Reklama

Reklama

VOD (1)

Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (84)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pre mňa jedna z najzábavnejších a zároveň najpoučnejších hodín histórie. Konverzačný film je po trištvrte hodine predelený polhodinovým "zostrihom" dvoch dôležitých, patrične epicky nakrútených bitiek. Týmito udalosťami sa definitívne mení postavenie základných figúr a pešiakov na šachovnici. Scenár a réžia Kena Hughesa podáva látku veľmi zrozumiteľne, i keď ste o udalostiach vopred nič nevedeli, nebudete mať pocit, že ste stratení v preklade. Zároveň si užijete aj kvalitnú, nikdy nenudiacu kvalitnú filmárčinu. Scény z parlamentu majú patričný drajv a o výkonoch Harrisa a Guinessa sa nemusíme vôbec vybavovať. Kľudne by som si hneď dal, po cca desať minútovej prestávke, sfilmované obdobie protektorovho vládnutia. 90% ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Cromwell je vyloženou lahůdkou pro milovníka historie, přestože jako každý historický velkofilm obsahuje neuvěřitelný počet historických nepřesností. Nicméně věřím, že pokud jsou modifikace provedeny ve prospěch příběhu, není na tom nic špatného. Já osobně bych se na Cromwella vydržel dívat třeba ještě hodinu a furt by mě to bavilo. Hlavně mě bavilo srovnávat si historická fakta a přemýšlet, jestli se to tak doopravdy stalo a vzápětí zjistit, že nestalo :-)))) Nicméně je mi jasné, že kdyby měl Cromwell tu hodinu navíc bylo by to asi pro většinu diváků neobeznámených s podrobnějšími souvislostmi nestravitelné. V titulní roli Olivera Cromwella, muže, který v zájmu demokracie svrhnul "tyrana", aby se vzápětí stal sám "tyranem", naprosto přesvědčivě exceluje Richard Harris, jehož chraplavý hlas a nenávistné pohledy dodávají Oliveru patřičné charisma a jeho celkový výkon je klíčový pro úspěch filmu. Harrisovi zdárně sekunduje Alec Guinness, který jako by Karlovi I. z oka vypadl a v menší roličce zženštilého neschopného dobrodruha a vojevůůdce Ruprechta Falckého (mimochodem syna českého "zimního" krále Fridricha) skvělý Timothy Dalton. Ještě je třeba pochválit skvělou výpravu a hudbu. Přestože by většina fundovaných historiků označila zřejmě Cromwella za ahistorický paskvil já myslím, že si tento velkofilm 5 hvězd zaslouží. ()

Reklama

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Film by neměl sloužit jako dějepisná výuka, protože se v něm vyskytuje obrovské množství historických nesmyslů, ale spíš jako připomenutí té doby a vzbuzení zájmu o ní. Jen ty nejzákladnější fakta sedí. Natočený je ale výborně, od kostýmů, přes hudbu, po herecké výkony hlavních rivalů Harrise a Guinnesse. Jako by se snažili soupeřit o přízeň diváka. A samozřejmě tím nejlepším je bitva v první třetině filmu, asi nejlepší středověká bitva, kterou jsem kdy viděl. Dnešní CGI se může jít zahrabat. A typicky britskou nadsázku dodává duo Mancherster - Ruprecht s pudlem. A hlavně, konečně si můžu vychutnat Léta kavalírů. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Demokracie se mnohde rodila v krvi a nejinak tomu bylo i v Anglii. S přihlédnutím k faktu, že se tak dělo v polovině sedmnáctého století, tedy době, kdy se ještě stále v celé Evropě hojně upalovaly čarodějnice, je to vlastně fascinující. Díky tomu má Anglie před mnohými státy západní Evropy náskok mnohdy i mnoha set let a dnes je tedy stále před mnohými napřed. Ano i před námi. Herecké výkony jsou tu opravdu skvělé ať už se jedná o Cromwella či anglického krále Karla I. Je neuvěřitelné, jakou práci si dali tvůrci s tím, aby se herci podobali velmi věrně svým historickým protějškům. Stačí se podívat na rytinu zachycující popravu krále z roku 1649 a na podobizny hlavních aktérů v medailoncích na popravištěm. Lord Fairfax, nebohý Král či Cromwell zachycení dávnou rukou umělce si jsou hercům opravdu velice podobní. Celá ta výprava snaha o kvalitní herectví. masové bitevní scény, kdy něšlo šiky kopírovat klávesami Ctr c, Ctrl v .... Tohle je prostě klasická záležitost se starých dobrých časů. Dnes se najdou tací, co z Cromwella dělají diktátopra, ale podle mne on sám předběhl dobu. Tehdejší svět nebyl pro jeho vidění světa ještě připraven. Ale byl to on, kdo položil základy demokracie. A jak kdosu řekl... Demokracie má své chyby a zcela jistě je nedokonalá, ale je to to nejlepší co zatím máme. Dávám za sepsaných 5 podmínek králi. * * * * * ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Richard Harris excelující v roli Olivera Cromwella ve snímku plném historických chyb, který se dá i přesto označit za slušně odvedené řemeslo. I tak mi ale vadilo přeceňování Cromwellovy role v celé občanské válce a především jeho vykreslení jako muže až fanaticky tvrdého a zásadového, ale přesto spravedlivého. To, že Cromwell poté, co se stal lordem protektorem, rozpoutal peklo vůči vlastním lidem ve filmu nebylo ani naznačeno. 80% ()

Galerie (40)

Zajímavosti (24)

  • Před bitvou u Edgehillu pronáší Cromwell modlitbu: "Pane, ty víš, kolik mám dnes práce. Pokud zapomenu já na tebe, nezapomeň ty na mě." Ve skutečnosti tuto modlitbu pronesl Sir Jacob Astley, přívrženec krále. (liquido26)
  • Skutečný Oliver Cromwell vedl dlouhé a ničivé válečné tažení v Irsku. Richard Harris, který ve filmu Cromwella hrál, byl Ir. (liquido26)
  • Přestože se tvůrci snímku kvůli publicitě chlubili, že byl film natočen "po deseti letech výzkumu", film byl kritizován pro své historické nepřesnosti. Kostýmy, místa a vzhled postav byly zobrazeny přesně, ale jednotlivé události velmi volně. (liquido26)

Reklama

Reklama