Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Bývalý vynikající chirurg přišel o rodinu i paměť. Teď ale narazí na ženu, kterou kdysi dobře znal, a dostane tak šanci dát si život zase do pořádku. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Dobré. Doopravdy hodně dobré. Maličko jsem se obával, protože se jedná o remake stejnojmenných filmů z let 1981 a 1937 (které jsem neviděl, ale minimálně 1981 chci vidět) a snaha udělat něco znova a nověji často nedopadne nejlépe, nicméně líbilo se nám (sledoval jsem se ženou) moc. Krásné postavy, dokonce i vedlejší a záporné (syn majitele koželužny). Židovský hostinský byl velmi sympatický, mlynářka nádherně zemitá (velmi se mi líbil i její otec), mladý hrabě byl floutek, ale férový, dcera byla charakter sama o sobě, Rafał Wilczur je v Polsku považován za jednoho z "nejslavnějších literárních hrdinů meziválečného období". Hudba a kamera uvedený celek výborně doplňovaly a ukázaly pohled na svět, který již neexistuje. Proto tento poctivý polský film trochu nadhodnocuji a dávám maximum. ■ P.S. Googlil jsem o knižní předloze: Původně se jednalo o filmový scénář, ale když byl odmítnut, přepracoval ho Tadeusz Dołęga-Mostowicz v roce 1937 na román, který je ve skutečnosti značně rozsáhlejší, než film (v letech 1937, 1938 a 1939 vznikly až tři filmy o Rafałovi Wilczurovi). ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

[2,5*]     "Kiedykolwiek operował pan człovieka?" "Nie wiem, nie pamiętam."     Bol som na tento film veľmi zvedavý, ale zároveň som mal silné pochybnosti, či vôbec malo zmysel robiť remake takého dobrého filmu, akým je Mastičkár (1981). A tieto moje obavy sa, žiaľ, potvrdili. Nový Mastičkár totiž neprináša takmer nič, čím by si dokázal obhájiť svoju existenciu. Pôsobí úplne obyčajne, často umelo (najmä hereckými prejavmi), bez náboja, v podstate stavia jedine na sile predlohy. Je tu síce oproti pôvodnému filmu množstvo rôznych obmien, ani pri jednej som však nemal pocit, že by to bolo pre dobro veci (niektoré dokonca ani nedávajú zmysel, ako to záverečné odhalenie mastičkárovej identity). Po novom tak mlynárka žije takmer sama v prázdnom hospodárstve (napr. žiaden chromý syn), mastičkár nie je až tak rezistentný voči ženským vnadám, Marysia nepracuje v obchode, ale v krčme ako čašníčka a má viaceré schopnosti navyše (perfektná francúzština, či hra na klavíri). Najviac mi asi prekáža tá zmena Marysie z jemnej a milej dievčiny na ostrú, papuľnatú rebeku (tvorcovia ju zrejme potrebovali zemancipovať). Z hercov ma zaujal jedine Leszek Lichota v titulnej role, na druhej strane gróf Czynski (Ignacy Liss) je obsadený veľmi čudne a s predstaviteľkou Marysie (Maria Kowalska) som musel neustále bojovať (bolo to s ňou ako na hojdačke). Pochváliť ešte môžem celkom peknú kameru (žiadne hlúpe filtre) a aj hudbu, najmä krásne spievané ľudové motívy (občas ale hudba pôsobí, akoby ju autor odniekiaľ odkopíroval). Je aj pravdou, že ak by som nepoznal pôvodný film, asi by som hodnotil trochu priaznivejšie.     "Nic nie wziął." ... "Po prostu - dobry człoviek." ()

Reklama

Mackoun 

všechny recenze uživatele

Hezká podívaná. Až jsem sousedy podezíral, že si ze mě tím obsazením dělají šoufky. Baronka naprostá kopie naší správcové - jak charakterem, tak vzhledem i pohledem. Pan baron viceméně povedená krikatura našeho pana domácího, na jehož vzpouru bohužel dosud marně čekáme. Jejich syn jako by z oka vypadl bývalému kolegovi a mastičkář sám - no jaký by mohl být náš Jarda Dušek sympaťák, kdyby ho chudáka neuhranul syndrom božství… ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Film byl pro mě hodně zajímavý tím, že byl polský a měl poměrně dlouhou metráž. Byly tam hezké exteriéry a prostředí, zápletky a situace, kde jde doslova o život. Ten film má něco do sebe a přestože, to začne v prostředí města a vypadá to, že se budeme pohybovat v oblasti nemocnic, tak situace je pak mnohem "příjemnější". ()

papadoce 

všechny recenze uživatele

"Těžké je srdce obelhávat, je moudřejší než ty, těžké je srdci odporovat, když jak o závod běží.” Osud “mastičkára” mi nebol ľahostajný a tak to má byť. Dobrým ľuďom by sa mali diať dobré veci. Poliaci sú topkou medzi eurokinematografiou a hoci tento príbeh srší miernou naivitou, tak stále platí, že je pekne natočený. Vlastne to bolo veľmi láskavé. Tie poľské chorály počas nehody boli waaaaaw. Prekrásne. Také filmy majú svoj zmysel. Také filmy ROZHODNE majú svoj zmysel. “A v tom mlyne žijete na stálo?” “Chcel by som.” Krásne emócie. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (6)

  • Parní lokomotiva použitá ve filmu je Ty42-107 (polská verze německé druhoválečné nákladní lokomotivy Kriegslok třídy 52), jejíž označení bylo změněno na Pn12-107 – což bylo polské označení rakouské rychlíkové lokomotivy třídy kkStB 310 – ale nejvyšší číslo v této třídě bylo Pn12-22. Samotné přemalování označení bylo bezcennou snahou, protože těch pár lidí, kteří uznávají, že Pn12 byla předválečná třída, jasně vidí, že lokomotiva není Pn12, ale válečný Kriegslok. (Johnny.ARN)
  • Podle datumů na bustě Rafała Wilczura (1885–1920), která je umístněna na klinice pod schody, film začíná v roce 1920 a pokračuje v roce 1935. (Jirka_Šč)
  • Tadeusz Dołęga-Mostowicz napsal své dílo „Znachor“ v roce 1937 původně jako filmový scénář. Když byl odmítnut, přepracoval ho na román. Finálně však spatřil světlo světa stejnojmenný film v roce 1937, v roce 1981 a v roce 2023. (Jirka_Šč)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2023

Blíží se konec roku, a tak opět nastal čas na bilancování toho, které filmy a seriály z letošní produkce se umístily nejlépe v ČSFD žebříčku, jehož podoba není ovlivněna ničím jiným než celkovým… (více)

Reklama

Reklama