L'Affaire Annette Zelman

(TV film)
  • Slovensko Príbeh Annette Zelmanovej
všechny plakáty

Paríž, 1942. Annette má 20 rokov, jej priateľ Jean je len o niečo starší, milujú sa a predstavujú si spoločnú budúcnosť. Jeanovi konzervatívni rodičia sa však nedokážu zmieriť s tým, že ich syn sa chce oženiť s židovkou. Jeanov otec preto urobí čosi nepredstaviteľné a udá nastávajúcu nevestu Gestapu. (RTVS)

Arsenal83

Na TV film príliš vysoké hodnotenie a nie je celkom zaslúžené, pretože samotný príbeh neprináša toľko emócií, koľko by mohol. V podstate z veľkej väčšiny ide o romantickú drámu a keď príde už na gestapáčtenie, tak je to veľmi vlažné, ako aj to rozuzlenie a v podstate koniec určitých postáv ani nevidíme, len z dosluchu sa dozvieme. Inak ale dobrá ukážka toho, ako sa ľudia prispôsobovali aktuálnej politickej situácií, v podstate im je jedno, kto vládne, pokiaľ sa im vodí dobre. Ako by povedal klasik: "Co bolí druhé, nás přece nebolí." S tým, že niektorí pre uchovanie si svojho pohodlia dokázali zájsť aj priďaleko, niekedy aj nevedomky, lebo však, čo už také môže Gestapo urobiť, keď im niekoho udám? Ťažká naivita. ()

*CARNIFEX*

Z úst sa tlači slovné spojenie “pekný film”, no asi sa to vzhľadom na tragický námet príbehu podľa skutočnosti príliš nehodí. Najmä prvá tretina bola takmer dokonalá romanca, no čo sa z toho vykľulo, je vyslovená, životná tragédia. Strašná škoda, že sa toto ocitlo len na kvalitatívnej úrovni TV počinu. Chcelo by to silnejšie páky, aby si to naozaj tých tunajších 80% obhájilo. Takto je to taká “nadsázka” niečoho, čo sa v skutočnosti reálne hýbe niekde na úrovni trochu lepšieho priemeru. Spokojný. Nebanujem. ()

NikaIn

Je to šokujúce keď si človek uvedomí,že sa toto naozaj stalo a uvedomí si,že všetko mohlo byť inak,keby Annette bola odišla so svojimi rodičmi,alebo keby ju jej priateľ nebol predstavil svojim rodičom.Smutný príbeh. ()

• Natáčanie televízneho filmu prebiehalo od 16. mája do 17. júna 2022 v regióne Île-de-France a v Nancy. (Arsenal83)
  • Vo filme sa objavuje sestra skutočnej Annette Zelmanovej, k čomu režisér Philippe Le Guay uvádza: „Film je rozprávaný Michèle Zelmanovou, mladšou sestrou Annette, ktorá mala v čase udalostí 15 rokov. Dnes má Michèle 94 rokov, je v neuveriteľnej forme a hovorí s neuveriteľnou presnosťou o svojej sestre a rodine. Michèle je 'svedkom' nášho príbehu, je tak statočná, že prijala našu ponuku zahrať si svoju rolu v našom filme. V posledných sekvenciách Michèle vystupuje pred mladou herečkou, ktorá hrá jej rolu. Natočili sme toto stretnutie u nej doma, v jej byte plnom spomienok: fotografie, Annetteine ​​kresby, listy písané v roku 1942, ktoré prežili čas… Michèle je spojovacím článkom medzi generáciami, vytvára most medzi minulosťou a prítomnosťou, medzi fikciou a autentickým svedectvom. Sme presvedčení, že okrem emocionálneho dopadu jej priameho svedectva bude zmysel jej posolstva ešte výraznejší a zasiahne diváka priamo do srdca." (Arsenal83)
  • Film bol prvýkrát bol odvysielaný v televízii pár dní pred Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu v rámci špeciálneho tematického televízneho večera. Hneď po ňom nasledovali dva súvisiace hodinové dokumenty La rafle des notables (2022) a La ligne bleue (2020). (Arsenal83)