Reklama

Reklama

Chlapci a chlapi

(seriál)
Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)
(další profese)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

(více)

Recenze (349)

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Komedie největší! Herecké výkony k popukání, obvzlášť nadporučík Baláž je výživný, celý důstojnický sbor je samý otcovský typ se srdcem na dlani. Je zábavné pozorovat herecké začátky Javorského, Rychlého nebo Laurinové, dost se přitom nasměju, takže za 2. JÁ JSEM KLUKUM SLÍBIL, ŽE BUDOU NA ZNAČKÁCH!!! ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Celé jsem to viděla s doprovodnými komentáři lidí, kteří byli v té době na vojně a velice rádi si zavzpomínali na některé věcné reálie. A dodnes si užívají všechny ty detaily, včetně zamilovaného Kyslíka. Někdo tedy dokáže najít pro sebe to dobré všude, někdo jiný musí za každou cenu vyřvávat a dávat tím najevo svou omezenost, jako například nerudný paascha, že. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Tenhle seriál si zaslouží maličko delší pojednání. Co se týče scénáře, režie, hudby a hereckých výkonů, bylo by to bez debaty na odpad. Tak proč potom tři hvězdičky? Protože je to tak mile blbé, že se na to musím koukat znovu a znovu.... Asi jsem divnej, ale jak jsem v končícím socialismu prožil prakticky celé dětství, mám pro tyhle výtvory slabost. Pro mladší generaci je to navíc dobrá sonda do tehdejší kultury, mluvy, sociálních vztahů a institucí (namátkou, kolik lidí pod 18 dokáže dešifrovat zkratky ČSLA, ÚVKSČ, OPBH?) ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Natočit seriál, který by věcně zobrazil skutečnou tvář základní vojenské služby v osmdesátých letech (dějová léta zachycující ročník 1984), bylo úkolem, se kterým film i televize zápasily se střídavým - někdy velmi - zdarem. Kdybych hledal srovnatelné zachycení této části mladého mužského, ale i ženského života, připomněl bych o generaci starší film BYLO NÁS DESET (1963), kde excelovali Krampol, Schoberová, Satoranský, Suchý, Šlitr, Doležal; i tehdy byly položeny otázky po předělu dívčího, jinošského i dospělého věku a smyslu vojenské služby vůbec. Nemusí to být jen ukrajinská válka či povodně 1997 nebo 2002, abychom docenili význam a smysl armády. Vidět jak vedle sebe sloužili Češi na Slovensku i v Česku je dnes už historická zkušenost. Oba Zounarové, Eva Vejmělková, symbol ženské krásy osmdesátých let, Javorský, Štěpnička, Dočolomanský i talentovaný Kreuzmann či Halbich, Dolinová, Hadrbolcová, Dvorská, Hardt, podávají přesvědčivé herecké výkony a na úrovni je i scénář (Bednář a Štorkán) a režie (Evžen Sokolovský starší). Strasti a slasti výcviku v komunistické armádě leží před námi jako plastická mapa se všemi složitostmi mladých manželství, jistot i tápání i touhy normálně, slušně lidsky žít i ve vojenské uniformě. Dva roky i déle. Podobně jako dnes v NATO. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Takhle nějak to bylo, ale taky to takhle nějak vůbec nebylo. V rámci exkurze po starých seriálech, které jsem "tehdy" neviděl, je tenhle kousek spíš slabší. Pokud jde o hvězdy, stěží by dosáhl na rotmistra, nicméně, alespoň za mě, si zaslouží hvězdičku navíc, a k tomu možná i pochvalu před nastoupenou jednotkou. to za tu nostalgicky zábavnou exkurzi, která oživila poněkud vybledlé vzpomínky na zelené roky. Mazáci, lampasáci, buzerace, střelby, rajony, ale taky sranda a spousta vzpomínek, které jsou sranda dnes. Vše, co se tu odehrává sice vychází z reality jak jsem ji zažil nebo viděl, je však silně deformováno tou naivní agitkou, která čouhá z každé druhé scény. Jejím dokonalým ztělesněním je loudil Zounar, tragéd, ale a současně nechtěně komická figurka. Naštěstí mi vlastní zkušenost dovoluje nahlédnout za tu agitku a v rámci možností si přes filtr vzpomínek seriál užít. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (60)

  • Do posádkového Hrádku zajišťuje dopravu motorový vůz řady 810 (bývalé značení M 152.0), kterému se pro svůj hlučný chod říkalo Orchestrion. (Robbi)
  • Všetci mladí herci, ktorí stvárnili vojakov v rámci nakrúcania, mali naozaj veľmi intenzívnu štrnásťdňovú vojenskú prípravu, kde ich inštruktori vôbec nešetrili. Armáda mala svoj poriadok a herci museli základné úkony ovládať, inak by to nielen diváci spoznali, ale bolo by to aj dosť nebezpečné. Napríklad dvere od takzvaného „BVP“ (bojové vozidlo pechoty) vážili jednu tonu, pretože boli plné nafty, a keby sa zavreli inak, než ako sa to má, mohli by ublížiť sebe alebo kolegovi. Alebo boli zaradení do regulárneho cvičenia vojsk, kde vedľa nich išlo stopäťdesiat tankov a všade okolo vybuchovali granáty. Hercom niekedy fakt nebolo do spevu. Herci riadili bojové vozidlá, vytvárali rojnice, brodili sa bahnom, snehom, tvár si mazali Indulonou, aby nemali omrzliny. (Raccoon.city)
  • Peter Pilz (Palo Marušiak) si už štyri roky pred natáčaním seriálu zahral nastupujúceho nováčika "bažanta" na vojne, a to v jednom bakalárskom príbehu s názvom Hektoliter (1984). (Raccoon.city)

Reklama

Reklama