Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

ReTeZa

Nejvíc mě pobavilo: "Co chcete dělat nyní, pane Wayne.? Skok hluboký..." český dabing má taky něco do sebe... ()

veroniccca

Geniální!!! Pro fanoušky Batmana určitě jedno z nejlepších zpracování! Atmosféra, hudba, herci- SKVĚLÉ... Někdo vytýká pár přehnaných scén,ale vždyt je to podle KOMIKSU- patří to sem!! EXCELENTNÍ ZÁLEŽITOST .) ()

chicotomas

Úvodní díl nového Batmana o otravě ve vypařující se vodě. Opět mistrně zvládnuté Nolanovo dílo, které je ale opět na můj vkus zbytečně dlouhé. Napínavé a je krásně popsané, jak v této verzi příběhu vznikne Batman. ()

rationibus

V mojich očiach ešte lepšie ako Batman od Tima Burtona. A hlavne uveriteľnejšie, reálnejšie. Dobrý scenár, ucelený príbeh, reálne /zväčša/, prepracované a dobre zahrané postavy. Tento film sa mi páčil mimoriadne v prvej časti, kde ukázal, prečo sa Batman stal tým, kým sa stal. Zaslúžených 5 hviezdičiek tvorcom tohto úžasného filmu na čele s Christopherom Nolanom. ()

Radaya

Batman je zábava na kterou nedám dopustit. Tři dávám protože je to dobrý film a čtvrtou za Christiana, který je pan herec. ()

Arsony

Komixy mám velice rád a batman je jedna z nejzajímavějších postav DC universa (třeba milionkrát zajímavější než nějaký superman). Pan Nolan společně s pan Balem mu vzdali holt tak skvělý, že to v rámci komixových adaptací ani zdaleka nemá konkurenci a myslím si, že dlouho mít nebude. Film má přesně ten správný temný nádech, který kolem sebe Bruce Wayne má mít a buduje skvělý obraz před velkolepým druhým dílem. Představí Bruce Wayna, jeho minulost, jeho motivaci a pohnutky a vykreslí postavu Batman přesně tak, jak divák neznalý komixového univerza potřebuje. Volba záporáka byla taky výtečná, Raz je komplexní postava, která určitě má co nabídnout a Liam byl správně uvěřitelný. Samozřejmě jako Alfreda si ani nejde představit nikoho jiného než Caina. 88% ()

demovka

V tomto filmu se vysvětluje a vysvětluje. Nejdřív jde o vývoj postavy Bruce W. Řešíme, co cítí, a co dělá dřív než se stane Batmanem. Důležitá je organizace Ligy stínů, kde se učí bojovat a ovládat svůj strach. Co se týče postav Ra’s al Ghula a Ducarda, opravdu bylo třeba jim dávat takový prostor? Také se vysvětluje proč netopýři a kde se vzali ty krásné hračky. „Yes, it is available also in black“. Vysvětlování vůbec nevadilo, bylo potřeba. Alfred (M. Caine), Lucius Fox (M. Freeman) a komisař Gordon (G. Oldman) byli vynikající. Katie Holmes (Rachel) byla velice sympatická, ale taková dobrá herečka jako je Nicole Kidman prostě není. A kde se toulala chemie mezi nimi, že tam nebyla? Takže sečteno a shrnuto, film byl jiný než úplné číslo jedna v řadě, ale i tak byl velice dobrý. ()

flouny8

Nolanův Batman se jako jediný dokázal vyrovnat tomu Burtonovu. Škoda jen, že si v pokračování nezopakovala roli Katie Holmes. Na Maggie Gyllenhaal se nedá koukat. ()

Vladimus

Prvá polovica sa mi páčila a nenudila ma aj napriek tomu, že neobsahovala žiadnu strhujúcu akciu. Príbeh, spoznávanie budúceho Batmana, postavy - solídne zahrané, skvelá atmosféra, skvelá hudba. Rozbeh pre, ako som dúfal, neskoršie parádne finále. Staré dobré "až na záver to najlepšie" je samozrejme naj, keď tomu predchádza kvalitne spracovaný príbeh a postavy, ktoré človeka skutočne zaujímajú. Dá sa povedať, že druhá polka filmu ma potom mierne sklamala. No bolo to skôr momentálne. Pri opakovanom pozeraní som si film užíval lepšie, vediac že je to hlavne o atmosfére. To najlepšie na záver tam totiž tak úplne nie je. Chcelo by to odvďačiť diváka strhujúcejšou akciou, aspoň jednou silne zapamätateľnou akčnou scénkou. Možno len viac pompéznych Batmanovych príletov, proste niečo mi tam chýbalo. Každopádne veľmi silné 4*. ()

Danny.cz

Tento film je můj úplně první Batman, takže nemůžu porovnávat a přistupuji k němu jako k dalšímu Nolanovu dílu. A mám rozporuplné pocity - děj je překombinovaný a objevují se v něm klišé toho nejhoršího kalibru. Na druhé straně tu jsou skvělé herecké výkony, vtip a především výborná akce. - 70% ()

Margeline

Nolanov Batman určite u mnohých resetoval celkové ponímanie komixového rytiera. U mňa teda určite. Doposiaľ som si Netopierieho muža spájala s Michaelom Keatonom v dcoch atmosférických snímkach Tima Burtona. Teraz by som Nolanovu trilógiu vrelo odporúčala komukoľvek, aj tým, čo nemajú radi koixovky. Pretože Batman Begins nie je klasická komixovka. Je to film podľa komixovej predlohy, ktorý svoj zdroj bravúrne adaptuje do reálneho sveta. Neskutočný režisér, brilantný herecký talent, a to nielen v hlavnej úlohe, skvelá filmová hudba, akcia na nezaplatenie ale hlavne výnimočný príbeh. Najkrajšie veci bývajú skryté. Nájsť a skutočne oceniť ich vedia len niektorí. Tento úvod Nolanovej trilógie je skvelý aj tým, že divák nemusí poznať Batmanovo univerzum. Iste komixoví nadšenci a zanietenci určite pochopia nuansy a skryté odkazy, no film má potenciál osloviť kohokoľvek. Skrátka hoďte Christopherovi veľa prachov a nechajte ho pracovať. ()

DannyBurino

Nejlepší Batman ze všech, takový má být, ale Bruce Wayne takový být nemá ( ale vážně on tam působil jako puberták ). Bitky byly supr a to je v pohodě. ()

Nathaniel8

Den, kdy jsem začal milovat Batmana. Jeho zrození, jeho strach a noční můry, jeho smrtelnost. A charismatický Bale. A Neeson pro toho mám slabost. ()

Mr.Hackels

Pro mne, jako obdivovatele Batmana od Tima Burtona, je to velká změna. Ale nutno říct, že se to jako začátek trilogie povedlo nad míru. Ponurá atmosféra je pro Nolana jako dobře padnoucí boty. Další dvě pokračování to zvednou jako celek o stupínek výše. Nestěžuji si a příležitostně se na to rád podívám znovu. 80% ()

KiJi

CESTA DO HLOUBI BATMANOVY DUŠE. Dlouho jsem se nemohl vymanit z vizuální dokonalosti Burtonovského světa Gothamu a Batmana, kterého navíc výborně ztvárnil Keaton. Ale postupem času jsem přišel na chuť Nolanova Batmana. Ovšem Bale Keatona nepřekonal. Nolan postavil svého Batmana bohužel právě na Baleovi, zasadil ho do současnosti, tak trochu zcivilněl. Žádný komiksový lesk. Použil klasické holywoodské klišé, kdy se hrdina musí vydat na cestu odříkání, aby našel sám sebe a získal výcvik pro boj se vším možným. A pak také o tajném zbrojním oddělení jeho firmy. A představování hraček jakoby vypadlo z bondovky. Ovšem byla to cesta, jak natočit Batmana trochu jinak. Divákovi předloží mnohem více ze života Bruce, proč a jak se stal Batmanem. Rozebírá jeho psychologickou stránku, myšlení a duši, a to jeden z významných přínosů, protože ho to provází celou sérií. Bruce tak není schematický. I když si vytvoří alter ego, Batmana, stále o něm, resp. o sobě pochybuje, není s tím spokojený. Ale neví, co s tím. Film má dobrý scénář, svižnou hudbu a docela ucházející akční scény. Ty jsou obecně u Nolana slabinou, zde je to vidět např. na choreografii osobních soubojů. Ovšem s honičkou s batmobilem (mimochodem ten se mi vůbec nelíbí) si vyhráli. Sečteno a potrženo, důstojný nástupce, remake, pokračovatel, jak chcete. ()

