisiace hodinové dokumenty La rafle des notables (2022) a La ligne bleue (2020). (Arsenal83)
  • Režisér Philippe Le Guay vo svojej poznámke k zámeru uvádza: „Pre role Jausionovcov sme vybrali Laurenta Lucasa a Julie Gayet, dvoch hercov s charizmatickou aurou. Ďaleko od toho, aby sme z nich urobili karikatúry, chceme sa ponoriť do viny tohto páru a do výčitiek, ktoré ich budú sužovať, keď si uvedomia svoj čin. Ilona Bachelier a Vassili Schneider hrajú Annette a Jeana s tou vibrujúcou energiou mladosti. Naša réžia filmu je v tomto tóne. Rozhodli sme sa filmu vtlačiť svižné tempo: treba ísť rýchlo, nezastavovať sa, aby sme ukázali nevratný pohyb drviaceho stroja nacistickej represie.“ (Arsenal83)
  • Premiéru 25. januára 2023 na France 2 sledovalo 3 370 000 divákov a s 16,6 % podielom na trhu sa France 2 v ten večer stala diváckou jednotkou. (Arsenal83)