Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Jak blízko smrti se musíme ocitnout, abychom se naučili žít? Příběh rodiny, jejíž členové se navzájem berou jako samozřejmost, ale nemohou se víc mýlit. Vážná nemoc nejmladšího z nich se paradoxně stane příležitostí pro všechny. Příležitostí, jak být dobrou matkou, otcem, dítětem. Jak si najít holku a jak o ni nepřijít. Jak zkrotit ego a nemyslet jen na sebe... Filip je ambiciózním studentem neurochirurgie, který má vše před sebou. Ovšem místo toho, aby získal prestižní post na klinice, stane se jejím pacientem. V pětadvaceti letech je mu zjištěna rakovina. Nemoc mu umožní najít lásku, stejně jako vážit si vlastní rodiny, jejíž členové si každý zvlášť i společně projdou velkou životní zkouškou. Seriál, který se témat, o nichž se víc mlčí, než mluví, chopil s humorem a empatií. Seriál, který není sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně. Na konci každé epizody sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (113)

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších dramatických seriálů ČT za poslední roky! Fakticky jsem rád, že někdo probořil ledy týkající se onkologické tématiky ve filmografii. Česká tvorba do dnešního dne spíše na tomto poli klouzala po povrchu (když už), ale nikdy to nerozpracovala do takové hloubky, jako to nabídl Smysl pro tumor. Za to palec nahoru pro režisérku Kopáčkovou a celý tým za ní. Jasně, jedná se o adaptaci originálního belgického seriálu, ale i tak si to zaslouží obdiv. A proč se Smysl pro tumor tak vydařil? Velice se mi líbila ta civilnost celé zápletky, opravdu příběh jako z obyčejného života. Takový příliv emocí z různých kategorií, to jsem nečekal. Herecky naprosto excelentní podívaná, Březina s Malou v ústředních rolích by si za svůj výkon mohli odnést Českého lva (a vůbec bych se tomu nedivil). Ale i ostatní zářili (třeba takový herecký matador Bartoška). A ten dojezd se mnou zamával jako máloco z tuzemské tvorby. Mít to lepší rozjezd, dal bych pětihvězdu. Ale i tak silná čtyřka. Uvidíme, jestli nám česká kinematografie přinese něco lepšího. Bude to mít náročné. Za mě dávám 8,5/10 ()

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Novinka ČT, která hned od začátku upoutala mou pozornost, zaujala mě hlavně svým sociálním přesahem a vsadila i na poutavé obsazení, co dokázalo trpkou synopsi vybalancovat i do úrovně milého humoru. Za větší highlight, než řádné zviditelnění všech strastí spojených s rakovinou, považuju hlavně konečné prosazení Alžběty Malé, co mě už tak zaujala v kraťoučkém seroši Pět let. Jen ať na základě té obrovské sledovanosti nenapadne nikoho navazovat. ()

