Minulé životy

• USA Past Lives (více)

Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hae-Sunga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo kdyby?“ Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, jež se navzájem velmi milují, a přesto se jejich osudy fatálně míjely. Oduševnělý příběh uchvátil diváky na festivalech Sundance i v Berlíně, a teď se chystá dojmout i vás. (Aerofilms)

tomashrabek

(KVIFF 2023) Dobre vysústružený filmový produkt. Po väčšinu času funguje ako expozícia k finále, ktoré trpí kórejským chladom a povrchnosťou. Najmä mužské postavy by ešte zaslúžili prehĺbiť, tí herci by to bez pochýb utiahli. ()

gulista

Možno tu nájsť dve vzájomne sa prelínajúce a dopĺňajúce sa roviny. Tá prvá predstavuje (ne)naplnenosť dávno stratenej no nezabudnuteľnej prvej lásky kvôli veľkej vzdialenosti rôznych miest a uprednostneným pracovným príležitostiam. Tá druhá ju rozvíja o hlbší vzťah ku rodnej krajine s vnútorným pocitom clivosti hlavnej hrdinky. Mimo to ide o pokojný, pomaly plynúci, citlivý, jemne sentimentálny film o migrujúcich ľuďoch, ktorí kvôli presťahovaní pociťujú, že patria na dve miesta súčasne. Miesto, kde postavy vyrastali tvorí ich významnú súčasť života a zároveň vzájomné spomienky na toho druhého. Postavy sa zamýšľajú, aké by to bolo, keby sa ich cesty nerozdelili, vzájomne sa chápu, ale míňajú. Ich vzájomné porozumenie sa dostáva až do nádherných záverečných pätnástich minút, ktoré skryštalizujú predchádzajúce dianie. Posledná tretina vzájomného stretu a jeho jedinečnosť vytvára medzi ústrednými postavami zvláštne trenie. Film ďaleko viac prehovára postojmi a pohľadmi, než samotnými dialógmi. A aj napriem uvedomelosti a vzájomnému porozumeniu máte pocit nepochopenia, prečo tí dvaja neskončili spolu. Smútok tu ale vytvára porozumenie a lásku pre nadchádzajúce vzťahy. Kórejské in-yun tu zasa prezentuje to, ako nedokážeme kontrolovať, kto sa objaví a zostane v našom živote. Jednoduché, čisté, a za mňa fungujúce a divácky uspokojujúce. I think there was something in our past lives. Otherwise, why would we be here together right now? 80% ()

chelsea17

Příjemné korejské drama. Originální a velmi nepředvídatelné. Působivé dialogy a za mě skvělý scénář, se kterým si režisérka a scénáristka v jednom, poradila. Těším se na další její film. Závěr mě i lehce překvapil. Počet hodnocení: 1348 ()

Dr.Manhattan

Krasne zahrane a sfilmovane. Uzasne zahrane emocie, spravne zrezirovane a scenaristicky dokonalo napisane. Postavy sa spravaju presne tak, ako by sa bytosti v ich situacii naozaj chovali... Nekladiete si ziadne otazky, preco postava spravila toto alebo tamto, logicky a citlivo vsetko na spravnom mieste... Uzasne. Ach, nech je akychto filmov viac :) ()

rexino

Vééľmi pomalý filmík, ktorý nechá diváka premýšľať a vžiť sa, pretože film ponúka na prvý pohľad až triviálnu zápletku. Čo povyšuje film na vysokú úroveň je kamera, alebo skôr obrazy v nej. Tak nádherne zachytené, často obyčajné zábery, sa len tak často nevidia a aj jemný šum klasického filmu tu dotváral atmosféru. Genius loci New Yorku zachytené naozaj na jednotku. Aj napriek chladnému podaniu a istému odtiahnutiu diváka od deja záver aj tak vzbudí emóciu. Pridaná hodnota je hlavne chovanie hlavných postáv. Som veľmi rád, keď sa s každou viem stotožniť a nikto sa nechová ako kretén. Žiadne dramatické scény, ani vysoko prehnané emócie... len reálne prežívanie obyčajných postáv v ich obyčajnom prežívaní v neobyčajne krásnych obrazoch. ()

Rochester

Mám velmi ráda filmy korejských tvůrců. Vždy jsem jimi oslovena a dokonce okouzlena, jak se dokáží dotknout mé duše. A tak si říkám, jestli jsem nežila v minulém životě v Koreji. ()

anatheman

Dle mého názoru milý film s hořkosladkou melancholickou příchutí, která se pojí s poměrně originálním vykreslením vztahu hlavních protagonistů. Problém je, že příliš brzy poznáte, kam příběh bude směřovat, což znamená, že zhruba od půlky filmu sledujeme zívačku - a to ještě k tomu s dosti pomalým tempem. Přitom musím poznamenat, že jsem ve stejný den zhlédnul Barbie, která oproti tomuto kousku působila jako neřízená střela. V případě Minulých životů se vskutku nikam nespěchá. Není neobvyklé, že spatříte několikaminutovou dialogu prostou procházku hlavních hrdinů, v pozadí zdobenou panoramaty měst. Takže asi tak. Ještě bych mohl dodat, že se mi líbilo ztvárnění závěru. No a aspoň se dozvíte, co znamená pojem inyeon. ()

Shizle

Společně s The Holdovers kralují Minulé Životy letošním filmům, které bych popsal jako filmy "krásné". Příběh bez nějaké výrazné dramatické zápletky, soustředící se na životy pár lidí a jejich problémy, které jsou v obou zmíněných titulech naprosto přesvědčivě a lidsky podány. V recenzích ostatních uživatelů často nacházím výtky typu, že film neklade na diváka téměř žádné nároky, a jen ho nechává žasnout nad "uměle artovou" a "rádoby chytrou" korejskou formou. Nic z toho absolutně nechápu. Celovečerní debut Celine Song, která zvládá na pozadí filmu s na první pohled docela jednoduchým dějem, skrývat obrovské množství reálných mezilidských situací a pravd, a tak srdečně a autenticky je popsat, že by režiséři a režisérky s desítkami odvyprávěných příběhů mohli akorát závidět. A to říkám jako někdo, kdo vyloženě nevyhledává asijskou kinematografii a už vůbec ne romantické filmy. Nejspíš se opět ukazuje výtečná muška A24 na mladé tvůrce. Overall za největší machrovinu na Past Lives považuji charakter Arthura (John Magaro), protože takhle přirozeně vykreslit a napsat onu nepopulární romantickou postavu, která hlavní dvojici nějakým způsobem "stojí v cestě", zároveň z ní ale prvoplánově neudělat záporáka, ale chápavého a rozumného člověka, kterému i přesto zůstávají nějaké pochybnosti, musí být fuška jako blázen a nikde jinde jsem nic podobného neviděl. Minimálně ne takhle vydařeně. Ve finále se jedná o další obrovské překvapení, protože z projektů studia A24 za rok 2023 jsem Past Lives vyhlížel asi nejméně, a nakonec mi bezkonkurenčně sedl ze všech nejvíc (napsáno před zhlédnutím The Iron Claw, The Zone of Interest a Priscilla). Proklínal bych se, kdybych ještě nezmínil naprosto výborné herecké výkony hlavní trojice, jmenovitě Greta Lee, Yoo Teo a již zmíněný John Magaro, plus také mistrovskou kameru, která stejně jako scénář chytře využívá kontrastu rozdílných atmosfér Ameriky a Koreje, a film díky tomu zvládá naprosto přehledně odvyprávět širokou škálu myšlenek a emocí, a postavy k tomu nemusí ani nic moc říct. Vizuální vyprávění na jedničku. Nejlepší romantika a jeden z nejlepších filmů roku 2023. YOU DREAM IN A LANGUAGE I CAN'T UNDERSTAND. IT'S LIKE THERE'S THIS WHOLE PLACE INSIDE YOU I CAN'T GO. ()

Rockerman

První lásky bývají někdy hodně silné a mohou přetrvat po celý život i když a nebo právě proto že nebývají naplněny. Něco o tom vím. Moc hezké pohlazení po duši. ()

