Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

markotter

Mám dojem, že Američani musí stůj co stůj nastavovat zrcadlo svejm vlastním kostlivcům ve skříni. Před 500 nebo kolika lety si je dovezli - ted nevědeji, jak k se k nim chovat (totéž ale platí o ženskejch, portorikáncích, usámovi apod.) Proto tvůrci nasypali všechny do jednoho scénáře a upekli dort, ve kterým skoro každej má problém s každým a kdo je na začátku dobrý, tak na konci je zlý a naopak, ale dá se na to dívat. Líbil se mi i anticasting u některých herců (S.Bullock, B.Fraser). No ještě, že my jsme měli komunisty a ty nám dováželi jenom Vietnamce..:-) ()

Ceberus

Velmi inspirativní film, několik velmi silných momentů, krásně poskládané dohromady. Herci hrají živě, hudba dokonale vyladěná... Těch pět hvězdiček hovoří za vše. ()

waska

Vynikající film! Jak propletený mohou být osudy lidí... Vynikající režie, výteční herci, naprosto dechberoucí hudba! Je vidět, že i v dnešní době se dá natočit silné a působivé drama za "směšný" peníz. Jen víc takových filmů! ()

gemi

Film, jehož nosnou myšlenkou je sdělení, že svět není černobílý, v první třetině trošku nudí. Pak se ale rozjede dějový propletenec v příjemně se zrychlujícím tempu, které vydrží až do konce. Hodně připomíná Amores perros. Hlavním přínosem filmu je to, že snad otevře oči velké spoustě lidí, kteří dokáží bezmezně milovat hrdiny a z duše nenávidět padouchy, jen na základě kusých informací. Američané tímto přímo žijí. 100% hrdinové a padouši patří jenom do komixů, v reálném životě se lidé nacházejí někde mezi těmito dvěma extrémy. Zkrátka, ne každý darebák je zcela darebný a ne každý hrdina je čistý jako křišťál (Standa Gross by mohl vyprávět). EDIT: 27. 5. 2022: Druhé zhlédnutí. ()

teyra

Třebaže nečekám od filmu, že bude až vyzývavě nutit k zamyšlení na úkor ostatních forem působení, Crash to s ohledem na téma rasismu činí na výbornou. Jak velká je propast mezi proklamovanými postoji a žitou zkušeností ? Jak nesnadné je vymanit se z myšlenkových stereotypů a přirozené xenofobie a vidět v cizinci ne cizince, ale člověka ? A jak mezi vší tou nesnášenlivostí může problesknout lidská vzájemnost ? V mozaikovité výstavbě filmu, kde jsou charaktery ořezány na kost, jde hlavně o srážky, symbolicky i doslova, mezi příslušníky různých ras a národností, jejichž třaskavost je umocněna americkým přístupem ke střelným zbraním. Jako by Kanaďan Harris natočil metaforu ducha Ameriky, který vynikne po přejetí kanadsko-amerických hranic. Navzdory vší té někdy příliš přímočaré snaze o příspěvek k citlivému tématu přináší Crash i několik výborných emocionálně silných momentů (vytahování z auta, neviditelný ochranný plášť). ()

greigor

Opravdu výbornný a skvěle natočený film. Poměrně jednoduchý, ale o to působivější. Neskutečné množství paralelních příběhů, které se časem začínají prolínat. Bavil jsem se dobře 5* ()

krizi

Samozřejmě jsou v tom i perfektní scény, ale jak nás to nutí za vším hledat jakési rasové důvody, že všichni máme předsudky kvůli barvě kůže, tak mě to chtě nechtě připadá jako hodně přitažené za vlasy. Určitě to někdy mívá nějaký vliv, ale rozhodně to není důvod všech (ani většiny) špatností. Mimochodem, doufám, že k nám nepřijde ta americká móda, že má každý pitomec bouchačku... ()

mattpro

Na môj vkus tam bolo moc príbehov a ani jeden tak nebol zabratý do väčšej hĺbky. Nezaujalo ma to proste tak, aby som tomu dal viac ako 3 hviezdy. ()

patushik

Velmi dobře natočený film na téma rasismu. Skvělé herecké výkony v čele s Terrencem Howardem a Mattem Dillonem. Pobavila mě scénka, kde krade Ludacris se svým kumpánem káru bílému párečku:). Role Sandry Bullock mi přišla tak trochu zbytečná.. Crash je moc zajimavý a svým způsobem i originální film, ale přece jen mu na 5* něco chybí. ()

Brady

Tento úžasný snímek si své Oscary rozhodně zaslouží. Hluboké charaktery postav, děj nutící hlavní hrdiny sáhnout si až na dno svých možností, až do okamžiku, kdy dojde ke srážce s jejich předsudky. Film nám nabízí spoustu různých pohledů na rasovou problematiku v USA, a přesto je velmi přehledný, uvěřitelný a lidský. Celý příběh pak vede k velkému prozření. Ke zprávě o tom, že největší hrozbou a největším zabijákem je naše vlastní skrytá obava a ten všudypřítomný strach, se kterým jsme byli nuceni vyrůstat. ()

Kingjiri

Velmi pěkně natočené drama na téma multikulturní společnosti a do jisté míry i osudu. Herecké obsazení bylo více než slušné a tomu také následně odpovídaly herecké výkony. Příběh byl samozřejmě svými náhodnými setkáními mezi pár postavami v několika miliónovém městě hodně nereálný, ale v tomhle případě mi to vůbec nevadilo. Prostě se ty osudy jednotlivých postav tak pěkně prolínaly ve velmi zajímavých situacích, že to prostě nemůžu mít filmu za zlé. Velice pěkně se na to koukalo a závěr snímku mě přesvědčil dát k zamyšleným čtyřem hvězdám ještě jednu slabší. Takže ve výsledku dávám po delší době zase pět (slabších) hvězd. ()

sehe

Crash-zrážka rôznych etník,rás a kultúr.Pozoruhodné je,ako američania vedia poukázať na svoje problémy s rasizmom,predsudkami.Film s výborným scenárom,hereckými výkonmi, skvelou hudbou a dvomi scénami,ktoré mnou zatriasli(znásilnenie ženy frustrovaným bielym policajtom a iránsky obchodník strielajúci na dcérku mexického zámočníka).Je to film,realita je asi trochu inakšia. ()

netWoor

nebudu dlouho plkat a použiju parafrázi Nárožného z filmu Ten svetr si nesvlíkej .... je to dobré, dobré to je ... ()

tom912

Nádherný snímek na zamyšlení, kde lidi na planetě mají sice různá náboženské vyznání, různou barvu pleti, sociální zázemí, tradice, myšlení, ale srdce bije všem stejně, to by si měli někteří uvědomit, ale někdy kvůli jedincům to nejde! ()

Mitisko

Veľmi zložitá režia, dá sa povedať, že film v podstate nemá hlavného hrdinu len vela vedlajších hlavných postáv, ktoré do styku za cely film ani neprídu. Svojou inakosťou je to velmi zaujmavý počin a fakt sa to oplatí kuknuť, čím sa ako divák dostávate ďalej a ďalej v deji tak už len čakáte kedy to konečne všetko "vybuchne" a to napatie je až drásajúce s polodramatickým koncom a nadpriemernými hereckými výkonmi kde nezaostával ani jeden herec si snímok zasluži zaslúžené 4* ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení