Stopy ve sněhu

• Česko Cit slečny Smilly pro sníh (více)

Hrdinkou trhilleru je krásná, inteligentní, ale citově odměřená mladá vědkyně Smilla. Pátrání po záhadných příčinách smrti malého chlapce ji zavede až na drsné zasněžené pláně Grónska. Postupně zjišťuje, že za vším stojí jakási společnost, která chlapce už roky pozorovala a pro níž pracoval i jeho otec. S pomocí svého přítele se Smilla dostane až nebezpečně blízko k přísně střeženému tajemství. (oficiální text distributora)

Rami

Dobrý film s nádechem tajemna, touhy po volnosti a skvělými hereckými výkony. Atmosfera (i hlavní hrdinka) mi hodně připomněla film Tři barvy: modrá. Julia Ormond skvěle vystihla pocit marnosti a vnitřního prázdna Inuitů v Grónsku a jiných severských oblastech, kde velké společnosti plundrují jejich zemi a mění jejich tradiční způsob života v náš "civilizovaný" západní. Objektivně by to možná bylo na 3 hvězdičky, ale jelikož jsem člověk, co miluje Grónsko, severské země a inuitskou kulturu obecně, musím dát lepší 4 hvězdičky (84%). ()

Damiel

Film, který tak trochu zavání seriálem Akta X, má dobrý scénář a dokáže divákovu pozornost udržet po celé bezmála dvě hodiny své stopáže. Skvělá je hudba Harryho Gregsona-Williamse (mj. Shrek 1 a 2), kladné hodnocení náleží také hereckým výkonům. Julii Ormond se tvrdou a nesmlouvavou Smillu podařilo zahrát velmi dobře, v jejím stínu se pak ocitla další známá jména - Tom Wilkinson, Richard Harris nebo Gabriel Byrne -, byť i oni se svých partů zhostili znamenitě. ()

Anderton

Ako adaptácia príliš skratkovité, ako výpravný veľkofilm (čím chce Smilla byť) príliš béčkovité. Ako európska veľkoprodukcia s hviezdnym obsadením uchádzajúce. Čiže zatiaľ za tri. Potom je tu ale neskutočná mrazivá atmosféra zasneženej Kodane a predovšetkým Grónska, spolu s luxusným vyhliadkovým zájazdom výletnou loďou prvej triedy. Julii to s krátkymi vlasmi neuveriteľne sekne, takže nakoniec za štyri. ()

dr.horrible

Smilla drsná grónčanka. Ak tu niečo fakt sadlo, tak to bol casting. Hlavne teda Byrne, Wilkinson a Ormondová (ja osobne som si ako Smillu predstavoval Irene Jacob, ale Ormondka s jej črtami na eskymáčku sedí asi viacej). Niektoré konkrétne scény sa tiež podarilo spracovať verne predlohe (výstižne, nie otrocky ako väčšina filmu), hlavne asi úvod, návštevu u Vanessy Redgrave, kojenie, vysporiadanie sa s otcovou zlatokopkou, záverečné plávajúce ľady (do toho Grónska to sedí, aj keď trochu zmena oproti predlohe). Ale ako celok je to ukrutne šedivá (nie chladná, skôr nezaujímavá) detektívka, na ktorej je krásne vidieť, že medzi tým niečo napísať a to isté sfilmovať, je obrovský rozdiel. Pretože Hoegova sila nespočíva v dialógoch a dokonca ani v príbehu, spočíva vo výnimočných, neobvyklých opisovacích schopnostiach a pocitovosti. "Roztvorila som mu dierku na žaludi, vložila do nej klitoris a pretiahla som ho..." ()

Agatha

Zvláštní snímek, který na mě udělal i zvláštní dojem. Vyzařuje z něj takový jakýsi neklid a tajemno. Ale námět i filmové zpracování působí atraktivně a nevšedně. Herecké obsazení také velmi zdařilé. Julia Ormond je opravdu půvabná a oscarová Vanessa Redgrave v roli nábožensky založené bývalé zaměstnankyně jisté firmy je lákavým zpestřením příběhu. Záhadnějšího ctitele slečny Smilly, kterým je Gabriel Byrne, také vybrat nemohli. Celkový dojem se zdá být velmi kladný, ale přesto tomu něco chybělo. Sám ale nevím co. Jediný nežádoucí účinek na mě udělal český dabing, ale zato samotný snímek skutečně nemůže... ()

• Snímek byl natočen na motivy knihy "Cit slečny Smilly pro sníh" od Petra Hoega. (mauinka)