Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Švec Číč (L. Mrkvička) je šikovný řemeslník, ale také veliký šibal a hádankář. Takový, že přehádá nejen pana krále (J. Pehr), pomůže princezně (J. Preissová) k milovanému ženichovi, ale troufne si i na samotného Lucifera (J. Bláha). Vyslouží si tím slávu a bohatství, jenže přitom ublíží svému chudému sousedovi Karafiátkovi (J. Kemr). A tak v něm začne hlodat špatné svědomí. Vrátí se do pekla a tentokrát je v sázce jeho vlastní osud… (Česká televize)

(více)

Recenze (71)

sadlokan 

všechny recenze uživatele

Teď sem si teprva uvědomil,kde se vzalo"házet kemra".Jak si tam ten Kemr pluje do rukávce..Na hlavu by si měl plít,za ty blbý, lživý,ovšem legendární,hlášky.A ponaučení z této pohádky?Pokud možno makat zadarmo a kdyby vám někdo nabízel radit nějakýmu králi,tak to prrr,to nikdy,podstatně lepší je tlouct na verpánku cvoky do škorní.Nejlépe jen do levejch. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Určitá zdlouhavost některých scén mi brání dát plný počet hvězd. Ale jinak mám tuhle pohádku moc rád - jak kvůli králi v podání Josefa Pehra (kdopak vzpomene jeho dalších pohádkových rolí jako třeba O ševci Matoušovi nebo Byl jednou jeden král, o Dovolené s Andělem ani nemluvě?), tak půvabné princezně Jany Preissové, rozporuplném ševci v podání Ladislava Mrkvičky, tak i kvůli Karafiátkovi v úchvatném Kemrově podání (jeho plivání do rukávu při spojení slov peklo nebo čert mi zůstalo v paměti hodně dlouho). Hádanky jsou vybrány z kategorie ne moc známých a ne vždy si po letech vzpomenu na odpověď. Hlavně to má zajímavý lidský přesah a na pohádku zajímavou nejednoznačnost postav (nejen švec, ale i upovídaná sousedka, která ale v jádru je hodná). ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"To je bída! Jak může člověk zradit člověka. Ševče, jak jsi jenom mohl...."  Je to sice papundeklová pohádka, ale žádná bída ke koukání to rozhodně není. Příběh o ševci, co měl rozum natolik na správném místě, že nakonec přechytračil i samotného lucifera, má totiž vážně šmrnc. Ladislav Mrkvička v roli ševce je pěkně rozšafný, Pepíčkovi  Bláhovi v roli lucifera zas ta čertovina vysloveně kouká z očí. A na Josefu Kemrovi v roli chudého souseda Karafiátka, co se neprávem dostane do pekla, je zajímavý hlavně už jen ten uhrančivý tón hlasu, s jakým dělá ševci černé svědomí. Celkově jedna z oblíbených televizních pohádek mého dětství, co si právem zaslouží plný počet hvězdiček.   ()

zette 

všechny recenze uživatele

Jedna z nasich nejpovedenejsich televiznich pohadek. Hlas Josefa Kemra z pekla si pamatuji od detstvi, naprosto dokonale. Zaujal i Josef Blaha jako vcelku pohodovy Lucifer, nebo hezka princezna v podobe Jany Preissove. Vubec nezklamal ani Mrkvicka a Sluneckova. Hadanky pobavi snad vsechny divaky a hlavne maji " hlavu a patu ". Vzdy se na tuto pohadku rad podivam. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Papundeklová předzahrádka s umělou vrbou před ševcovským domem, ty slunečnice taky nevyrostly na záhonku. Papundeková královská síň, papundeklové peklo a v tom všem se míhá úlisný čertík, který nosí do pekla kde co. Ale čert to vzal ... ano, tak tohle nikdy neříkejte nahlas. Čertovské hádanky a démonicky okouzlující vládce papundeklového pekla. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Stejný příběh byl v roce 1976 nastudován i v rozhlase pod názvem "O ševci Čičovi". Režíroval tehdy Karel Weinlich. (Přemek)
  • Dvorní dámy v této pohádce mají stejné šaty jako měly princezny v pohádce Zlatovláska (1973). (RozaF)
  • Při hádání ševce Ladislav Mrkvička s Luciferem Josef Bláha je poslední hádanka položena chybně. Švec totiž říká: „Na světě je jenom jedna jediná otázka, na kterou nemůžeš dát souhlasnou odpověď.“ Takových otázek však existuje hned několik, typu: „Jsi mrtvý?“ „Jsi v bezvědomí?“ „Jsi němý?“ Jde o princip, kdy subjekt, kterého by se pozitivní odpověď týkala, není schopen vnímat otázku nebo na ni odpovědět. (Thanoris)

Reklama

Reklama