BOURQUE

Jemný a zároveň „frustrujúci“ film s citom napísanými a interpretovanými dialógmi, v ktorej dva ústredné postavy majú medzi sebou nadpriemerne silnú chémiu. Dobre vybrané lokality v „obidvoch veľkých prostrediach“, vyfarbené vhodnými hudobnými motívmi. Záver vám takmer vytrhne srdce z vášho tela. Hollywood, uč sa! P.S.: Zatiaľ len veľmi (ale veľmi) silné štyri hviezdičky s rezerváciou pre tú poslednú po ďalšom videní. Osobné hodnotenie: 87% (****) ()

DanMac

Celine Song a jej veľmi osobný, bezchybne rozprávaný debut je citlivou drámou s dokonalým vedením hercov a nádherných výtvarným spracovaním. Prvé majstrovské dielo roku. [KVIFF2023) ()

rivah

Newyorská romance s korejskou příchutí. Chytře sestrojený film se střídáním časových rovin a zdrženlivým hereckým projevem klame tělem a získává u kritiky body. Avšak film nestrhne ani nevtáhne. ()

Kingjiri

Mám rád snímky s civiliní atmosférou a reálnym příběhem, který jsou"jako ze života". Ale nic se zase nesmí přehánět, jelikož ta realita mnohdy neni zase tak zajímavá nebo zábavná pro sledování na plátně, což se tak trochu stalo i v tomhle případě. Nicméně uplně největší problém, kterej jsem s bijákem měl, pro mě bylo extrémně pomalý tempo vyprávění. Chtělo to rozhodně mnohem víc děje i dialogů, jelikož kdyby se prostříhaly zbytečně dlouhý tichý scény a uloudaný pohledy kamer, byla by stopáž rázem poloviční. Škoda, že se nepovedlo příběh víc divácky zdramatizovat a značně zrychlit tempo, protože samotnym námětem nebo hereckym obsazenim hlavních rolí bylo našlápnuto na zajímavej romantickej biják, dvě silnější hvězdy. ()

gemi

Pomalu budované romantické drama, které sice nenudí, ale taky nemá zdaleka takové kouzlo jako Před úsvitem (1995). Hrozně záleží, v jaké situaci a rozpoložení to člověk uvidí. Pokud má jenom malinko podobný osud jako ústřední dvojice, tak by ho to mohlo docela solidně dojmout. Mě to malinko minulo. ()

M__

„V jednom z našich minulých životů jsme si museli být velice blízcí. Proč bychom tu jinak teď seděli? Ale v tomhle životě nám není souzeno, abychom naše osudy spojili.“ // Debut a hned něco tak zatracené dobrého. Nenáročný, pomalu plynoucí krásný příběh, který jistým způsobem ukazuje sílu osudu a zároveň jeho prchavý aspekt. Skvělý scénář a perfektně režie udrží pozornost i navzdory pomalejšímu a možná nijak šokujícímu příběhu. Ale právě proto je to vlastně tak moc sympatické. 95 % ()

Mkartaylas56

Minimalistická a působivá dávka hořkosladké melancholie, která stojí hlavně na úžasně napsaných dialozích a bezchybném "výrazovém" herectví hlavních představitelů. Komorní, přesto vcelku silný zážitek, který dojímá a místy nutí k zamyšlení. A i když jde za mě stále o takovou jednohubku, než vyloženě filmovou událost, tak si mě úspěšně získala a naprosto chápu všeobecné nadšení z festivalu. ()

pushover

Příjemná indie vztahovka, která netlačí na pilu a tiché emoce řeknou víc než dialogy. S Lost in translation bych to úplně nesrovnával, protože u tohohle jsem se nenudil. ()

shade000

Och, veru dlho som čakal na tento film a konečne som sa dočkal. Áno áno, koniec mohli vymyslieť trošku lepšie (u mňa aj tak spôsobil zimomriavky), ako tu všetci hovoria, no film ako celok sa veľmi podaril a som rád, že som sa dočkal. Celine Song a jej premiéra sa skutočne podarila. Kórejská romanca ako sa patrí... "If you had never left Seoul, would I have still looked for you? Would we have dated? Broken up? Gotten married? Would we have had kids together?" ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny