Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

dewil21

Nerada to říkám, ale Burtonova verze byla Nolanovou zastíněna a to nejen svou temností, která je opravdovější a temnější, ale i neotřelým pojetím. Zatímco některým se první půle filmu, v níž hledá Bruce Wayne sám sebe uprostřed Himalájí, nelíbí, mě osobně učarovala. Setkání Balea a Neesona je pro mě dvojnásobnou lahůdkou a formování nového hrdiny se vším okolo mě baví více než u starších verzí. Nolan vdechl postavám duši, jsou uvěřitelné, jednají logicky a mají motivaci, jsou reálné. Dnešnímu rýpavému divákovi již nestačí samotná existence superhrdiny, chce vědět, kde se vzal a proč, odkud má všechny své super zbraně a Nolan na tyto otázky dává odpovědi. Navíc měl velmi šťastnou ruku při výběru herců. Proměna Balea z rozmazleného milionáře na netopířího muže je perfektní, chvíli uhlazený playboy s manýry hollywoodské hvězdy a za chvíli neohrožený ochránce obyvatel Gotham City. Precizní Michael Caine, nikoho jiného bych si neuměla v té roli už představit. A policejní detektiv Gary Oldman, jakoby vypadl z komiksu a ožil... Abych nepěla jen samé oslavné ódy, ani mě moc nenadchly kontaktní souboje, na druhou stranu, celá vizuální stránka je téměř bezchybná a je vidět, že byla i drahá. Vyplatilo se, Batman se vrátil a je charizmatický, vtipný, dokonalý a nezapomenutelný. ()

hamir0

Konečně herec v hlavní roli hodný šarmu Bruce Waynea. Konečně režisér, který dokáže Gothamu kromě deprese a ponurosti vtisknout i špetku naděje. Konečně Batman, na kterého se rád kdykoliv podívám znovu. Jenom to chtělo více Neesona, protože jeho není nikdy dost. ()

Hanzo47

Určitě parádní díl, který se nese ve znamení strachu a uvádí do pochodu naprosto dokonalou ságu a samozřejmě by byla hloupost otálet s plným hodnocením. Kéž by se v tomto duchu nesly všechny filmy s komiksovou předlohou. Ale to dokáže jenom pan Nolan. ()

ilovebritain

Zvláštní, každé shlédnutí na mě působí jinak. Na poprvé ohromený výraz, na podruhé vzdychání nad Balem, na potřetí němý obdiv k Nolanovi, na počtvrté mírný úšklebek nad českým dubingem (Davídek asi umí leccos, ale napodobovat Christianův řev fakt ne), na popáté touha poslat Katie Holmes na plastiku pravého koutku, na pošesté vzdávání poklon Michaelovi Cainovi, na posedmé poslat Katie Holmes na kurz herectví, na poosmé opět vzdychání nad Balem a současně spokojený úsměv nad tím, že jsem to je první superhrdinský snímek, který jsem viděla devětkrát. Jejda, já zapomněla na hudbu. To chce prověřit... PS:Prověřeno, pochváleno, zavzdycháno. ()

kyLuke

První část nové Batmanovské ságy je skvělá !! Christopher Nolan nepojal Batman jako Schumacher a s temností ještě více přitlačil , než Tim Burton . Film je sice v některých chvílích až moc temný , ale já prostě nemám co bych mu vytknul . Všechno naprosto funguje . Christopher Nolan to prostě skvěle vystihl . Všechny ohlasy fanoušků jsou rozhodně spravedlivé , jen omrzela pouhá 1 nominace na Oscara . Je přitom zvláštní , že jsem se nenudil ani při té části , kdy se Batman stává Batmanem . Takže jsem ještě jednou Nolanovi zavázán , že natočil Batmana znovu od začátku , protože ten film nemá žádnou chybu ! ()

DjangoDoe

Skvelé realstické prevedenie Batmana medzi nás smrteľníkov. Konečne niekto pochopil, že práve takýto hrdina sa cenní najviac. Nič viac som od Batman začína nečakal a o nič ma ani neubral. Jednoznačne najlepší úvodný film do trilógie z komixovej tvorby a to ešte nespomínam Temného rytiera... ()

darthvader77

Christopher Nolan vytvaří obrovské drama antických rozměrů. Batmana převedl do reality a udělal z něj něco co by se klidně mohlo dít teď a tady. Motivem zde je strach a jestli dokážeme ovládnout. Už od prvních minut kdy začnou hrát tóny Hanze Zimmera a ukazují nám malého Bruce Wayna jsem měl neskutečnou radostl. Zápletka s Ligou stínů celkové vylozofické pojetí Batmana jako nezničitelného a co je správné a co ne, doprovázené struhjíc akcí, skvélým namakaným Batmobilem a hlavně neskutečné vynikajícím hereckým obsazením. ()

kuro

Prvy film o netopierom muzovi ktory nam udal ton, pri vzniku novej vynimocnej , prevratnej a hlavne nezabudnutelnej trilogie ktoru bud milujete alebo nenavidite...vyborny film...4,7* ()

hyundai

"Proč padáme? Abychom se mohli znovu zvednout. " Stará Batmanovská série končila takřka propadáky, což si sága jako taková rozhodně nezasloužila. Studio WB se za ta léta s tolika zkušenostmi naučilo znovu zvednout, a to velkolepě. Tento film trefně pojmenovaný Batman začíná nám vypráví o tom, jak podivnou a neočekávanou cestou se z rozmazleného synečka ze snobské rodiny stává hrdina bojující za dobro, čest a své ideály, na kterých lpí. Je zde k vidění mnoho známých herců, kterým role sedli. Kdo jiný by se na roli hlavní postavy hodil více, než Christian Bale? Tento komentář záměrně píši po časové prodlevě, kdy je ukončena celá epická trilogie temného rytíře. Nyní už s jistotou vímě, že se povedlo to, v co studio mohlo jen doufat. Za všechny 3 nové Batmany jednoznačně a poctivě 5 hvězd. ()

Bezda22

Pane Nolane já smekám, klečím a dřu svojí tvář o drsnou zem. Pane Bože, dej mi slova ať to dokážu vyjádřit. Tohle hraničí s dokonalostí. Atmosféra, akce a silný věty, který se stávají skutečností. Znám všechny Batmany. Hromadu animovanejch filmů, který v lecčem překonají starší hraný filmy. Ale Nolan dal Batmanovi novej rozměr. Vzal začátek konce ze správný strany a hodil to na start s tim, že po tomhle filmu bych v životě nevěřil, že bude lepší Batman. Vim, že bude. Vim, že je. Ale musim to psát zpětně. Jako bych neznal dalšího Batmana. Jako bych nevěděl co se může stát, když se spojí Christian Bale a Christopher Nolan. 90% ()

TommyDiamond

To, jak nám, zde byl film prezentován jen dokázalo, že strčí staré dobré díly (Batman, Batman navždy) bez větších problémů do kapsy. Navíc nám Christopher Nolan ukázal, že komiks nemusí být přímo výstřední záležitostí a dá se natočit i úplně normálně... Podle mě bylo dobré, že se hned na začátku příběh do široka otevírá a nabízí nám stručný pohled na to, co se událo než se Bruce Wayne stal strážcem Gothamu. Bruce musel nejdříve najít sám sebe a poprat se se svými démony z dětství. Už při svém výcviku pochopil, že jeho srdce i místo patří Gothamu... Jsem rád, že tentokrát nebyla strana zla zasloupena nějakou bizardní postavou v latexovém obleku a byla vymyšlena jistá Liga stínů, která udržuje rovnováhu na zemi a teď chce zničit zkorumpovaný Gotham. Další zásadní zápornou postavou byl dr. Crane, který svým kouzelným prachem rozséval šílenství a mě tak nápadně připomínal travičku Ivy ze čtvrtého Batmana....Batman sám bez zázemí obrovského domu své rodiny, kde na něj stále čeká jeho věrný sluha Alfréd a bez výzkumného oddělení Maxe Foxe, které mu dodalo oblek, vozítko a další vychytávky, by asi těžko mohl popírat zločin v Gothamu..... Batman začíná je film, který mě nadchnul a uchvátil. Nelze jinak než dát pět hvězd ()

GudMen

Nemohu jinak, musím smeknout před Katie, že se jí podařilo ukořistit královnu trofejí, Zlatou malinu. Úkol to jistě nesmírně obtížný, obzvlášť uvážíme-li vážnou konkurenci Christiana Balea. Naopak kdo si upřímné ocenění zaslouží, je Cillian Murphy a jeho nekonvenčně pojatý, drasticky děsivý Scarecrow, který ještě více vyniká v kontrastu s mentorským vůdcem Ligy stínů a přeborníkem v uspávání hadů Ra'sem al Ghulem. Byť bych mohl Nolana kritizovat celé dny, což obecně dělám velmi rád, nesmírně a zcela vážně mě potěšilo, že se vydal trnitou a průkopnickou cestou antikomiksového realismu, třebaže mu motor chcípl kousek za půlkou. Dále si pochvaluji autorskou snahu zasadit do bohužel příliš mrtvolné a málo uvěřitelné napodobeniny nejprohnilejšího mezi nejprohnilejšími velkoměsty Afroameričany a jiné pronárody, které obecně v předloze tolik prostoru nemají, to už spíš narazíte na krokodýla či jinou příšeru z kanálu. Dobrý, přesto lehce nudný začátek něčeho možná většího. ()

J.e.r.e.c

Restart příběhu chlápka v netopýřím kostýmu je v mnoha ohledech paradoxně kvalitnější, než jeho slavnější a finančně úspěšnější následovníci. Má jasný a přehledný děj, dobře vyprofilované charaktery s logickou motivací … a vlastně i nejlepší konec, který jakžtakž odpovídá nárokům na pořádné finále (na rozdíl od zle nedopečených závěrů následujících filmů). Bruce Wayne se trochu jako princ Siddhárta vydá z lůna luxusu a bezpečí „do divočiny“, aby zažil utrpení, bolest a nedostatek, a s jejich pomocí prodělal duševní i fyzickou transformaci a stal se Buddhou. Teda Batmanem. Tenhle film strhnul lavinu zájmu o nové a „dospělejší“ pojetí komixu. Zároveň si ale nedokážu vzpomenout na žádný jiný, kromě velmi specifických Watchmenů, který by mu v tomto ranku dokázal úspěšně konkurovat. 90 %__Edit 30.5.2022: Nolan se s podobným typem filmu teprve seznamoval a je na tom vidět pár nedotažeností, dějových i v rámci fikčního světa, flow místy podivně hapruje. Jsou tu hned tři (vlastně dokonce čtyři) potenciálně silní záporáci, ale protože si navzájem kradou prostor, tak v důsledku přijdou všichni zkrátka. Dialogy přetékající životními moudry (třeba o tom, proč padáme) místy skoro otravují, fatální problémy se řeší během tří minut a Katie Holmes je koženější než Batmanovy spoďáry. Začínám mít lehké podezření, jestli Reeves neposlal Nolana na smetiště netopýřích dějin stejně, jako tam poslal Nolan Burtona. 80 % ()

RAFT

Nolan a jeho první batman v režii ,film je skvěle natočenej.Herec v hlavní roli perfekně vybranej,film má skvělé ovsazení .Parádního herce Morgana Freemena ,Liama Neelsona a spoustu dalších .Soundtrack perfektní 9/10. ()

Jakub

Skvělý film s normální komiksovou atmosférou bez otravného humoru.Skoro stejně kvalitní jako temný rytíř-nemá sice jokera ale má zase normální sympatickou Rachel v podání Katie Holmes. ()

biergof

Nolanovo opatrné krůčky kolem laťky Tima Burtona. Neskáče ani jí nepodlézá, nechává diváka přiviknout si jeho stylu, který vás v dalších dílech převálcuje, znásilní a změní. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021