Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Tomin88

Jeden z nejlepších restartů filmové historie si vzal na starost jeden z nejtalentovanějších režisérů, co kdy žili. Výborný casting, scénář, režie, hudba, trochu slabší střih = jeden z nejlepších filmových zážitků roku 2005. Temný rytíř si už dlouho zasluhoval temnější zpracování! ()

Movie Gourmet

Stejně jako u následujícího Temného rytíře se i zde u prvního dílu nolanovské trilogie může mluvit o velmi kvalitním snímku splňující nároky současného diváka, kde je důraz kladen především na efekty a akci, ale jak je pro takto kvalitní snímky typické, nesmí zde chybět ani kvalitní herecké výkony. Není lepšího a věrnějšího a britštějšího sluhy než je Michael Caine - sluha, rodiny Wayneů, který je zároveň i věrným rodinným přítelem a rádcem. Výborně byl pro svou roli zvolen i Gary Oldman a do role záporáků Liam Neeson, mladičký Cillian Murphy a jako třešnička Ken Watanabe s Rutgerem Hauerem (!). Když se ještě k tomu přidá soundtrack, kde spojí své síly zkušení James Newton Howard a Hans Zimmer nemůže pak v režii Christophera Nolana vzniknout nic než velmi kvalitní film, ve kterém se znovu vzkřísí zájem o jednoho z komiksových hrdinů od DC Comics. Verdikt: 5* a 85-90 %. ()

peto580

Presna tak, tenhle skvost som si pozrel az tedka kedze sa chystam ist do kina na najnovsi Nolanov film. Lepsie ako DarkKnight to urcite nebolo ale po filmarskej stranke genialne odvedena praca. Dal by som take priemerne 4* ale za hudbu vo filme (ozaj odporucam pozriet v gut kvalite a so skvelymi reprakmi/sluchadlami) prihadzujem dalsiu. ()

Tomyfrok

Přestože pouze pár let starý a navíc zatím nedokončený, přijde mi, jako by se stal nový Batman přes noc kultovní triologií. U mých přátel rozhodně, a proto jsem se rozhodl, že už nemůžu dále čekat a tuhle fatální neznalost musím dohnat. A ouha. Neobešlo se to bez skřípění. Skvělý Zimmer, skvělý Howard, ale hudba není všechno. Film má více jak dvouhodinovou stopáž a musím přiznat, že první polovinu jsem vnímal opravdu jako úvod triologie - absolutní otrava. Druhá část je již o poznání lepší a konečně jsem se dozvěděl, o co tomu podivínovi s maskou a pláštěm vlastně jde. Tenhle film si možná zaslouží i lepší hodnocení, nicméně nechám si dveře otevřené až dle toho, jak zapadne do celku. Uvidíme, těším se na další. (hodnoceno ***) // (2016) Po letech mi dochází víc souvislostí a umím si počátek Dark Knighta pořádně užít. První hodina je furt dost nuda, ale jako celek to fungujevíc než dobře. (75 %) ()

LBsmoke

trochu mě mrzí, že se design masky oproti starým moc nezměnil.. dokázal bych si ho představit daleko zajímavěj ()

Kenji179

Na Batmanovi se mi hlavně líbí to, že to není žádný superhrdina, kterému se stala nějaká podivná nehoda a díky ní se dostal ke schopnostem, které nikdo jiný nemá. Je to prostě jen člověk, který umí nějaký bojový styl a má přístup k zajímavým vynálezům. Velice se mi také líbí postava Alfreda,který je Batmanovi věrným a dobrým pomocníkem. První půlka, která více znázorňovala vznik batmana, byla super. Ta hudba a k tomu ukázka, co všechno potkalo Bruce Waynea, než se stal Batman a proč se stal Batmanem, byla prostě dokonalá. V druhé půli už bohužel ta zažranost do filmu trochu polevila. Pořád to ale bohatě stačí na pět hvězd. ()

ataman329

epický akčák. rozťahaný hodinový "introduction" úvod sa po doznení záverečných titulkov ukázal, ako lepšia časť príbehu. výborný neeson, dôležitý caine, civilizovaný oldman, nedôležitá holmes. bale-a ako batmana beriem všetkými desiatimi. ako bruce w. pôsobí umelo. a niečo má s perami. film však nenudil a podobne ako iným spolukomentujúcim, i mne urobila záverečná scéna chúťky pozrieť si dvojku. snáď nadchne viac. ()

TheKiw

A little bit too much dorky. Je úplně vidět, jak je Nolanovi comicsový žánr proti srsti (co taky čekat od pána, který snad nikdy nevyšel ven bez vesty). Jak ukázal TDK, chtělo to hodit Boba a Bobka na Goyera a pořádně využít Jonathana Nolana. ()

kamigava

Když jsem tento film viděl před sedmi lety, byl jsem rád, že někoho napadlo udělat restart Batmana, protože ty poslední dva díly to hodně schytaly. V té době jsem netušil, že budou další pokračování s Jokerem a Baneem. Hlavně jsem netušil, že to bratři Nolanové mají tak skvěle promyšlené. Z toho důvodu jsem si kladl plno otázek u Batmana začíná. Tenkrát bych mu dal tři hvězdy, ale nyní potom, co trilogie do sebe krásně zapadla, dávám plný počet. Nedávno jsem si Batman začíná pustil znovu a měl jsem z toho ještě lepší zažítek. Dobrá práce, Nolane! ()

Ollie235

,,Gotham's time has come." Kriminalita roste a město potřebuje hrdinu, potřebuje symbol. V tu chvíli se kdesi v dáli po sedmiletém vyhnanství zjevuje tajemná postava v černém. Snaží se očistit Gotham prohnaný korupcí, přičemž bojuje s policií i vlastní myslí... Tento příběh je celkem známý. Nolanovo zpracování ale o to působivější. Prozrazování okolností zrodu jednoho z největších komixových hrdinů je postupně doplňováno úměrným množstvím akce, solidních dialogů i několika vtípků, a všechno je zvládnuto tak precizně, jak to jen šlo. Především Batmanův výcvik jsem si neskutečně užil, překvapivě mě ale bavila i lidská podoba Bruce Wayna. Celý film pak působí celistvě, nenudí a jako předehra dalším dílům slouží opravdu dokonale. Možná mi chyběl silnější a výraznější padouch, ale to mi rozhodně nijak nebrání v plném hodnocení. ()

sona123

Batman begins, to je především silný příběh, pečlivá práce, stroj, do kterého jedinečným způsobem zapadají všechny jeho části. Tím stylem mi to připomíná např. Počátek, prostě Nolan se nezapře - ale toto je Nolan, jakého ho moc nemusím. Závěrečný díl Batmanovské ságy mne zaujal mnohem víc - možná proto, že jsem ho viděla v kině (a tahle podívaná prostě do kina patří), ale věřím, že zejména proto, že je lehčí, vtipnější a hravější. Každopádně, Nolan dodal Batmanovi důstojný kabát a je to temný příběh, byť v sobě komiksovou předlohu nezapře. Výtečná práce. ()

spiritus

Mě osobně se tento Batman líbí víc než následující díl. Myslím si že restart série proběhl více než dobře a po totálních propadácích jako Batman a Robin atd., se Batman vrací k pořádně hutné a temné atmosféře. Gotham city je opět to neutěšené místo k životu, ztvárněné dokonale komiksově a futuristicky. Výtečně se osvědčila sázka na zvučná jména a herci typu Goldman, Neeson, či Freeman filmu dodávají šmrnc a kvalitní herecké výkony. Plný počet si ovšem Batman nezaslouží. Jednak kvůli relativně malé originalitě snímku a také proto že nejsem nějaký extra fanda superhrdinů. Rád se na ně podívám, ale mé fimové srdce je přece jen krapet jinde. Přesto mu dávám vysoké 4 * :-) ()

Zhigi

Po dlouhé době jsem se odhodlal podívat na to znovu. Zjistil jsem, že jsem kdysi viděl snad jenom začátek a tak není divu, proč jsem si ten film vůbec nepamatoval a tak nechápu, proč jsem ho hodnotil jen 3*. Hodnotím 85% a těším se, že se podívám znova na další díly, které jsem sice viděl určitě, ale snad k nim budu mít teď lepší vztah a možná hodnocení některého z Temných rytířů konečně zvednu na 5*. ()

jarmik

Úchvatný úvod do Nolanovy trilogie, která se chopila komiksu jako žádný film předtím a špičkovou kvalitu si udržela až do konce. Skvělý výběr těch nejlepších možných herců, Zimmerova hudba, vybroušená atmosféra, balancování na pomezí komiksu a reality. Mám doma DVD kolekci trilogie a po zhlédnutí všech dokumentů z natáčení konečně nejen vím, že miluju Nolanovy filmy, ale už také mnohem víc chápu, proč. Ten člověk je génius a snad by položil život za to, aby se všechno točilo opravdově a aby ze sebe všichni zúčastnění vymačkali to nejlepší. ()

ADIO45

Musím pochválit taky herecké výkony, několik opravdu dojemných scén (hlavně s Michaelem Cainem, ten byl opravdu úžasný) a naprosto vynikající byl i konec. Já nedokážu si představit lepší uzavření této trilogie, za to musím zase Christophera Nolana pochválit, konce on umí. Na filmu bych našel pár chyb, co mi trošku vrtaly hlavou, ale není to nic drastického (záhadné cestování postav). Který film je ale dokonalý? Zvláště ty o délce 2h a 35min? Každopádně i tak mi to přišlo krátké. ()

Santino7

Moderné filmové zobrazenie Batmana, ktoré – po predchádzajúcich nie príliš vydarených kúskoch – určite poteší komixových nadšencov. Svojou stavbou však dokáže osloviť oveľa širšie publikom. Môže za to hlavne fakt, že film je natočený v modernejšom, realistickejšom prostredí, čím sa vyhýba mnohým zbytočnostiam, na ktorých stroskotali posledné batmanovské pokusy. Nolan jednoducho vie čo robí! A Bruce Wayne v podaní Christiana Balea je rozhodne skvelou voľbou, nehanbím sa povedať, že zatiaľ najlepší v úlohe tohto komixového superhrdinu. Takisto potešila aj celková temná atmosféra Gothamu, ktorá sa k Batmanovi naozaj hodí. Dobré podmienky vytvorené máme, môže sa ísť do akcie. V prvej polovici sa nám Bruce takpovediac zaúča, pripravuje sa na plnenie svojich úloh, ktoré prichádzajú v druhej polovici. Postupne spoznávame záporných hrdinov, ktorých bude treba poraziť a tempo filmu graduje k veľkému finále, k záchrane Gothamu. Tento film vytvoril skvelé východisko pre kvalitnú batmanovskú ságu, ktorá sa nehodlá uspokojiť iba s jedným filmom a svojou precíznosťou si priam žiada ďalšie pokračovanie, ktoré je na konci filmu v podstate aj potvrdené – predstavením ďalšieho Batmanovho súpera. 80% ()

H4ku11

Nie je veľa komiksových postáv, ktoré sa dajú tak reálne preniesť do nášho dnešného života, tak ako je tomu u Batmana. Tu sa to Nolanovi podarilo až nevídane úžasne. Vždy som si vravel ako je Batmanovi na škodu, že je vlastne človek z mäsa a kostí ako my všetci ostatní. Nolan ma presvedčil, že je to presne naopak. To ako bravúrne tu bola zamýšľaná atmosféra vymyslená a skutočne vytvorená je neuveriteľné. Prerod z Bruca na Batmana, temnota, ktorá ho obklopuje a robí z neho hrdinu, akým je a množstvo ďalších detailov, vyšperkovaných režisérom...to je v tomto filme úplne neskutočné. Vôbec nešetrím slovami chvály, lebo nie je prečo. Film, režisér, herci si to zaslúžia. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021