Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

YoZo8

Priemerná dráma. No na to aký mal tento film herecký a ideový potenciál to bola veľmi nudná dráma. Film o osudoch obyčajných ľudí a ich trápení v dnešnom "čierno-bielom" svete. CRASH by som charakterizoval, ako nevydarenú kópiu filmu MAGNÓLIA s tým rozdielom, že Crash poukazuje hlavne na rasizmus v našej spoločnosti. Ale tam kde v Magnólii išiel dej a prelínanie príbehov ruka v ruke, vo filme Crash to išlo od dvoch k desiatim a od desiatich k piatim. Prosto to malo rozbitý dej, ako samotný názov filmu. Miestami som sa v tom chaose strácal. Záver už bol celkom v pohode. Na to aké ma tento film vysoké hodnotenie som čakal rozhodne viac. Oveľa viac. Uznávam, že Crash mal svoje záblesky emócii, no pri tom čajovom deji sa všetke plusy strácali. ()

Jespe-film

Los Angeles plné příběhů tkaných z dobrého scénáře, režie i hereckých výkonů a život v USA tak, jak ho dobře (ne)známe. Palec nahoru také za odvahu zfilmovat stále ještě (v mnohých koutech veřejnosti) silné tabu či jakýsi černý opar nad světem "amerického snu" tak, jak si ho nechceme připustit. ()

HiddenDragon

Emocemi nabuseny film. A pritom tak poklidny a rozvazny. S mistrovskym citem pospojovane nitky a pribehy naprosto rozdilnych lidi, podobneho stylu jak to delaval Inarritu (nez se zblaznil do nicnerikajiciho "Birdmana"). Film o tom, jaky gulas je multikulturni svet, a kde jinde to nejlepe ukazat nez v americkem L.A. Kde osobni tragedie, vzteky, lasky i jazykove problemy se neustale prolinaji s rasovymi a ekonomickymi aspekty. Kde muze byt zlocinec bily, cerny, kdokoli. Kde se opravnena opatrnost prolina s predsudky i zobecnovanim ras. Kde se lide poznavaji (mezi sebou i sami sebe) az ve chvili, kdy se doslova zivotnimi udalostmi "srazi". Je to strasne nenapadny film, kdy jsem se ale brzy pristih, jak mi u nej neustale pracuje mozek. Jak se neustale snazim si utribit, kde jsou hranice "spravnosti". Jak bych se zachoval ja apod. Neustale mi to srotovalo v hlave a nenapadne me film pohlcoval svou necekanou hloubkou (i kdyz veskere nuance pochopi opravdu jen American). Hodne dela skvely soundtrack, herci a atmosfera. Je to film, ktery vam nerekne, odkud pokud je clovek rasista. Ukaze vam, jak okolnosti spolu s charakterem cloveka a spetkou nahody michaji lidske osudy, jako ta rozostrena automobilova svetla v uvodnich titulcich. A je paradoxni, jak vpodstate 10 let po tomto snimku je tato problematika vice a vice aktualni a velmi obtizne resitelna - viz udalosti z Fergusonu v Missouri (2014), ktere odstartovaly vlnu protestu cernosske komunity, nebo nalady v Evrope kolem muslimu, zpusobovane islamisty... [3x Oscar 2006: Nejlepsi film, Puv. scenar, Strih] ()

Wicky

Musíte to brát jako vánoční zázrak plný náhod a štěstí, ale zároveň i jako krutou realitu založenou na rasismu plnou nehod a neštěstí. A vo tom to je přátelé. Adept na nejlepší vánoční film ever. ()

Loki_Six

"It's the sense of touch. In any real city, you walk, you know? You brush past people, people bump into you. In L.A., nobody touches you. We're always behind this metal and glass. I think we miss that touch so much, that we crash into each other, just so we can feel something." ()

Theraphosa

Po delším přemýšlení sem dospěl k závěru,že by ode mne byl hřích nedat 5*.Byl to asi první film stejného rázu(pokud nebudu brát v potaz i Kult že...),která jsem viděl.Odrazilo se v něm všechno,co by podle Haggise mělo předat jakési poselství.A to s tím neviditelným pláštěm...vážně sqvělý. ()

cab

Ano, shlednuti tohoto nevsedniho snimku me dostala do zvlastni nalady a nechalo par stop na mysli. To nejdulezitejsi uvedomeni zni, jak JA se mam v tomto state dobre, ziju bez vetsich problemu a jsem pln sily do zivota......Ale vsichni nemaji to stesti a zvlaste ne v USA. Strhujici sled dramatickych a nezapomenutelnych scen podle Haggis nas zavede do L.A. Herci, kteri zde stvarnuji sve postavy jsou ruzneho vyznani, barvy pleti, spolecenskeho postaveni nebo zamestnani. Vsichni se navzejem potkaji za normalnich ci mene normalnich okolnosti at uz se drive videli ci nikoliv. Ale diky netypickemu a blizsimu nahledu na predsudky, diskriminaci, rozdilnou mentalitu, neznalost jazyka, problemy kazdodenniho tapani se zivotem, aktulani temata prostrednictvim teto skupiny lidi, delaji z Crash famozni film. Herecke obsazeni hraje do noty a me osobne zaujal Don Cheadle. Bravo 100% ()

Kalper

Tento film mi ukázal jedno: Každý Američan je rasista a má v šuplíku nabitou bouchačku. Tedy alespoň tak to prezentuje Paul Haggis ve svém snímku. Předkládané příběhy jsou velmi šablonovité, lehce předvídatelné a vlastně ani ničím převratným nezaujmou, ale něco v nich přeci jen je. Zasloužené tři *. Víc ani chlup. ()

Ratherfly odpad!

