JFL

Po Šinjovi Cukamotovi účtuje se samurajským mýtem také Takeši Kitano. Ale oproti tíživé vizi, kterou rozvinul Cukamoto v nízkorozpočtovém "Zabíjení", přichází mistr deadpan humoru s okázalým kostýmním eposem, který pojímá jako nelítostně jízlivou frašku. V Kitanově podání se étos samurajů ukazuje jako absurdně vyprázdněná hovadina, která akorát ničí životy a při tom nemá žádnou reálnou cenu a oporu. Stejně tak celý japonský systém vsugerované a dědičné hierarchie tu režisér, scenárista a představitel jedné z postav zobrazuje jako ryze dementní ptákovinu, která popírá individualitu a zavazuje všechny do nesmyslné podřízenosti rozmarům hrstky zpovykaných šílenců. Zdejší vyprávění pak doslovně ukazuje, že ona ještě dnes mnohými japonskými národovci velebená tradice se opírala o nesmyslný koloběh zabíjení pro povýšení, přičemž pak není divu, že ti, kteří tím vším prošli a udrželi se chvíli na své pozici, byli naprosto zmagořelí. Spolu se samurajskými ctnostmi a hierarchií si Kitano utahuje také z mnoha velebených figur japonské historie. Všechny zdejší postavy při tom ukazuje jako šašky a kurvy, byť jen malá hrstka z nich to o sobě ví. Ale aby nedošlo k mýlce, vše výše uvedené Kitano podává jako velkolepě poťouchlou srandu, díky čemuž jeho obrazoborecký epos získává ten správný osten. ()

EvilPhoEniX

Zajímavý samurajský film, kde samurajští velitelé jsou zde vyobrazení jako přehnané karikatury ( Oda Nobunaga je tu vyloženě šílenec a šašek), ale bohužel ve srovnání se Šogunem ty politické intriky zde nemají potřebnou sílu, možná za to může i fakt, že jde o Satiru, kde si režisér z velkých historických ikon utahuje. Na druhou stranu potěší, že se zde nešetří násilím a useknuté hlavy tu létají velmi často, takže syrovost, špinavost a zvrácená brutalita mi zde byla velmi sympatická a taky vysloužila filmu vyšší hodnocení. Dějově mě to sice až tak nestrhlo a stopáž mohla být kratší, ale své momenty Kubi má za vidění pro fanoušky samurajské tématiky stojí. 7/10. ()

rivah

Souboje samurajů i armád, bitek s vesničany ukazuje s trochou ironie jako zvrhou krvavou řezničinu.(70%) ()