Blueberry

• Francie Blueberry (více)

Mike S. Blueberry chce pomstít vraždu své milenky, a proto vyráží za jejím vrahem. Pronásledování se mění v mystickou cestu plnou tajuplných rituálů a halucinačních vizí... Netradiční western na motivy slavného komiksu Jeana "Moebia" Girauda a Jeana-Michaela Charliera si vás podmaní svým originálním vizuálním pojetím! (oficiální text distributora)

ybuko

Western (respektive spis subzanrovy mysticky film s westernovou kulisou, co ma vic nez treba k Pravemu poledni bliz k dejmetomu Jarmuschove Dead manovi, nebo k Jodorovskemu) podle komiksove serie, ilustrovane znamym francouzskym kreslirem a tvurcem komiksu Jeanem Giraudem aka Moebiem, ktery se ve filmu mimochodem taky mihne. Nejen odbornici jiste oceni sceny s ayahuscovym / peyotlovym tripem, ktere jsou udelane dechberoucim zpusobem. Videt je Stanley Kubrick pri priprave finale Vesmirne Oddysei, zrejme by propadl depresi. Osobne nechapu zdejsi nizka hodnoceni (v tuhle chvili ma film 54%), film to neni zjevne pro kazdeho. ()

indiano

Veĺká časť filmu sa nesie v predstavách hlavného hrdinu, ktorého zachránil indiánsky šaman .Pod vplyvom drogy z kaktusu peyotl /Lophophora williamsii / vidíme jeho predstavy z Dolného sveta, ktorý ovládajú duchovia temna, mŕtvych predkov a duchov, mŕtvych zvierat.. Kto sa trochu zaujíma o šamanizmus je mu to úplne jasné, kto o tom nemá ani potuchy, nemá šancu pochopiť celý film.O peytlovom náboženstve indiánov žijúcich v Mexiku bolo napísaných niekoľko kvalitných kníh. Je chválihodné , že sa táto tematika objavila aj vo filme.Kto videl Mladé pušky 1, tiež tam bola scéna predstavy hlavných hrdinov pod vplyvom peytla...Bodaj by sa takéto filmy objavovali častejšie... ()

bartias

Blueberry s ksichtem Vincenta Cassela je sympaťák, šíleně videoklipová kamera je zabavná, ale v obrazových efektech se úplně ztrácí děj. Atmsoférou se tahle psychedelická adaptace slavného francouzského komiksu snaží být western narvaný mystičnem až po okraj stetsonu, ale nedá se říct, že by to byla trefa do černého. ()

Olík

Opravdu netradiční kovbojka! Touha po pomstě Mike S. Blueberryho za smrt své milenky se mění v totální chaos. Začne to indiány, pokračuje pokladem ukrytým v horách a dorazí to rudokožské halušky, které z počátku nadějný westernu přetvoří v hippie videoklip. Ve své době byl Blueberry nejdražším počinem v historii francouzské kinematografie – no nevím, jestli to nebyli peníze vyhozené v halucinogeních stavech zobrazených ve filmu. ()

Gary

Ať už pokulhává děj nebo se některým nelíbí psychedelická či mýtická atmosféra, pro mě se stal Blueberry obrazově krásným, nápaditým a dobře zahraným filmem. Ačkoliv Vincent Cassel je dobrý (ne úžasný), vedlejší postavy jsou přesné. Ať už je jí Madsen, Meaney, Lewisová, veterán Ernest Borgnine nebo Djimon Hounsou, který má sice maličkou roli, ale figuruje ve dvou úžasných scénách, které se nejspíš stanou mými oblíbenými. Tak či tak, musím vzdát hold kameramanovi Tetsuo Nagatovi, který odvedl úžasnou práci se světlem a zasloužil si alespoň nějakou festivalovou cenu. 80%. ()

• Film měl premiéru na Filmovém festivalu Lund konaném ve Švédsku 2004. Režisér Jan Kounen si odnesl třetí místo za Zvláštní uznání. (Terva)
  • Natáčelo se převážně v Mexiku v lokalitách Chihuahua, Coahuila, Tabernas, Durango nebo Zacatecas. Pár scén bylo natočeno ve Francii. (Terva)
  • Film vznikl na motivy slavného komiksu Jeana Girirauda a Jeana-Michela Charliera. (Vitason)