ondra.p

Batman Begins aneb částečné převedení v hraný film jednoho z nejslavnějších komiksů o Batmanovi - Year One. Nolan, oproti Burtonovsko-Schumacherovském rádoby komiksovém pojetí, volí cestu Batmana předvést jako součást reálného světa. Jako jednoho z nás. Znechuceného občana, který bez cíle bloudí světem a snaží se najít smysl žití. Nachází ho v boji proti zločinu. Motivem tohoto filmu je bezpochyby strach. Nejen strach jako takový, ale i strach ze selhání, z toho že jednou spadnu na úroveň zločinců. Díky tomu vidíme to, že si Bruce Wayne dal jedno pravidlo. Spravedlnost, nesmí být pomsta. Výborný začátek, následný přerod v Batmana a tajemnou atmosférou nabitá první bitka Batmana s Falconeho gangem je první vrchol filmu. Gary Oldman jakožto Gordon skvělý, asi tak nějak by měl Gordon vypadat. Pak se přece jen objeví určité nesmysly, které kazí dojem z celkového díla. Hlavně určité nepochopení Ra's Al'Ghula jakožto velice mocné a nesmrtelné osoby, která již věky profesionálně páchá zlo, ale i dobro po světě. Naproto mimo je pak Craneovo/Scarecrowovo otrávení Gothamské vody. Když by například někdo svařoval vodu na kafe, museli přece by oni občané Gothamu pocítit účinky Craneovo jedu. Účinky jedu se také na každého mění, Batman po něm zůstane několik dní v komatu, Rachel málem zemře... Avšak všechno přebije závěr, zvláště dokonalá scéna s vlakem. Pro mě i jediný díl, kde skutečně Batman hraje ve filmu prim. Podle mě nejlepší Baleův výkon jako Batmana v celé trilogii. Krásných 90%! ()

SaMaeL98

Když se řekne rytíř, už se mi to vybavuje. Když se řekne temný rytíř, představím si Christiana Balea. Když se řekne batman, představím si film od Nolana. Burtonův batman byl kvalitní a zábavný film, ale přiznejme si, že na Noliho to prostě nemělo. Čistý, ač trošku zdlouhavý začátek netopířího muže je vylíčen jasně a podrobně. Dozvíme se, jak Brucík přišel s nápadem poletovat po střechách a zachraňovat obyvatele Gothamu, dozvíme se, kdo ho vycvičil, jaký byl dřív a hlavně se dozvíme, že abyste mohli být batman, musíte mít ninja výcvik a hodně mrtvé miliardářské rodiče. Liam Neeson jako Ras al Ghul byl naprosto boží a vizuálně se pro tuto roli narodil. Murphy a jeho studený pohled splynul se šíleným Strašákem a Cainova laskavá tvář na starostlivého Alfréda. Druhá půlka filmu a hlavně závěr už tak zdlouhavé nebyly a to dodávalo filmu na epičnosti. Ben Affleck (nebo jak se to píše) může být dobrý batman podle komiksové předlohy, ale nikdo už nebeatne Balea a hlavně Nolana. ()

kodwin

Než se Christian Bale stane Batmanem, je to trochu zdlouhavé. V momentě, kdy Batman opravdu začíná, už nastupuje ta pravá nolanovská atmosférická akce, kterou je protknutý druhý díl. Jo, dobrý, ale horší než dvojka i trojka. Taky proto, že Liam Neeson mi tam moc neseděl. ()

Domitri

kam se hrabe Affleck... Nejlepší batman byl a vždycky bude Christian Bale, ikdyž první díl není tak dobrý jako jeho dvě pokračování, i tak je to dost velká kvalitka.. a jsem rád, že takhle dobrý filmy jsou zrovna o batmanovi, protože žádnej jinej superhrdina se na něj ani nečape... ať vznikne cokoliv komiksovýho na tuhle trilogii e-e kámo ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021