Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

merten78

Kdyby na začátku Jason Statham posadil půlčíka Cruise zpátky na letadlo a převzal jeho roli, film by byl o poznání uvěřitelnější. ()

Bull2

Nikdy by mě nenapadlo, že Tom Cruise s šedivými vlasy může vypadat dobře. No, povedlo se. Jedna z jeho nejlepších rolí spolu s neskutečně výborným příběhem od začátku až dokonce. Jamie Foxx tu ale také nebyl jen do počtu. Film skončil přesně tak, jak každý očekával. Ale tohle patří také k plusu. Nedá se než doporučit. ()

bergeron

Chladný, Krásny, Smrteľne nebezpečný vrah, ktorý číta myšlienky, uvažuje dopredu a systematicky, a vie že v tomto svete sme sebci. Na druhej strane taxikár s ideálmi, zmyslom pre dobro ľudstva, a lásku. Kto vyhrá ? Tipnite si. Ale dokým neuvidíte film 1 2 3 krát, ten film Vám naberie husiu kožu,stiahne z Vás súdnosť, a hlavne šedovlasý Cruise ????? To si nesmiete nechať UJSť. Mann vie čo točí, a tento film bude navždy jeden z najlepších u Toma. Dokonca aj Jason tam hral pár sekúnd, úvodných dokonca. Mohla by byť natočená dvojka s Jasonom. cool ()

RomanBond007

Podľa mňa nadpriemerný film, nič veľmi výnimočné. Cruise a Foxx sa našli, vytvorili celkom pekne zrobený film. Neviem ako ostatným, ale sem-tam mi prišiel film trochu nudný a všetky reakcie sa dali predpokladať. Ale i tak si myslím, že 80% je tak akurát, možno trochu priveľa. 70%!!! ()

Robino15996

Tak vo mne Mannove veci väčšinou nič nezanechali. Zatiaľ to bol vždy priemer možno až na Verejných nepriateľov, ale toto mi vážne vyrazilo dych. Výborne zrežírovaný film...výborné hlavné postavy a výborný thriller. 90% ()

FoxxX

Takový průměrný thriller. Atmosféra je chvílemi opravdu hutná. Také je tu spousta chytrých myšlenek a drsných situací. Nicméně jsem si občas říkal, že hlavní záporák je idiot, když toho taxikáře neodprásknul hned, resp. po první vraždě (nebudu samozřejmě prozrazovat proč, byl by to spoiler). Měl by všechno jednodušší a on je rozhodně dost chytrý a schopný na to, aby mu tohle došlo. I později jsem měl pocit, že vývoj příběhu je závislý na skutečnosti, že onen záporák nezmáčkne spoušť hned, když má příležitost, ale prostě chvíli počká, aby mu v tom někdo mohl ještě zabránit. Jinak by příběh brzo skončil a to dost špatně. Takže je to koukatelné, ale nějaký hlubší zážitek to ve mně nevyvolalo. Ohodnotil bych to tak na 70% takže jsem váhal jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky. Ale spíše jen ty tři. ()

raru

Zbožňujem filmy o nájomných vrahoch,zvlášť keď sú dobre natočené a herecky zvládnuté.Ale tých je ako šafranu,takže plný počet. ()

Pythonator

Film je hnusně nasnímaný digitální kamerou z ruky, ale zato je dost dobře sestřihaný, takže se na to dá dívat. Hudba je tam perfektní, až na ty taneční sračky při scénách v klubu. Ruku Michaela Manna bych pod tím však nepoznal. Kde jsou ty časy Posledního mohykána??? Tom Cruise je jako zabiják nečekaně vynikající a dokonce mi přišel daleko lepší než přechvalovaný Jamie Foxx. To Cruise je hlavní hvězdou filmu. ()

Zofinka2

Film se mi líbil. Podruhé ještě snad víc, protože jsem věděla, co čekat. Líbily se mi dialogy, hudba, kamera, herectví obou hlavních představitelů. Když jsem tento film viděla, napadlo mě, že Vincent si svou oběť vybral. Stejně jako psychopat v životě si vybírá oběti. Samozřejmě je náhoda, že se sešli. Kdyby se nesešli, nestal by se Max obětí, ale někdo jiný. Ale stejně si myslím, že psychopat, který vidí do lidí víc než normální lidé a pozná jejich slabiny, si vybírá oběti. Je pak mezi nimi jakási chemie. V tomto filmu to je vidět. A proč Max neutekl, když měl příležitosti? Možná proto, že si ho psychopat získal, podmanil. Bylo mezi nimi jakési pouto, které bývá mezi psychopatem a jeho obětí. Vybral si přesně tu oběť, která hned tak neuteče. Kdyby utekl, neměl by film děj, jaký měl. ()

Dupac

Mann tu scénáristickou šablonku neskutečně pozvedl. Pro mě film o tom, že někdy je potřeba mít pistoli u hlavy (a pár wtf náhod), aby konečně člověk hejbnul se svým životem. Scény z jazz clubu, střílečka na diskotéce i závěrečná honička (až na to - SPOILER - trochu odkládané Cruisovo umírání) pro mě patří k absolutním vrcholům žánru. Kdybych měl před někým obhajovat Cruise jako herce v nejlepším významu toho slova, byl by to právě Collateral (ostatně, tolik dalších možností zase není :-)). Důkaz, že by měl hrát hlavně záporné a nesympatické postavy.. ()

kodwin

Collateral mě bavil. Ono natočit jednu takovou "normální" noc v LA, aby to fungovalo, není jen tak. Ale Michael Mann to zvládl výborně i díky skvělému Jamie Foxxovi. Cruise byl už trochu horší volba, ale šlo to vydržet. Určitě napínavější a záživnější než Taxikář. Jo a skvělá hudba. ()

Doffy

Taxikař který preváží nájemného vraha na pět různých adres kde čeká pět vrahových obětí. Asi nemám rád dlouhé scény kde se jen mluví téměř o ničem protože tím úvodní čast filmu je. Celou dobu se čeká na hlavní tvař celého filmu, Toma Cruise, který celý film táhne a opravdové nadšení a napětí přichází a odchází spolu s ním. Je ovšem vidět, že Jamie Foxx se opravdu také snaží, ale z nějakého důvodu mu tu jeho roli nevěřím. Co se týče příběhu, tak má opravdu zajímavý základ. Celé to ale kazí v některých místech až příliš nestatická kamera která zřejmě má navozovat pocit napětí a akce ale na mě působí spíš rušivým dojmem. Tenhle film mi nesedl a ač Cruise hraje svou roli opravdu dobře, tak má celý film několik nudných momentů. ()

WilliamWalla

U thrillerov je veľmi dôležité, aby bol napínavý po celú dĺžku snímku, aby vás absolútne pohltil a boli ste v ňom od začiatku až do konca. Mňa to však takto nezasiahlo. Aj tak som to však nevzdal a pozeral ďalej priemerný trojhviezdičkový film. No potom prišiel zlomový okamžik. Možno vám to príde zvláštne, že jeden okamžik ma dokázal zlomiť, no je pravda, že moment, keď Vincent (Tom Cruise) zabil jediného schopného policajta (Mark Ruffalo) snímok dostal neskutočný spád a bol som úplne nadšený. Tieto emócie už len umocnilo Maxove (Jamie Foxx) strhnutie volantu alebo face to face finále v metre. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)