Zápisník alkoholičky

• Slovensko Zápisník alkoholičky (více)

Celovečerní film Zápisník alkoholičky vypráví dramatický příběh mladé ženy bojující se závislostí na alkoholu. Hlavní hrdinkou (byť se jako hrdinka mnohdy nepůsobí) je mladá maminka, která se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svým démonem i o svou rodinu. Jak těžké je si problém s pitím přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje poté? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá autentická a upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky. (Bontonfilm)

rakovnik

Zlatí "Dobří holubi ". Tento film byl těžká deprese, znásobená přítomností dítěte. Hnusné a hutně podané téma alkoholismu. Ač to nebylo asi nosné, stojím si za tím, že soužití mladé rodiny s rodiči partnera není ideální. ()

PabloFuentes

Skvělé! Tereza Ramba si jde pro Lva. Mám tady z komentářů ostatních pocit, jako bych viděl úplně jiný film. Mně to přišlo dějově srozumitelné, chování hlavní hrdinky logické, někdy se tedy chovala přehnaně hystericky, ale taková byla její postava od začátku filmu a to i ve střízlivosti. Jediný problém bych viděl v té obrovské zkratkovitosti, která nastala v momentě, kdy šla Míša na léčení.  Střih a je zdravá. Za mě asi jediná část, která filmu uškodila. Chápu ale, že tvůrci nechtěli, aby film trval dvě hodiny. ()

FrankSusta

''Ty vole, to bylo dobrý,'' bylo první, co kámoš po projekci (na které jsme mimochodem (bohužel) byli jedinými pod dvacet + jedinými muži) řekl. Oba dva jsme byli jak na trní - já určitě -  a neschopni pořádně racionálně uvažovat či se schopni hnout - já určitě. Tenhle film má totiž neuvěřitelný účinek (nástup úzkosti zaručen), ať už kvůli příběhu (u kterého je jediná malinká chybka, občasné nechronolické vyprávění) nebo kvůli zvuku, který v jinak tiché atmosféře jednotlivé impulsy předává jak nějaké řezání nožem. Tereza Ramba (mimochodem moje oblíbenkyně) hraje jak o život (ostatní skvěle sekundují) a nějaká ta soška k ní určitě najde cestu. Jediné, co mohu (bohužel) vytknout, je skutečnost, že film občas až moc počítá s divákovou znalostí ať už názvu filmu, či anotace, tudíž veškeré alkoholové scény tlačí na sílu strašně dopředu už od začátku a nenechá tomu moc přirozenější vývoj. Během filmu jsem chtěl dát trochu nižší hodnocení, ale sakra, ono to nějak nejde. 8/10 více ZDE: ()

metal.storm

Počáteční obří potenciál postupně upadá k hrozně rychlému ukončení příběhu, kde je divák sice napnutý jak guma od tepláků, ale tak nějak pro nic. "spoiler" Naštěstí pro hlavní hrdinku sice film dopadá dobře, pro mne jako pro diváka ale chybí nějaký konečný infarkt, kde bych se doopravdy nadchla. V podstatě nám stačilo podat první hodinku, a pak říci "jeee, ona to holka dala" a film ukončit. Pak to jenom skáče ve stylu BUM, dcera je o rok starší, BUM, zemře táta, BUM, seru na dovolenou, což dělá příběh suchým. Cením ale výkon hlavní herečky. Dala to hodně nadprůměrně. ()

oveckaoa

Tenhle film má podobný problém jak dvojka Gumpa obsahuje dobré téma, ale od určité doby zklouzne do monotónosti a pak už nemá co nabídnout navíc to končí nijak nevím jestli je to chyba knížky nebo režiséra Gump to zachránil tím, že nasadil novou linku tady to   zachránit nedokážou .  Ženská se vdá za chlapa s nímž má  děcko na svatbě se ožere a začne jí chutnat alkohol. Přestěhuje se k němu (proč nemohla k jejím rodičům film nevysvětlí) kde ji jeho matka nemusí. Chlap věčně pracuje a ona je na děcko sama a  začne chlastat ve velkém on to neřeší pak to začne řešit a  domluví jí  léčení. Tak se vyléčí a napíše o tom blog pak vystoupí v televizi dojde k smrti jedné postavy (tohle by mělo větší dopad na diváka kdyby ta postava měla více prostoru) a máme konec.  Nedozvíme se jestli se rozvedla jestli získala do péče to dítě ani jestli chodí s tím novým chlapem (možná je to chyba knížky nevím) . Na konci dostaneme feministické hovna , že čím dál více  ženských chlastá a měly by s tím něco dělat a psát na nějaký odkaz kde jim pomůžou chápu, že to psala ženská, ale lepší by byl dodatek , že alkohol zabíjí ročně tolik a tolik lidí a je  to nemoc třeba takhle to působí dojmem, že tu chlastají jen ženy .  P.s. Film na, který koukají ti jeho rodiče v televizi je Hodinu nevíš... (2009) P.s. Je škoda , že  film se nevěnuje tomu, že její otec byl alkoholik a mohla k tomu mít návyky od něho tohle tu je jen naznačeno 60 procent ()

Jizni Tlapa

Je to rozhodně výjimka na domácí poměry! Tlak na stupňující se depresivní nádech je cítit od 1.minuty a obsazení vedlejších rolí né tak okoukanými tvářemi je příjemná změna.....hra světel a hudba pro mě pak největší zajímavostí ...vlastně tomu až na pár dějových abnormalit nemám co vytknout a po sakra dlouhé době mohu hodnotit ČR snímek 4kou... ()

dzira

Asi není co vytknout. Snad jen nepříliš originální námět... Jeho zpracování ale bylo nadstandardní... ()

Pavlínka9

Ten příběh znám. Před pár lety jsem o tom četla. Považuji to za obrovskou odvahu, že převedil něco tak "běžného" do formátu filmu a že to má takové ohlasy jaké má, protože si sama myslím, že by s o tom mělo mluvit. Celý film jen zíráte a čekáte, jaký další fuck up tam nastane a sem tam se přistihnete při tom, že ty situace jste kolem sebe již několikrát zahlédli a víte, že se to kolem vás děje. Bylo tam hodně momentů, které si myslím, že jim porozumí použe ženy. Což doufám, že vyvolá pak i následné diskuze nad tím. Jsou tam chvíle, kdy jsem potřebovala odtrhnout zrak, protože mi nedělají dobře záběry, které působí dojmem, že je točí někdo jen tak v ruce a nebo se točí - ale byli tam potřeba. Držím palce, ať ten film vyvolá více kontroverze a víc a víc se o něm mluví. ()

JohnnyKladno

Sedím si tak v kladenském kině Hutník a těším se na začátek projekce. Rozhlédnu se po sále a zjistím, že jsem tam já, ještě jeden chlápek a jinak asi 40 žen. Je to spíše film pro něžné pohlaví, to je asi pravda. Jak těžké je zvládnout závislost, jak těžké je, vůbec si přiznat, že alkohol už není zábava, ale problém. Dan Svátek natočil silný příběh, důležité téma, o kterém se v naší zemi moc nemluví. Tvůrci společně s filmem vytvořily projekt, Ženy s odvahou, který se problematice věnuje podrobněji a lze tam najít i pomoc. Je pravda, že zajímavé je spíše téma, než samotný film. Tereza Ramba předvádí výkon, kterým si jistě řekne o nějakou tu nominaci. Natočené je to zajímavě, jsou tam pěkné nápady, ale trochu se to celé točí v kruhu, je to předvídatelné a malinko prázdné. Bodíky navíc dávám za hudbu. Silných 60% ()

jefff

Na Zápisník alkoholičky jsem se těšil, už jen proto, že si látku vzal zkušený Svátek, jehož Úsměvy smutných mužů patří mezi nejsilnější české filmy posledních let. Zápisník nicméně tak dobrý není, přesto má silnou hereckou oporu v Rambě, ale i sekundujícímu Fingerovi či Lukešové. König mě moc nepřesvědčil, ale budiž. Skvělá je i hudba, která je znepokojivá, melancholické, ale nestrhává pozornost. První dvě třetiny mají skvělou gradaci, napětí, dramatičnost, ale v poslední fázi to tvůrci ke škodě uspěchali a "věc" se vyřešila jednou větou. Vzhledem k tématu a celému filmu to byl faul do vlastního hráče. Škoda. ()

psychoJoa

Mírně romantizovaný, ale citlivý snímek namísto naturalistického popisného “života alkoholičky”. Vlastně jsem za to zpracování vděčná. Ženy a matky alkoholičky jsou společností odsuzovány více, než závislí muži - a tento film rozhodně k odsouzení nepřispívá. Znázorňuje pár chvil, kdy je zoufalá a opilá žena rizikem pro sebe, okolí i vlastní malé dítě, ale zároveň si dává práci s tím, aby divák pocítil soucit. Možná i vztek na nefunkční vztahy, rodinné zázemí a nepříznivé okolnosti. Absolutně nejlepší jsou pak “snové” scény z lesa, které podtrhují osamělost, ztracenost, bezmocnost i bezcennost - změť pocitů, které závislost jen prohlubují. Pět hvězd by si pak jednoznačně zasloužil výkon Ramby, ale kvůli useknutému a zkratkovitému zakončení je nedám, tam totiž cítím trošku pošlapaný potenciál. Pofilmová kocovina ale nutí zamýšlet se nad celkovou problematikou, takže určitá míra potenciálu naplněna byla (a velmi dobře)! ()

Terezinka198

Škoda, že nebylo více scén z léčebny. Moc mě dějová linka rodiče-dcera nezajímala, to dítě tam bylo jenom, aby se působilo na city a byl přece "důvod" se léčit. Za mě bod dolů, protože to neustálé řvaní začalo velmi rychle štvát i mě. (Ukamenujte si mě, je mi to fuk.) Líbilo se mi však zakomponování "scén", kdy Tereza Ramba tvrdila, že nepila, že spadla, kdy zapomněla, že vaří a jenom usnula apod. a postupně se záběry konečně odkrývaly (scéna, jak vyhazuje lahve do kontejneru), jakoby sama začala vnímat trochu svůj problém ve chvíli, kdy už byl větší.. Samozřejmě její postupná proměna vzhledu byla v tu chvíli na místě. Srovnání s Úsměvy smutných mužů (které pořád považuju za nejlepší český film, co se alkoholu a celkovému boji proti tomuto "démonu" týče) se nabízí. Ale dělat ho nebudu. Ačkoliv mají podobné téma alkoholu a protialkoholní léčení, každý film ho pojal po svém. Bohužel, Tereza Ramba pro mě nebyla dostatečně přesvědčivá, aby ta její realita působila dostatečně syrově a odpudivě ani ve mně nevyvolala soucit. A i když nám v letním kině propršel skoro celý film a slyšet bylo jednu chvíli každé druhé slovo, odcházím s myšlenkou, že nebudu mít problém si film zase někdy pustit. To prohrabávání se lidskou psychikou mě hold baví. ()

Frantisek.Fu

Ambiciózní drama s ambiciózním tématem, které dojíždí na svou zkratkovitost, hluchá místa a velké matoucí skoky v čase ve kterých se divák strácí. 4/10 ()

cesky_hrac

Nejprve musím vyzvihnout výborný herecký výrok samotné Terezy Ramba. Jako dívák sedící v hledišti jsem jí věřil vše, co prožívala. Ostatní herci pro mě přestali existoval. Byli jakousi výplní. Moc si je ani nepamatuju, což vůbec nevadí, protože film je zápisník alkoholičky a tou byla Teraza Ramba. Obrovský problém jsem měl s tím, že mi film nepodal tolik informací, kolik bych chtěl. Nicméně bych film jako netradiční český počin doporučil ke zhlédnutí. ()

mig20

Výkon Terezy Ramba opravdu skvělý. Bylo by to za mě na 4* , kdybych mohla více nahlédnout do mysli hlavní postavy (jako je to v knize). To se ale ve filmu bohužel vůbec neděje, škoda. ()

Johny303

Terka zahrála výborně, ale snímek jako takový na mě působí až příliš uspěchaně a nedává divákovi mnoho příležitostí hlouběji se vcítit do postav a znát motivy i příčiny. ()

djfun

Téma vybízelo k drsné sondě do hlubin závisláka. Jenže leda tak hovno. Dvě třetiny filmu jsou nekonečně plytkou nudou s triviálníma dialogama i zápletkou, v které se plácají žalostně nepropracované postavy klouzající po povrchu tak, že mě byly úplně ukradený. Poslední třetina přinesla aspoň pár trochu dramatických scén, za které s přimhouřením oka aspoň ta jedna hvězda. Psát cokoliv víc mi u tohoto "dílka" nestojí za námahu. ()