Reklama

PetrPan 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ačkoliv jsem v polovině seriálu ztrácel iluze, nakonec si mě autoři získali a byť se Smysl pro tumor nedá považovat za světový seriál, nakročeno má jen v některých ohledech, tak možná paradoxně to naše české uprděné malé mě na tom chytlo nejvíc. Klišé místy kopec, ale kdo si lže do kapsy, že skutečný život je klišé prost, ten dost možná nežije. Vyrovnávání s rakovinou jsem bohudík nezažil, vyrovnávání s postižením blízkých ale ano a tak nelze než s poselstvím filmu zkrátka a jednoduše souznít. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Fuck cancer! __ Únor je měsícem boje proti rakovině, a tak asi hlavně proto (a aby připomněla, že rakovina se naneštěstí nevyhýbá ani mladým lidem) Česká televize v tomto měsíci (a v lednu) premiérovala osmidílný seriál Smysl pro tumor. Jak se k němu stavím? Co se týče čistě mimo-seriálových (ev. mimo-fikčních; hledám vhodné slovní spojení) souvislostí, tak bych musel jít do plných: osvěta, ale hlavně zvýšení zájmů o dárcovství kostní dřeně, už jen díky tomu mělo smysl, že tenhle seriál vyšel - ta představu, že by tenhle seriál někomu mohl zachránit život: i takhle může vypadat kvalitní veřejná služba. Přesuňme se k obsahové stránce: epizody pět a osm (resp. jejich vrcholy: spoiler Antonínova operace a smrt a znovusblížení Filipa a Hanky spoiler) mají potenciál se zapsat zlatým písmem do kroniky nejzásadnějších okamžiků českých televizních seriálů (třeba vedle smrti doktora Štrosmajera). Proč tedy nejdu do pěti? a) Nemůžu zapomínat, že se nejedná o původní seriál, nýbrž o adaptaci stejnojmenného belgického seriálu. b) Ta linka s rozvádějícími se Filipovými rodiči mě moc nezaujala (neplatí o interakcích mezi Filipem a jeho rodiči), zdálo se mi jako by vypadla z méně ambiciózních seriálů běžících v primetimu na komerčních stanicích (ev. typických českých romantických komedií, na něž si rok po premiéře nikdo nevzpomene), bez ohledu na to, že jak proti Tereze Brodské, tak proti Pavlu Řezníčkovi nemůžu říct křivého slova (oběma dává seriál prostor vyzkoušet si různé herecké polohy, a ani jeden z nich v tom neselhává). c) Měl jsem moment, kdy jsem chtěl seriál vzdát (bylo to mezi třetím a čtvrtým dílem), s tím, že mi zas tolik nepřináší, naštěstí jsem si to rozmyslel, jelikož poté, co se ve čtvrtém díle spoiler dají Filip s Hankou dohromady spoiler mě to skutečně chytlo, fakticky jsem se začal těšit na každý další díl. d) Stále je tu něco, kvůli čemu mi je Filip Březina něčím protivný. Jen neumím přesně říct, co to konkrétně je. Ale tím, že i postava, kterou představuje, mi taky není zrovna zvlášť sympatická (ale samozřejmě jsem mu přál, ať svou rakovinu porazí), tak je asi dobře, že si ji mohl zahrát. Děkuji uživateli s nickem Pierre, který podnítil vznik tohoto komentáře (původně jsem to tu chtěl nechat bez slov). 70 % ()

sahi 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době další dobrý seriál z české provenience. Je vidět, že nejlepší seriály "píše sám život". Neb nejlepší seriály z posledních let byly ty, jenž vycházely z "obyčejných" lidských zkušeností/životů (Okresní přebor, 1. Oddělení, Čtvrtá hvězda, Devadesátky apod) a žádné šílené kriminálky a prima slátaniny. Až na přehnaný závěr, ala přátelé/USA, opravdu povedený seriál ()

Galerie (137)

Zajímavosti (26)

  • Na konci pizody probíhá křest Filipova (Filip Březina) synovce v Katedrále svatého Ducha. Roli křtitele si zde zahrál skutečný kněz, arciděkan zmíněného chrámu František Hladký. (Thanoris)
  • Antonínem (Jiří Bartoška) zmiňovaný základ pro chemoterapii je Adriamycin, což je cytostatické antibiotikum produkované bakterií Streptomyces a bylo objeveno v polovině 50. let 20. století jako sloučenina ve vzorcích půdy blízko Castel del Monte, italského hradu v Apulii. (Faustka)
  • Poslední dvě minuty každé epizody věnovali tvůrci mladým lidem, kteří absolvovali léčbu na onkologii a že kontakt filmařům zprostředkovala pacientská organizace Fuck Cancer. Záběry s jejich otevřenými výpověďmi natočila režisérka Tereza Kopáčová u sebe doma. Chtěla tím tak pro ně vytvořit co nejkomfortnější atmosféru před kamerou. (Česká televize)

Reklama

Reklama