V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

sheilla

Pro mne vcelku zklamani od Marca Forstera. Po takovych filmech jako Ples priser a Hledani zeme nezeme prijde s kopii na Lynche. Musi se nechat zajimava kamera s prostrihy i vyjimecne dobry herecky vykon Ryana Goslinga, ale ja uz tech Lynchovin mam dost. Jeste bych poprosila golfistu, aby mi to vysvetlil, protoze me na konci snimku nedocvaklo vubec nic :-) ()

Niella

Cold, cold water surrounds me now And all I've got is your hand Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Or am I lost? Love one's daughter Allow me that And I can't let go of your hand Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Or am I lost? [chanting] Cold, cold water surrounds me now And all I've got is your hand Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Lord, can you hear me now? Or am I lost? DAMIAN RICE ()

ZkuKol

Kameramanovi bych dal hvězdiček klidně šest, žel ostatní účastníci tvůrčího procesu jeho kvalit nedosahují (ještě tak McGregor a Watts mají na 4*). ()

bloodvomit

Oslnivá hra vizuálních efektů vytváří pozadí propleteného thrilleru se zajímavým příběhem, kde se vše náhle rozuzlí během několika málo posledních minut. Parádní režie, dobré herecké výkony a vynikající soundtrack vytváří velmi poživatelný materiál ;o) ()

Mr.Jackass

Naprostý psycho, které výboně graduje. Nevím co k tomu dodat byl sem z toho po celou dobu filmu hrozně zmatený a jsem dost možná i po skončení filmu...Ani pořádně nevím zda jsem tento příběh a děj celý pochopil, nebo zda jsem vůbec schopen ho pochopit...Co je realita c o je iluze je skutečně výborně propleteno... ()

fruitbueno

Snad první film, který jsem napoprvé naprosto vůbec nepochopila. McGregorovy krátké nohavice, Goslingův mimozemský a psychopatický kukuč, Wattsové zápěstí.. jaj, pan režisér rozehrál velkou hru, kterou ukočírovat téměř dokonale. Oceňuju časový rozsah, delší porci tohoto psycha bych asi udýchala jen těžce. ()

kisha

Těžko říct, jestli sem to pochopila správně, ale na tom zkrátka u Stay ani tak nesejde. Absolutní šílenost, která divácky hrozně baví, a jako bonus perfektní Gosling. ()

birdie.

V tomto příběhu opravdu nevíte, na čem jste..ale ty pocity, které vás provázejí jsou reálné..skvělé zpracování a nápady! ()

OughJay

Poměrně schizofrenní až by se dalo říct lynchovskej film. Kdo ho pochopí už v průběhu, je frajer. Konec podává vcelku srozumitelný a zadostiučiňující vysvětlení, ale to přijde tak najednou, že v hlavě je z celý předešlý hodinky a půl stejně poměrně velkej zmatek a dá zabrat si to všechno utřídit. Přesto se mi nepodařilo zodpovědět např. otázky proč se většina filmu točí zrovna kolem McGregora, nebo proč Gosling ve svý roli obdivuje zrovna onoho malíře... Je třeba mít už od začátku oči i uši na šťopkách a musí se přemejšlet, v opačnym případě je snad nevyhnutelný druhý promítnutí... :) Sam Foster: "If this is a dream, the whole world is inside it." ()

Lukoboss

"I burned myself. Why? I´m practising for hell." -- Poměrně zajímavě složitý puzzle, který postupně skládáte ze všeho, co vám přijde před oči, až nakonec zjistíte, že se v tom chvílema motáte stejně jako E. McGregor. Ale pořád to má něco do sebe a opět je to (aspoň pro mě) dalším důkazem, že R. Gosling prostě musí hrát nějaký podivíny, protože tahle rovina mu neskutečně sedí. Interpretace je nejednoznačná, resp. odráží se v představivosti a domýšlivosti každýho diváka. Hm, proč ne?! ()

Forsberg11

Na mňa to príliš nazapôsobilo. Trio McGregor, Gosling, Watts síce na jednotku a atmosféra ma sem-tam bavila ale častokrát som sa pristihol, že sa nudím, pri filme som zaspal a dopozerával na druhý deň. Predvídateľná pointa ma taktiež neočarila a zbesilých prechodov z obrazu do obrazu bolo niekedy až príliš mnoho. Menej je niekedy viac. Napriek tomu remeselne veľmi slušne zvládnutý film, ktorý si svojich fanúšikov nepochybne nájde... 65 %! ()

Maynard.

Ajaj, tak tohle byla dost brutální psychádélie. Něco jako kdybych hoďku a půl poslouchal za střízliva Jazz... No, prostě sem skoro od začátku nevěděl která bije. Ale narozdíl třeba od Mullholand drive, tak tady nemám potřebu se pídit po tom, jak to vlastně rejža zamejšlel. Beru to jako takovou zvláštní duchařinu s perfektním hereckým obsazením. Všichni tři herci už patří mezi absolutní špičku. U mě to jak jinak vyhrála Naomi, na kterou se prostě dívá uplně samo. Tenhle rejža mě už párkrát uspokojil, ale tímhle filmem bohužel nikoli. No, pokud chceš mít hlavu v pejru a hoďku a půl si myslet, že to máš a pak nakonec nemáš, tak si to pusť. ()

klukluka

Nárokuji si zisk titulu tukan roku- dal jsem si to dvakrát a přesto jsem to nepochopil. S atmosférou jsem se minul, přestože si s ní Forster evidentně vyhrál a podle mě to na ní kompletně postavil. ()

masr

Nestandardní film, nervózní, klamavý, zahýbavý... Pokud mu člověk neuvěří, bude se nudit a přijde mu děj vlastně banální, tisíckrát viděný. Pokud si člověk najde svůj přístup a uvěří, že nejde o zoufalou intelektuální patlaninu, může vidět věci a situace, které nikde jinde nevidí. Podle mne je ale nejpodstatnější název filmu: ono "Stay" se jím vine; pořád ukazuje, co je to podstatné, kvůli čemu to všechno vzniká - říká "zůstaň tady, neodcházej, bez tebe by byl svět jiný". 80% ()

chef

Forster rád experimentuje, experimentoval v každom svojom filme a bude experimentovať. Toto beriem ako jeho najväčší úlet kde sa poriadne vyblbol ako vo voľbe scenára tak v spracovaní. Castingu ťažko niečo vyčítať. A pointa filmu ? ... k tej iba iba toľko, že po asi 1/2 hodinovom zamýšlaní po konci som to vzdal. Inak veľmi slušný dojem. ()

Borec3

Na celém filmu mě zajímá jediná věc... patrně klíč ke smyslu... Proč mě Forster nutí tolikrát vidět samovy kotníky čouhající ze slušně vytažených kalhot??? Aha? Co vy na to, milovníci Lynche? :) ... btw invenční střih a gosling... to mi zůstane v hlavě dlouho. ()

Han22

No tak co tu máme? Stoprvní film (od vzniku Šestého smyslu) s nudným dějem, fajn herci (McGregor trošku fotrovatí), občasným WTF momentem který člověka nakopne a velkou pointou. V tomto případě je tu hezká a zajímavá kamera, filtry, hudba a podobný kravinky, což film zvedá, ovšem pointa je o ničem a docela předvídatelná (ono už u těchto filmů člověk čeká všechno) a děj je takový že prostě plyne a tak nějak Vám je jedno jak to dopadne. A thriler to není ani omylem. ()

BluT

Zajímavá podívaná, ale uvítal bych nějaký jiný než náznakový vysvětlení příběhu a míň nic neříkajících matoucích keců. Herci byli víc než skvělí, ale když hrajou v takovýhle psychárně, tak divák stejnak neví co od nich čekat... Žeru filmy podobnýho ražení, ale tohle mě trochu minulo. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007