Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

kixo99

velmi dobry film ...samozrejme nie lepší ako predchadzajuce diely ale aj v tomto bolo o humor a akciu postarané..čo ma prekvapilo bol koniec..poslednych 10 minut zmes mumie, e.t a samozrejme indyho ()

FunTom

Největší legenda filmové historie je zpět. A to ve velkém stylu. Ale je prostě jiný. To, čeho jsem se ve filmu nejvíc bál, (téma sci-fi, vztah mezi Shiovou postavou a Indym, brutální skok v čase), mi nakonec naprosto vůbec nevadilo. To co mě zamrzelo je, že Shia strhává až moc pozornosti na sebe a odvede většinu akční práce. A právě to mi tam znatelně chybělo. Víc dobrodružství. Zatímco dřív se Indy vrhal do všeho po hlavě a řešení hledal až za běhu, dnes toho na něj moc nezbyde. Je ale fakt že na to má věk a nebojí se to přiznat. Neni to přece žádnej superhrdina. Ford i tak odvedl sakra dobrou práci a to, že se ve svém věku skoro nenechává zastupovat, je na poklonu. Film dokáže překvapit (netypický začátek, civilní Jones), jenom ale právě, jestli neni až moc civilní. Když ho vidíte sedět ve vytahaném bílém tričku, vůbec byste ho nepoznali. A tim se právě taky liší. Zatímco u původní triologie sem prostě neviděl herce Harrisna Forda. Viděl jsem Indina Jonese. A tady přece jenom vidim toho Forda. Je to prostě něco jinýho. Spielberg odvedl výbornou práci. Dokázal film tak naprosto dokonale přesunout do 50. let, že ne jenom že nechal pobíhat po place lidi oblečený do té doby, ale nezapomněl na sebemenší detail a i celý film má takový jiný barevný nádech. Pořád je vidět, jak si hraje, i když je to jeho podstatně dospělejší film. O srandu ale neni nouze. Film už se nebere tak vážně, a tak je tu daleko víc vtípků. Tuny odkazů na saré díly a ukázka toho, jak je Indy velkolepá postava. A ten konec? Ale co. Indy je taky jenom člověk. Nejdřív jsem myslel, že jsem trochu zklamaný, ale když jsem druhý den na to musel pořád myslet a pískat si známou melodii, nejde mu prostě něco vytýkat. Indiana Jones je zpět a nostalgie s ním. Pro Harrisna to je důstojná tečka za nejslavnější rolí. Je to prostě Indiana Jones. Když se celá sága dovrší, je vám nakonec líto, že těch devatenáct let čekání skončilo. ()

cstars

Ubiram 1 hvezdicku za az prilis prehnany sepiovy barevny ton filmu, ktery me celkem obtezoval, a za par scen, ktere tam nemely byt, jako treba digitalni svistove na zacatku a jeste nekde v prubehu(wtf???). Jinak vse bylo bajecne, i zaverecna bombasticka scena presne v duchu pulpovych casopisu a knizek z Golden Age of science-fiction. Co se digitalnich efektu tyce, nema cenu srovnavat prilis s predchozimi dily. Trikove moznosti za poslednich 19 let vyrostly na vysokou uroven a bylo by blahove ocekavat, ze nebudou pouzity a taky proc by ne? Kralovstvi kristalove lebky ustrojne a dustojne navazuje na predchozi dily. Nedejte na nazory placek, ktere ocekavaly ze dalsi pokracovani bude jako ty predchozi pres kopirak. Vsechno se totiz vyviji a je to dobre. ()

kpt.mliko

Povedený návrta Indyho v plné parádě. Zestárl o devatenáct let, doba se změnila a Indy se tentokrát vydává do amazonského pralesa po stopách bájné civilizace. Myslím že scénář tohoto pokračování je výborny, určitě se vyplatilo devatenáct let čekat, než natočit nějakoou břečku. Herecké výkony hlavních zúčastněných jsou skvělé - až na Cate Blanchett, která občas ujíždí trochu stranou. Závěr povedený, jen doufám že nebudou točit něco jako Indy Jr. apod. takže pro mě celkově 90% ()

one2

Ani neviem či sa dalo od Indiana 4 čakať ešte viac ako tam bolo,lebo tam bolo toho naozaj veľa. Dokonca viac akoby sa dalo čakať, že uvidím. Dokážem filmu tolerovať prehnané scény,ale mám určité hranice a tie hranice končili pri scénach ked padali tri krát a to ešte nevravím o tom ako sa k tým pádom dostali. Ale aj tak sa teším ked si to pozriem druhý krát na dvd,možno sa aj viac zabavím. Aj keby som chcel,nemôžem dať viac ako tri hviezdičky. ()

Feuer

Tak na tento film som sa dosť tešil ,lebo predošle diely si rád prehrávam ,lebo sú velmi kvalitne natočené ,ale toto pokračovanie ma prekvapilo. Nie ,že by som sa nudil ,ale niektoré scény a ten záver na to úplne pokazil .Napríklad ta scéna ,keď sa Shia LaBeouf hrá na tarzana ,alebo scény s tými mravcami a hlavne koncova scéna s odletom lode. Ale po pravde som sa tešil a z celkového výsledku nie som sklamaný . Veď stále je to Indiana Jones... ()

davidh76

Mohlo být hůř... Ale i mnohem líp. Let v ledničce po výbuchu mě teda vyděsil - že by Spielbergovo šílenství, nebo mega nadsázka?? ()

EricNor

Chtělo se až moc, bohužel to nevyšlo tak, jak bych si představoval. Na to, že Spielberg s Lucasem čekali na kvalitní scénář tolik let, je to poměrně slabé. Oba filmaři trošku ztrácí pod vlivem úspěchů soudnost a nadhled. Tenhle díl hodnotím jako třetí nejlepší ze série (1,3,4,2), při sledování jsem se dobře bavil, ale chybělo tam to cosi. Hodnotit to jako stadnardní film, tak 80%, jako díl se série IJ 60. ()

Dodkes

Aj keď ide asi o nejslabšiu zo série o Indym, film ma celkom pobavil. Začitok je naozaj výborný a akčné scény sršia humorne naivnými pasážami tak typickými pre túto sériu. Pár krát som za naozaj z chuti zasmial. Neskôr film pôsobí príliš akčne a humor sa vytráca. Čím viac sa blíži koniec, tým viac sa mi zdá, že je to akési uponáhľané. Indy prichádza na riešenia rébusov príliš jednoducho, akčné scény sú kratšie. No a klasické „klišě“ na záver taktiež zhoršilo dojem. Myslím, že takých 20 minút navyše by si film zaslúžil. Znova sa môžete tešit na riešenie legendy z reálneho sveta. Tentoraz scénaristi vybrali Roswell a legendu o El Dorade. Postavy sú celkom zábavné. Aj „záporáci“ vám budú v konečnom dôsledku sympatickí, pretože sú podobne milo nešikovní ako Indy a jeho partička. Veľmi vtipne pôsobí mladý Shia LaBeouf. Efekty sú prepracované aj keď zvuky občas pôsobia príliš štúdiovo. Výborná je atmosféra 50tych rokov, rock’n’roll, studená vojna a všetko s tým spojené. Indiana Jones je klasicka a našiel som tak všetko čo som čakal, vrátane mapy, červenej čiary, lietadla a pám-pa-da-pám-pám-pa-dám v pozadí. Rozhodne to však nie je “pecka” ako prvé tri časti. 70%. ()

wdo

Tak jsem to konečně viděl. Hmm. Přehršel digitálních triků, prostředek by mohl svými scénami ve tmě konkurovat Cimrmanově rozhlasové hře, příběh se vyvíjel očekávaně, na začátku scény bylo jasné jako skončí. Celkově nuda a těžké zklamání. ()

milatko81

tak toto bol vrchol Indiana Jonesovskej serie skvelych dobrodruznych filmov!!!!! namakane efekty navazujuce na seba, neskutocny spad a skvely spielbergov cit pre napinavost a samozrejme nadsenie pre mimozemstanov!!!! skvele skvele skvele presne to co som od noveho indiho ocakaval toho som sa dockal a nemam co doat len klobuk dolu!!! uz sa trasiem na 5ku s mladym indim :-)) ()

Boban_23

Trojka Spielberg - Lucas - Ford je opravdu neskutečná. Je to 20 let co natočili křížovou výpravu, ale v kině mi to připadalo jako bych to viděl na plátně minulý týden. Hlavně návrat do onoho starého známého skladu, kam v prvním dílu zmizela archa úmluvy, ve mě vyvolal spoustu vzpomínek, hlavně když jsme mohli v jednom z krátky záběrů zahlédnout její kousek, vykukující z dřevěné bedny. Náramně jsem se bavil po celou dobu a některé vtipné scény mi přišly daleko směšnější, než o kterých by se mohlo zdát některým tvůrcům komedií. Nejlepší dobrodružný film za poslední dobu. ()

YuriBS

Zrejme trošku odveci námet na Indiana Jonesa, ale jediné čo ma v tomto filme zaujalo asi najviac boli veľmi pekné vizuálne efekty, ktoré ale už ú v dnešnej dobe asi samozrejmosťou na takýto vysokorozpočtový a veľkovýpravný film. Navyše mi to ani nepripadalo moc vtipné tam kde to malo vtipné byť, ale skôr inde. Nie som sklamaný, ale ani nadšený. Ak by som vedel, že to je sci-fi, tak by som si tento druh námetu predstavoval úplne inak. A vtedy by som to hodnotil asi pozitívnejšie. ()

Triathlet

Film mě nezklamal, bylo zde opět spoustu akce, vtipně a elegantně řešených situací...Akorát mám špatný dojem z konce filmu, mimozemšťani mi sem prostě nesedli. Předešlé díly s Indiana Jonesem byly o třídu lepší. ()

nehodnotit

Hoodně dlouho jsem se v kině takhle nepobavila a nenasmála. Takových vychytávek, úžasných akčních scén a vtipu se jen tak nevidí. Na plátno jsem zírala s otevřenou pusou, řehtala se a na konci se mi chtělo vstát a tleskat. Hned bych dala šest hvězdiček a nějakou tu cenu k tomu. Nevím jak jsou na tom skalní fanoušci starých dílů Indyho, ale já viděla jen polovinu jednoho, tak nejsem zatížená nějakým srovnáváním. Prostě skvělý film, velkofilm, jaký patří na velké plátno. Děkuji! ()

Hansolo35

Indy se nám vrátil v plné síle. Jenže, něco je prohnilého ve Spielbergově světě. Z Indyho je plukovník a "miluje Ameriku". Tak touhle hloupou hláškou hned na začátku hodně zchladil moje nadšení z návratu legendy. Měl jsem rád toho mezinárodního hrdinu a najednou je to zase jen vlastenecký amík. Ach jo. Naštěstí se slabý začátek po pár minutách pěkně rozjel a Indy Junior dodal filmu šmrnc. Bohužel, místo "poctivých" figurín se musíme spokojit jen s digitálními příšerkami a efekty. No, je 21.století a jiné už to nebude. Po 2/3 filmu si uvědomuju, že zatím je děj jenom jedna velká honička. Škoda, že záporní hrdinové jsou takoví nedovaření. A to včetně Cate Blanchettové. Z té by nemělo hrůzu ani pětileté dítě. Všichni padouši mi připomínají agenta 007. Do jednoho jsou jako vystřižení z komixu. Můžete mi někdo říct, co vlastně ti rusáci chtěli a proč sledovali Indyho? Chtěli lítací talíř, nebo ovládnutí telepatie, nebo křišťálovou lebku??? Bůh (a ufoni) vědí. Samotný Indiana Jones s věkem neztratil elán a párkrát jsem se i zasmál, takže si 4 hvězdy zaslouží. Tu pátou hvězdičku nedostane šmíra rusáků a ufonů. A nakonec jedna chybka ve filmu, které jsem si všiml hned v kině. Silně magnetická bedna stahuje brýle z očí, přitahuje kovové předměty na dobrých deset metrů. Ale rusáci, kteří bednu nesou, mají samopaly na rameni a ty drží jako přibité. Zřejmě mají v roce 1957 keramické zbraně :-) ()

PauloGrane

Rozhořčený komentář bude uvolněn v nejbližších 24 hodinách. NÁSLEDUJÍCÍ TEXT OBSAHUJE SPOILERY. MÁTE POSLEDNÍ ŠANCI PŘESTAT ČÍST. POZDĚ. Indiana Jones je zpátky. A hned začátek Vám dá co proto. "Zde Vaše vláda ukrývá své nejcenější předměty" (hlídá je 5 strážných a plot + za kopcem testujeme atomovku ale o tom potom). První hřebíček do rakvičky. Prozrazení skladu posledního záběru Dobyvatelů ztracené archy. Chce se křičet svatokrádež! Svatokrádež!!! A navíc znovu uvidíme archu. Za co pane Lucasi, za co... Popojedeme dál. Zmagnetizované "něco" bohužel asi ufon a zvrat hodný seriálu Tak jde čas. Akce! Konečně! Následuje již zmíněný výbuch atomovky přečkaný v lednici. MacGayver tiše závidí. 20 minut přešlapování na místě, kde nic tu nic. Akorát se efektně dostaví Mutt Williams. Akce! Ale nijak originální honička motorka x auta. Povinné cestování letadlem. Nějaký stát tam dole pod USA. Popsaná místnost. Zametání podlahy střih někde na kopec. Hmm bezva a proč bylo teda tolik keců kolem té země?! No zpátky na kopec. Je tam tma a bouřka. Drákula se nedostavil. Zato banda bláznů s škraboškama jo. Odděláme aspoň dva, zbytek se tak nějak vypařil no. Šmejdíme v podzemí najdeme Lebku!!! Ale řeč filmu říká: No a co? Šlohli nám lebku! Střih do džungle. V džungli to vaří! Rusové tančí jako o život a nasávají jak jaderné pumy. Pak je tu jeden blázen co mu z Lebky ruplo v bedně. Za chvíli dá zabrat i Indymu. Pak je tu i Marion. Indy a ona dají pokec mezi svými vězniteli - no bože, tak stojí okolo a je jim romantické setkání šumafuk. Komu by nebylo. Že tam bude věděl snad každý. Indy si zanotuje s mrchou numero uno. Cože? Mutt zachrání čest rodiny a mizíme. Do suchého písku. Neva, budeme dělat randál jako na diskotéce, prachbídní pronásledovatelé stojí za starou belu. Jedeme si v džungli. Odrovnáme řidiče. Pučíme si raketomet. A když vyjde čas, zchastíme aj Lebku. Akce! Dobře rozjetá honička pohřbená digitálním útesem. I kdyby z něho někdo spadl tak co. Po "ledničce" přežijeme všecko, no ne? Útok mravenců - fuj. Tři vodopády - tady ani ironický smích nepomože. Nějaký tunel. Banda domorodců s šutrama. Pyramida s pískem. Na dně půl metru vody. A kostry. Živé kostry. Zlodušce vypálily oči. Aspoň neco. Odlet ufounů nebo bohů, nikdo asi neví co byli vlastně zač létajícím talířem prý do prostoru mezi vesmíry. Jsem znechucen a zklamán tak, že pořádný komentář nevypotím. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)