Akademici (a kdyžtak koukám na zdejší hodnocení, tak nejenom oni, že;) se zase projednou nechali opít rohlíkem.. It's the sense of touch. In any real city, you walk, you know? You brush past people, people bump into you. In L.A., nobody touches you. We're always behind this metal and glass. I think we miss that touch so much, that we crash into each other, just so we can feel something. - Co k tomu dodat, prostě stupido movie a prachsprostý kalkul v jednom. bléé ()

joshula

Více příběhů, více smutku, více radosti v jednom filmu. Po dlouhé době jeden sebekritický film, který mě dostal. ()

wosho

Tak tenhle film mě chytl a nepustil hned na začátku a drží se mě do teď.Je sice vykonstruované,ale mě je to fuk.Je to úžasné drama plné malých překvapení,vyladěný scénář a neselhávající režie.Prostě malej film,který nelze přehlédnout. ()

Arach.No

Obyčejná přeceňovaná protirasistická agitka, při jejímž sledování mě deptala neuvěřitelná nevěryhodnost scénáře, stejně jako špatné herectví Sandry Bullock. Tuto ženskou jsem nikdy neměl rád a role v Crash jí nepřidala. Většinou když vidím v titulkách její jméno tak film vypínám, ale tentokrát jsem udělal výjimku a aspoň Brendan Fraser, který je příjemný jako obvykle, mi trochu spravil chuť a náladu. Kromě antirasismu film neobsahuje žádnou hlubší myšlenku, i když se tak na oko tváří. Dominantou snímku je scénář, o němž asi nikdo nepochyboval že toho Oscara nakonec vyhraje, který divákovi předhazuje jednu nepravděpodobnou, tudíž těžko uvěřitelnou, pointu za druhou. Kdyby nebyl Crash natolik uměle vykonstruovaný dalo by se na něj podívat i víckrát, když mi ale Paul Haggis házel jeden klacek pod nohy za druhým, více než jakékoliv jiné emoce, jsem pociťoval vztek na něj i na sebe, proč se na to pořád dívám. Kdo v Crashi opravdu chce najít nějakou hlubokou myšlenku, bezpochyby ji z něj vydoluje. Pokud se ale nesnažíte za každou cenu hledat ve filmech jedinečný skrytý význam (který většinou stejně nemá) tak ruce pryč. ()

MareT.

Už tomu bude rok, co jsem film viděl! A pořád nepřišlo nic (Let číslo 93 se tomu hooooodně přiblížilo, ale jelikož se jedná o rekonstrukci skutečného příběhu, není to v tom pravém smyslu), co by se tomu jenom trochu přiblížilo. Člověk umí být hodně krutý, umí ubližovat a hlavně se přetvařovat! Film o rasismu, kde se na problém tvůrci nedívají jako na globální problém, ale ukazují nám příběhy pár jedinců, kteří se s rasismem potkali buď přímo nebo nepřímo! Film, kde si na konci uvědomíte, že osud je někdy opravdu krutý a kdy obětí rasismu jsou mnohdy i ti, kteří rasismus podporují! Filmový skvost, který ve mně hodně zanechal! Zasloužený oskar za Film roku! ()

Stružák

Krásné přemýšlivé drama s více jednotlivými příběhy, které se vzájemně shází a zase rozchází. Daly by se napsat tisíce slov o každé postavě filmu. Každá osoba má svůj nezaměnitelný charakter a vnáši do filmu svoje "já". Jedno velké plus si ovšem zaslouží velmi vkusně vybraná hudba. Pro každý okamžik, pro každou scénu je naprosto klíčová. ()

Pussycat18

Neskutečně emočně silný příběh zasazený do LA v době po teroristickém útoku 11.září. Osudové kolo několika etnicky různých postav, vzájemné propojení naprosto odlišných životních cest a společenských postavení dokázal Paul Haggis roztočit na plné obrátky. Chvíle, kdy rasisticky smýšlející policajt tahá z hořícího auta hispánskou dámu, ze které před nedávno udělal obět své rasové nenávisti a pošlapal její sebevědomí je úchvatná. Dech se mi zastavil ve scéně, kdy židovský obchodník míří na afgánského opraváře zámků zbraní (údajně mu špatně opravil zámek u obchodu a proto ho vykradli) a vidí to ze dveří jeho malá dcera. "On ho nemá, mami on ho nemá!" vykřikne na matku (myslí kouzelný plášť, který ji otec dal, aby ji ochránil před kulkami) a vyběhne za svým otcem, skočí mu do náruče a v tu chvíli vyjde výstřel!!! Konec neřeknu, koukněte se :-), možná i vám vytrysknou slzy a se zatajeným dechem a pocitem kruté křivdy zavzlykáte! Je to síla! ()

Honzick

Prakticky není co vytknout. Dokonalý snímek na téma rasismus který se nám snaží ukázat že nic není jen černé nebo bílé a že každý neseme vinu na daném problému. Opravdu špičkové herecké výkony a vynikající režie vás připoutají do křesla a dají vám vydechnout až na konci filmu. Pro mě jasných pět hvězd a naprostá spokojenost ()

ElChe26

Jj, nikdo není vyloženě dobrý, ani zlý. Haggis si je toho vědom a předkládá pestrobarevnou mozaiku lidských osudů. Změníme-li perspektivu pohledu na jednotlivé postavy, změní se nám i náhled na morální profil každé z nich. Ten "dobrý" je zároveň "zlý", "zlý" současně "dobrý", záleží jen na úhlu pohledu. Jsem větší rasista, když nepokrytě nadávám černochům, nebo když si v jejich blízkosti pevně držím peněženku? Co je víc rasistické? ()

Rssa

Silné drama, ze kterého lze ale cítit snaha zaujmout akademiky na sto honů. Hvězdná herecká sestava, které vévodí Dillon, Newton a Fraser. 80 % ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení