Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

-henry-

Zajímavý mezistupeň k TEMNÉMU RYTÍŘI: tvůrci si vyzkoušeli jak propojit nadsázku a uvěřitelnost (proto nejspíš to rozporuplné využití ateliéru v externích scénách) , a je vidět, že velmi dobře chápou dlouhodobě vyvíjený vesmír comicsového Batmana a jeho animovaná a hraná zpracování (vč. seriálu, na který dodnes v dobrém vzpomínám). ()

Alojs

Povedený návrat na výsluní. Akce je sice chabá, ale naštěstí se s ní šetří (paradoxně se mi nejvíce líbilo mýcení škodné v přístavu). Bale je cool, kostým méně homo a vůbec - celé je to mnohem uvěřitelnější. Batman Begins začal schopně, Nolan nezklamal a počkejme si na mocně očekávané repete. Silné čtyři hvězdy. ()

Ashnobe

Pro mě zcela určitě nejvydařenější film na námět comicsu, první polovina je naprosto úžasná. Christian Bale má nepochybně charisma a na roli se perfektně hodí a to nemluvím o Michaelu Caineovi, který jako Alfred nemá chybu, svými suchými a humornými hláškami mě dostával celý film. Garyho Oldmana jsem si dost dobře před filmem nedovedl představit v roli "hodného" policajta po jeho úloze v INTERSTATE 60, ale dopadlo to výborně. Zato Cillian Murphy, to je hajzlík k pohledání :). Těším se na pokračování. ()

Tiiso

Batmana jsem vždy měl rád a myslel jsem si jak Tim Burton nedosáhl v oblastech temnot a zápletek vrcholu. Pan Nolan mě vyvedl hezky rychle z omylu já jsem se do té černé vinylové masky, která je mimochodem zde opravdu hodně temná, naprosto zamiloval. Samozřejmě, že nemíním filmy Burtona a Nolana nějak srovnávat. Vizuálností jsou od sebe nahony vzdálený. Ale každý je ve své třídě jedničkou. Jak Tim se svou gotickou film-noirovou patinou, tak Christopher se svým blyštívým, luxusním pozlátkem rychlé akce. Jestli má zábava pro dospělé mít nějakou úroveň a nějakou zralost, tak ať vypadá takto. ()

DonTommy

Batman začíná výborně, stylově a uvěřitelně...a Jokerova "vizitka" na konci, mňam, jsem namlsán a musím říct, ještě že jsem to viděl až teď protože potřebuju další díl a ten už naštěstí není daleko. Plný počet nedám jen proto že to je opravdu začátek a očekávám (už jen podle traileru) mnohem větší pecku dalším dílem kdy bude legendárním Jokerem Heath Ledger. Pokud moje očekávání nesplní, rád zvýším počet hvězdiček u tohoto skvostu comicsového filmu na 5 ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Batman (Christian Bale) ... Christopher Nolan vzal zpracování komiksu do filmové podoby přesně z opačného konce než Sam Raimi se svým Spidermanem. To je jasné. A pokud už chci srovnávat, musím říct, že Spidyho všudypřítomný vtip mám prostě rád. Jenomže Nolan se svou velmi syrovou, temnou a ve své podstatě i značně nekomiksovou vizí ve finále uspěl daleko víc a vytáhl Batmana zpátky tam, kam patří. Natočil velmi temný thriller o zrodu ochránce bezpráví ve městě tak zkaženém, až z toho mrazí a všechno to dokázal udělat nejen nesmírně poutavě, ale především uvěřitelně. Scénář vynikající, herecké výkony brilantní (dokonce ani Katie Holmes mi nikterak zásadně nevadila) a akce sice zmatená, nýbrž velmi originální. Nejlepší na tom všem je ale prostě ta realičnost celého zpracování, kdy nesledujeme zmutované zaporáky s maskou, ale šílence z masa a kostí, rozkládající už tak rozložené Gotham City, stylizované jen tak mimochodem jako jedno obyčejné velkoměsto... Nolan prostě uspěl a nastartoval sérii k velmi temným zítřkům. ()

wOOzIe

Konečně, konečně Batman na úrovni, konečně batman, který by se dal přijmout realitou. Ani Burton, ani Shumacher, ale Nolan. Ano Ano Nolan, který by se dalo říct nemá jediný špatný film rozhodně tímto ke špatnému filmu má hodně daleko. Chtělo to asi hodně odvahy, ale vyplatilo se Batman doveden k dokonalosti a to nemluvim o pokračování. Suprovej CH. Bale, Neeson, Caine, Oldman, Murphy a Freeman. Výborné semtam i vtipné a hlavně zábavné. Rozhodně nejlepší batman. Nolane díky ti. ()

Strider

Nolanův první film s předimenzovaným netopýrem má samozřejmě i svoje zápory, ale dovolil bych si tvrdit, že klady převažují. Předchoří Batmany jsem povětšinou viděl a musím říct, že nové zpracování je jeden z nejlepších batmanů, ale asi ne ten nejlepší. Možná filmu trochu uškodilo až příliš realistické zpracování, scény, kde zdrogované oběti viděli paranormální jevy tak vypadaly mírně nepatřičně. Jinak je ale Batman začíná dobrým filmem se skvělými akčními scénami na konci, ale na začátku se neubrání několika hluchým místům. Christian Bale je pro mě nejlepším představitelem Batmana vůbec, dobře se mu podařilo oddělit dvě alter-ega, Bruce Wayne je v civilu velmi přesvědčující a řádící Batman také skvělý. Snad jen ten na mě až příliš drsný hlas... vážně...ve filmu to bylo ještě docela v pohodě, snést se to dalo, ale kdyby na mě takhle bafnul na ulici, tak umřu smíchy a nemusí na mě používat žádné chvaty. Nejlepším záporákem byl bezesporu Scarecrew nebo jak se to píše, úžasně slizký Cillian Murphy byl ve své roli výborný. A podobně si vedl i Liam Neeson, i když tam sem místo toho samuraje viděl spíše pořád Liama.... No, suma sumárum je to tak na těch 83% co to tu na CSFD má. ()

renegrido

Film je sice dobře natočený, ale podle mě dost nudný. Očividně mám jiný vkus než většina ostatních, podle mě tam bylo hodně málo "nenudných" scén. Ale možná je to jen tím, že nemám moc ráda akční filmy. ()

LukH

Moc dobrý batman. Úplně jiný než od Burtona, ale pro mne stejně dobrý. Oba Burtonovy batmani jsou - jak už je u něj zvykem - hodně komiksoví, což je fajn hlavně co se výpravy týče, ale na druhou stranu jsem o Bruce Wayna v podání Michaela Keatona nikdy neměl strach, v pohádkách se zkrátka hrdinovi nic nestane. Ch. Nolan se možná tak "nevymazlil" s Gothamem, ale film je zase napínavější, akčnější, realističtější (:D omluvte toto slovo ve spojení s batmanem). Každý předchozí film o netopýřím muži byl taky hodně o socích - z tohoto hlediska je tento batman ochuzen o skutečně šíleného protivníka, ale snad si to vynahradil jako temný rytíř. Dalšími krédy filmu je nabité obsazení a dobrá hudba (mám dojem, že H.Zimmer se s J.N.Howardem na jednom filmu ještě nesešli...) ()

Zajija

Nový Batman? Řekl jsem si když jsem se dozvěděl, že se něco takového ve světě děje. A byl sem nadšen. Batman, jemuž dal Nolan nový kabát, je výborný! Může se to odemně zdát hloupé, ale opravdu jsem uvěřil, poněkud bych uměl spoustu bojových umění, měl nechutně nabité konto, tak bych se Batmanem mohl stát i já nebo kdokoli z nás. Nolan mě naprosto vtáhl do děje filmu a za takové filmy jsem opravdu rád. Jak jinak než *****. ()

Ogrb

Nevím nevím, ale mě osobně se Batman začíná líbil o dost víc, než do nebes vychvalovanej Temný rytíř. Tady jsem totiž byl fakticky šokovanej tím realistickým zasazením. Všechno šlape jak hodinky, všechno parádně sedí a jedinej nedostatek filmu je ten, že dokonalá a bezchybná první půlka trošičku zastiňuje tu druhou, která je sice furt perfektní, ale už ne tak originální. Přesto geniální zážitek. Nolan je bůh! 10/10 ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021