Paříž, 1887. Duel je sice oficiálně zakázanou, ale stále běžnou praxí. A pro mnohé také jediným způsobem, jak si udržet svou čest. Clément Lacaze, mistr šermu, se marně snaží odradit svého synovce od nerovného souboje se zkušeným plukovníkem Berchèrem. Marie-Rose Astié de Valsayre, feministka, která bojuje za rovnoprávnost žen, se snaží dokázat, že čest není pouze mužskou záležitostí. Historický snímek herce a režiséra Vincenta Pereze efektně využívá jednotlivé varianty duelů – s kordy, pistolemi nebo s šavlemi na koních. (MFF Karlovy Vary)

hony23

Francie na konci 19.století a muži, kteří se ve jménu cti vyzývají na souboje. Filmové zpracování mě nijak nenadchlo, chyběl tomu zajímavější příběh. ()

mdf

Slušně podaný příběh o cti a soubojích,kostýmy a výprava dobrá,ale nějak mě to neohromilo. ()

Polux

8/10 | Hmm, souboj(e) kvůli uražené cti, skutečné historické postavy, přirozeně zakomponovaný emancipační podtón (který otravně neagituje, ale obohacuje film o další rozměr), historická Francie, vynikající herecké výkony, strhující akční scény a celkově parádní dobové drama - tak jako Scottův nedávný Last Duel. Náhoda? Nemyslím si:-). | Na první pohled obyčejná kostýmní žánrovka o rozhněvaných zásadových mužích (a jedné pokrokové ženě), kteří se nebojí vzít do rukou zbraň, aby se vyhnuli zdlouhavému chození po soudech s nejistým verdiktem a vynutili si respekt (případně pomstu) snadno a rychle:-), toho pro diváka nabízí překvapivě dost. | V prvé řadě samotné souboje, kterými se ve filmu nešetří, nepostrádají nápaditost stran výběru zbraní a tím pádem i stylu boje a odlišného průběhu daného střetnutí a nelze jim nic vytknout ani z pohledu zpracování. Choreografie je zvládnuta na výbornou (dokonce tady dojde i na pár akrobatických kousků) a pohotová ruční kamera v kombinaci s dlouhými záběry bez střihu dodávají akčním scénám neuvěřitelnou energii. | Příběhová linka je tak jednoduchá, jak jen může být (prakticky se jde od jednoho souboje ke druhému), ale kromě očekávaného motivu vzájemného vyřizování účtů se ve filmu najde prostor i pro spousty dalších témat, ať už jde o humorné vložky (prostořeká Tillier, nebojácně trousící urážky na všechny strany, je top:-)), decentní dávku romantiky, komentář o nelichotivém postavení žen v tehdejším světě, nebo náhled na fungování dobové žurnalistiky. | A tohle všechno se ze strany tvůrců zvládne odvyprávět za pomocí fantasticky hrajícího castingu (trojice Zem, Tillier a Perez naprosto vládne jak po herecké, tak i fyzické stránce) a nádherných kostýmů v sympaticky střídmé stopáži tak, aby hned v úvodu nastolené svižné tempo nepolevilo až do konce filmu (respektive napínavého finále) a nezbyl čas na nějaká hluchá místa v příběhu. Všechna čest Perezovi a spol. za odvedenou práci a dodaný divácký zážitek. | PeZet ()

Marcecek

Veľmi hodnotný film, o ktorom si dovolím tvrdiť zasa bežný filmový konzument nebude vedieť. Je to škoda, pretože tu máme historický klenot, ktorý nieje vôbec len o súbojoch, ktoré sú tu mimochodom stvárnené pútavo, napínavo, realisticky s dobrou prehľadnou kamerou a ten záverečný, no nádhera. Dej sa odohráva v dobe kedy ešte česť niečo znamenala, riešila sa súbojmi, ktorým ale už odoznievalo. Chlapi bojovali o svoju česť a ženy o svoje práva, čo je vo filme takisto ukázané veľmi zreteľne. Jedná sa o veľmi citlivý, komornejší snímok s charizmatickým hlavným protagonistom, ktorý si nič nezadá ani so Súpermi od Ridleyho Scotta. Veľa ľudí tento snímok opomenie, čo je ale veľká škoda, pretože prídu o kvalitnú filmarinu. Bravoo!!! ()

hanca.uh

Když jdete do kina na film, kde jsou hlavním tématem souboje ve Francii, tak neočekávejte nic moc dějově dále přidaného. Historický film je to určitě zajímavý, v rámci festivalového promítání jsme měli krátkou online besedu se sympatickým Karlem Ochem, uměleckým ředitelem karlovarského festivalu, ve spojení s režisérem. Pobavila mě ta zpráva o zrušení zákona vydaného francouzskou vládou roku 1800 zakazující ženám nosit kalhoty - na tento zákon se jaksi pozapomnělo a byl zrušen až v roce 2013:-)). ()

jirikzaboj

Historická podívaná do šermířského prostředí 19. století ve Francii. Setsakra výborná práce s výpravou a choreografií v jednotlivých duelech, o kterých film tak nějak celý je a neodkrývá bůh ví jak komplexní příběh, ale spíše ukazuje vhled do temnější historie a poukazuje na problematiku, která je nasnadě přirovnatelná i k moderním dějinám, které se píšou dnes. Vskutku takových filmů v poslední době vzniká více (viz. Last Duel od Ridleyho Scotta) , ale Une Affeire d’honneur oplývá nezaměnitelnou francouzskou , ušlechtilou a vznešenou atmosférou, která vás od prvního obrazu chytne a nepustí až do závěrečného napínavého souboje. ()

Foghorn

Obecně se o mně ví (vím to já a moje máma), že nemám ráda dobré filmy. Proto jsem byla dost překvapená, že se mi líbilo tohle. Je to objektivně dobrý film. Choreo zápasů je šťavnatý, a to je docela co říct u soubojů 19 stl.. Působí těžce a upracovaně, jako medieval mečovačky, i přes zjevnou techničnost. Máte pocit, že o něco jde a to nebývá vždy zvykem u filmů tohohle ražení. Všichni hovoří o "feministické lince" v ději. Dlužno ale říci, že by jeden těžko pohledal film, ve kterém se tohle téma rozpouští tak organicky, jako právě tady. Není to popkulturní feminismus, nebo tokenizace tématu. Z postavy Astie de Valsayre je cítit strašně relatable touha/potřeba být slyšená a respektována ne proto, že je žena, ale proto, že to přece dává naprostej smysl, protože její názory a touhy jsou přeci naprosto validní a ta podivná ostrakizace z boys klubu šermířů je uplně pitomá a iracionální. Smíření, ke kterému na konci filmu dojde (mezí ní a jejím "hlavním rivalem") je tak masivně uspokojující, protože působí nenuceně, komorně a opravdově. Milá dávka romance (ne romantiky), překrásně netuctovej vizuál,  autentický a neoblomný zmrdství a pěkný koně. Roschdy Zem - nepravděpodobnej crush, ale bránit se tomu nemůžu a nechci. ()

Pimburger

Vynikající záležitost, Roschdy Zem je francouzský Danny Trejo a stejně jako Danny seká lidi mačetou, dělá Roschdy fašírku ze všech, kteří neuznávají ženy, kordem a stejně jako jeho americký bratranec při tom nepohne ani brvou. I přesto se jedná o opravdu povedený, který i přes trošku feminizační téma nenudil a až na za mě trošku odfláklý závěr tam všechno pasovalo jako kord do pochvy. Za mě rozhodně čtyři zásahy do černého. ()

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (více)