Reklama

Reklama

VOD (1)

Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (84)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Richard Harris excelující v roli Olivera Cromwella ve snímku plném historických chyb, který se dá i přesto označit za slušně odvedené řemeslo. I tak mi ale vadilo přeceňování Cromwellovy role v celé občanské válce a především jeho vykreslení jako muže až fanaticky tvrdého a zásadového, ale přesto spravedlivého. To, že Cromwell poté, co se stal lordem protektorem, rozpoutal peklo vůči vlastním lidem ve filmu nebylo ani naznačeno. 80% ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Působivé, strhující, nádherně výpravné a velkolepé. Uhrančivý, fascinující koncert pánů Guinesse a Harrise s úžasnou výpravou a jedním z nejkrásnějších českých dabingů. Čert vem historickou přesnost, nebo nepřesnost, asi je úplně fuk, jak to bylo, protože málokterý historický film je tak působivý, obzvlášť ve druhé polovině, která mě totálně dostala. Síla dialogů se tady plně projevila, protože té akce tam zas tolik nebylo. Historická klasika, ke které se budu velmi rád vracet. 100%, tady není moc o čem. ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Mám rád tyto staré filmy, kde všechno je děláno s poctivostí a nejsou v něm digitální efekty. Když se k tomu přidá dobrý příběh a silné téma, je to pak dokonalé. A to Cromwellův příběh je. Je to typ životopisu, co mám rád. Ukazuje jedno životní období, proměny jedince a má jasný konec, žádné snahy o to ukázat všechno. Navíc film vás na začátku vtáhne a nepustí až do konce. Za mě velmi dobře odvedená práce. ()

mm13 

všechny recenze uživatele

Kánon poctivého historického filmu! Bez snahy o absolútnu vernosť v každej epizóde popisovaných udalostí, ale s obrovským dôrazom na dobu a jej konflikty, ktoré sú tu načrtnuté v celej ich komplexnosti a vystihnuté tak, že k tomu asi veľa nemá čo ani ten najprísnejší profesor dejepisu (ak nie je debil, ktorému uniká podstata jeho predmetu). Nehovoriac o tom, že spomínané zmeny v detailoch slúžia plastickejšiemu vykresleniu hlavných aktérov, ktorým scenárista a režisér, v úzkej spolupráci s ich predstaviteľmi, takto nezostal - v rámci filmového stvárnenia - tiež nič dlžen... vrátane použitia niekoľkých historicky doložených citátov. Výživné! ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„The King is not England, and England is not the King..“ Fragmenty z klání parlamentaristů a roajalistů na domácím anglickém hřišti (sportovní terminologií Kulatohlavci proti Kavalírům), při kterých se tvůrci především zaměřili na hlavy znesvářených stran. Kutálet se bude jen jedna a u té druhé se taktně zamlčí její kontroverzní nápady (irské tažení) i potupné posmrtné kutálení, když si Stuartovci otevřeli restauraci. V hereckém souboji těžkých vah u mě zvítězil ten, co oplýval sebejistou arogancí spojenou s jistou dávkou noblesy rytíře řádu Jedi. Jeho protivník nebyl vůbec špatný, ale s plamennými proslovy do učebnic dějepisu to už místy přeháněl. Ať tak, či onak, bezesporu poctivě odvedená práce co se týká kostýmů i bitevních vřav. Nevím jak vy, ale já jsem v poslední scéně Ruprechta Falckého viděl místo Daltona Daniela Day-Lewise.. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (24)

  • Hrabě z Essexu a Hrabě z Manchasteru jsou ve filmu členy Dolní sněmovny parlamentu, ale ve skutečnosti díky svým šlechtickým titulům by měli sedět v Horní sněmovně. (liquido26)
  • Před bitvou u Edgehillu pronáší Cromwell modlitbu: "Pane, ty víš, kolik mám dnes práce. Pokud zapomenu já na tebe, nezapomeň ty na mě." Ve skutečnosti tuto modlitbu pronesl Sir Jacob Astley, přívrženec krále. (liquido26)
  • Ruprecht Falcký (Timothy Dalton) byl ve skutečnosti velmi úspěšným vojevůdcem a po Cromwellově (Richard Harris) smrti v této kariéře pokračoval. Taky byl inovátorem v hutnictví a stál u vzniku vědecké Royal Society. (RoGo01)

Reklama

Reklama