Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Belbo

Nebylo to špatné, ale Pánové, Oscara tomuhle? No to snad ne. Z nominovaných filmů byl určitě nejhorší. ()

Honzíno

Určitě není jednoduché strávit Crash bez jakéhokoliv vyvolaného předsudku, nebo bez upřímné vnitřní samomluvy, že tento problém tu je, a tudíž po zhlédnutí si každý připustí alespoň otázku typu: opravdu v něm nedýchá ani kousek nenávisti k 'jiné rase'? Je v podstatě jasné, že se nenajde jediný člověk, v němž tento aspekt ani trochu nedýchá. I to nám říká Crash. Excelentně upřímnou a bezprostředně civilní cestou sděluje: 'Můžeš to být i ty, komu se to příště stane.' Myslíte, že ne? V důsledku ale ano. Tento problém tu je a vždy bude, dokud nezdegenerujeme nebo za xxxxx let nebudeme všichni míšenci (což je jediná cesta asi že?). Tvůrci bez chyby naťukli a analyzovali problém soužití lidí, jež rozděluje barva pleti. Sympaticky sebekriticky vložili do příběhu svůj pohled a svoje zkušenosti. Tleskám. Jediná vada..?! Těchto událostí a neštěstí se stane denně nepřeberné množství, ale mohou být takto provázány v megalopoli LA?:) Třebas ano. A možná mi místy vadila občas (doufám i nechtěná) prvoplánovost - jen však stopově. Nechte vaší mysl zamyslet se. Filmem nejblíže mému srdci se Crash zřejmě nikdy nestane, avšak 5* si zaslouží bez debat! ()

plechulka

Jeden z nejbezútěšnějších filmů, jaký jsem kdy viděla. Každá postava se vedle vlastních problémů musí vyrovnávat a vymezovat i rasově. Pokud je tohle nezkreslený a nepřehnaný obrázek multietnické společnosti, máme se na co těšit! Všichni ale určitě i z vlastní zkušenosti známe schéma, kdy náš stres z osobních problémů "ods...." někdo úplně nezúčastněný - nepříjemnou prodavačkou počímaje a řidičem MHD konče.... Jenže v situaci, kdy téměř každý má za pasem pistoli, tyhle konflikty nekončí jen křikem a nadávkami.... ()

black.mao

Film kde je společenské klišé rasistického soužití vyjádřeno průměrnými postupy filmařské práce. Film kde postavy nedostaly žádné místo pro hlubší rozehrátí svých rolí a tak sledujeme jen plytké příběhy o dvou "bad niggaz" co chodí po městě s bouchačkama a kradou auta. (Sakra, kde já už tohle viděl? Jo, asi v každým druhým americkým filmu.) Nebo o bohaté rozmazlené paničce, co otravuje život komu jen může, aby nakonec zjistila, že jejiná její kamarádka je mexická hospodyně. A nebo o policajtovi co osahává ženský při osobních prohlídkách, a nakonec musí jednu takovou zachánit z hořícího auta. Zkrátka každý ve filmu dojde k poznání, že se vzájemně potřebujeme a nezáleží přitom na barvě kůže, ale divák se k tomuto poznání musí probrečet. A director's cut vám dá tři minuty emocí navíc, no neberte to. ()

Blacks

I přes značnou účelovost některých příběhů a toho, že v první polovině jsem nechápal je to vynikající film. Plynou z něj pro mě dvě základní ponaučení a to: Člověk není takový, jaký se může zdát a že zbraně jsou nebezpečné a neměli by se dostávat do ruky tolika lidem. Měl bych také ocenit hudbu a říct, že až téměř do konce jsem chtěl dát ****. Takže za mě lepších 90% ()

Qitek

Crash může na první pohled působí nabubřele, ale ještě před tou palbou nominací na všelijaké ceny a ódy kritiků vynášející Crash do nebes, byl v podstatě "nenápadným" filmem zapadnutým a určeným původně straight to dvd. Je to prostě ten film, kterémz uškodilo jakékoliv ocenění. Ptž bez oskarů, globů a podobně a náhlému spotlightu, byl tento film větší drahokámek. ()

Jizni Tlapa

Silně emoční záležitost na téma "černí, bílí, spojte síly"... neexistující jedna hlavní postava=maximální originalita zaručena. Skvělě "přicmrndávající" S. Bullock, nemluvný D.Cheadle a perfektně zlodějská dvojice tmavé pleti, mrskající jednu hlášku za druhou. Přičtu-li mystickou hudbu, nemůže mi po hodně dlouhé době vyjít jiný výsledek, než 100%! Příjemné překvapení... ()

Kamkon

No teda, to mě fakt dostalo - tolik otevřeného rasismu mezi národy a rasami jsem ještě nezažila - tohle že je Amerika? Ale no tak..... Skvěle použitá hudba a herecké výkony překvapivě i u Brendana Frasera i Sandry Bullock. ()

kinghome

Nekompromisní film o rasismu, ale i o špíně LA. Je skvělé, že nejde jen o film, který tvrdí, že všichni jsou rasisti a černý jsou jen oběti, ale jde o film, který se snaží hrát na obě strany. Hned ze začátku uvidíte, že nejde o typické Drama. Jde o příběhy rodin a osob, který se musí poprat se svými předsudky a problémy. Nejlepší část je příběh Michaela Peňi proti Arabášům nebo co to bylo. Část s kouzelným pláštěm byla nejdojemnější a tak nějak nejrealističtější, jo zní to divně, ale když uvidíte, uvěříte :P Crash je dost vyhrocený film, ale je to jedině dobře, protože takhle si lidi alespoň trochu uvědomí co se na světě děje. Nejvíce se to dá charakterizovat jako temné drama o špíně LA, ale najdou se tam i vtipné momenty, které se nějak nevnucují a pobaví. Jediné co mi tam nesedělo byl ten konec. Byl až moc rychle ukončen, sice se tam mihli všichni o kterých tento film byl, ale ty charaktery byli moc rychle uzavřen. Nejvíc pobavila část ve které si černoušek stěžuje jak jsou všichni rasisti a jak jsou autobusy jen od toho, aby se bílí mohli posmívat černým a asi 2 minuty na to ukradne auto. Tuhle scénu si budu pamatovat ještě dlouho. ()

KRYSIOPICE

Desně prvoplánové, ideologické, kýčovité a citově vydírající. Když jsem se na to díval, zdálo se mi že jsem to už někde viděl, ale líp natočené. Ano bylo to Amores perros hned jsem dostal chuť pustit si originál. ()

_DAVE_

Velmi prijemne prekvapeni na konci letni sezony. Drama vypovidajici o nynejsi "hierarchii" v Americke spolecnosti kterou urcite velmi ovlivnily nedavne utoky muslimskych radikalu na tuto zemi. Herecke vykony se pohybuji od prumernych az po vynikajici. Neni zde nouze o velmi hluboke useky, napriklad sceny s policejni kontrolou nebo pri nevydarene vrazde opravare se vam nejspise zaryjou hluboko pod kuzi. Pokud nejste nahodou nejaky pravicovy extremista tak si film nenechte ujit, urcite vam neco dobreho da. ()

Lomy

Poněkud přehnané a hlavně rádoby rasistické dialogy učinily z tohoto filmu pro mě veliké zklamání. Jestli bylo účelem autorů vytvořit protixenofobní či protirasistické dílo hodné k zamyšlení ještě nějakou chvíli po uběhnutí závěrečných titulků, tak se jejich snažení vyhnulo tomuto cíli velikým obloukem. Výsledek působil spíše komicky. Například propracovanost postav? Neexistuje. Dosud nemohu pochopit, jak tenhle film mohl dostat Oscara za nejlepší film. Je to karikatura sebe samého. Myslím, že nejen v daný rok byla natočena celá řada lepších filmů. Tenhle pseudovážný film prostě nemohl u mě dostat více jak dvě hvězdičky. ()

Beky

.....je to hrozná bouda na diváka!!!!..jako celek to nedrží vůbec pohromadě!!!!..spíš se díváme na jednotlivé dechberoucí scény!!!...herecké výkony mě dostaly do kolen!!!..strašně mě překvapil M.Dillon a pak ten zámečník ( nevim jak se herec jmenuje ), asi měli nejlépe napsané postavy!!!!!...řekl bych, že scény dohromady tvoří mozaiku ze života, po hromadě to drží jen smrt jednoho z hrdinů!!!!... ()

TO

Spletenec lidských osudů s průměrně překvapivými dějovými kotrmelci, který sice nepostrádá citlivě natočené scény, ale na tak oslavovaný film je jich přece jen málo. 65% ()

danoo

Crash je hollywoodskym pohľadom na rasovú diskrimináciu, šovinizmus a odľučtenie dneška, ktoré spôsobujú zrážku rôznych názorov, postojov, hodnôt hrdinov filmu. A odpútať sa z tohto začarovaného kruhu neustálych nárazov sa nepodarí každemu... S hodnotením oficiálne najlepšieho filmu roku 2005 som dlho váhal, avšak s prihliadnutím na oveľa radikálnejší film Spika Leeho D o . t h e . R i g h t . T h i n g (1989) nedám plné hodnotenie. ()

Raven0

Tak nevím. Každý na tento film pěje chválu, ale mě moc nenadchl. Srovnávat ho s 21 gramů mi nepřijde jako šťastné. Už jen proto, že 21 gramů je mnohem lepší film. Crash moc zavání "happyendem". Některá "náhodná" osudová střetutí mi přišla až moc umělá a některé situace skoro až hloupé. Jako např. scéna s holčičkou a slepými náboji. Tam kde jsem čekal tragické drama jako hrom, jsem dostal jen jakési dramátko. Ani otázka rasismu se mi nezdála moc dobře pojatá. Nic naplat, jdu proti proudu a dám 3 hvězdy. ()

MiCM

Spletitý sled událostí a životních příběhů, které se navzájem ovlivnují a ukazují naprosté životni paradoxy. Film, který opravdu udělá ohromný dojem a donutí člověka zamyslet se nad věcmi, které se mohou stát i když by nás to ani ve snu nepapadlo. Úžasné! ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení