Paříž, 1887. Duel je sice oficiálně zakázanou, ale stále běžnou praxí. A pro mnohé také jediným způsobem, jak si udržet svou čest. Clément Lacaze, mistr šermu, se marně snaží odradit svého synovce od nerovného souboje se zkušeným plukovníkem Berchèrem. Marie-Rose Astié de Valsayre, feministka, která bojuje za rovnoprávnost žen, se snaží dokázat, že čest není pouze mužskou záležitostí. Historický snímek herce a režiséra Vincenta Pereze efektně využívá jednotlivé varianty duelů – s kordy, pistolemi nebo s šavlemi na koních. (MFF Karlovy Vary)

vyfuk

[KVIFF 2023] Absolutní pecka první den pokračuje. Film kombinující drama, napětí i nějaké moderní prvky ve starším kabátu. Dokonale natočené, nervy drásající, občas už asi trochu generické, že se vše řeší na stejné brdo, ale i tak se drží atmosféra velice dobrým způsobem. Zaslouženě nejoblíbenější film z festivalu. ()

zelvicka.

Když člověk zachytne pokus o nějakou historickou přesnost, je to příjemné osvěžení. Když se přičtou zajímavé hlavní charaktery, bylo to velmi hezky koukatelné. #kviff2023 ()

Renfield

Duely a feminismus, před jejich propojením spíše nesourodá témata, kdy první zmíněné nasadilo laťku velmi vysoko, aby druhé dělalo pravý opak. Netrvá to však dlouho, Vincent Perez brzy obě spojí v jedno a nutno říct, že to nepůsobí nijak na sílu, naopak tomu nechybí plynulost a logika. Duely však nadále zůstávají hlavním tématem filmu, pouze se v nich či jejich blízkosti objevuje žena. Herecky však Doriu Tillier zastíní famózní soupeři Vincent Perez a Roschdy Zem. Perez předvede hned několik druhů duelů, všechny výborně natočené, ale i ozvučené. Ticho a následný výstřel či řinčení mečů napomáhají gradaci scén stejně jako přednes pravidel před nimi. Už při něm je totiž cítit ono ticho před bouří, navíc pomáhají dobové atmosféře a uvedou do světa soubojů. ()

Greg25

Skvěle zpracovaný historický film na neotřelé téma, s výbornou dynamikou scén a to nejen těch bojových.  Za mě nejlepší film na 26. Festivalu francouzského filmu. 100% ()

theSaint

Tomuhle dílu nemám co vytknout. Výborně natočený historický kus s přesahem, kde je feminismus přirozenou součástí a není uměle našroubovaný, aby se jakože neřeklo, protože je zrovna v módě, ale je plnohodnotnou složkou příběhu. Kdo by to čekal ve filmu o duelech. Výborné herectví, výborná kamera, nasvícení filmu je skvělé, režie, souboje, emoce, to všechno funguje na jedničku. Velmi profesionální a zároveň velmi civilní a přirozený. Bez zbytečného balastu a hluchých míst. V jednu chvíli mi film připomněl 'Poslední souboj' od Scotta. Ne snad svou pompézností, ale řemeslnou zručností. A přiznávám, že tohle jsem si užil ještě víc. Zem se pro tuhle roli narodil. Perez jako cholerický mstivý narcistický plukovník perfektní. ()

warrenur

Velmi vydarena jednoducha a priamociera sermiarska jednohubka z casov, ked zomierali tisice Francuzov v dueloch, "hajac svoju cest". Potesila i linia zenskeho hnutia. Utla Doria Tillier ju vynikajuco reprezentovala. Nadpriemer. Odporucam. Vzdy ma potesi dobry europsky film. ()

AnanAss

V té Francii nebylo bezpečno snad nikdy a na konci devatenáctého století se stačilo na někoho jen křivě podívat a ihned jste byli vyzváni na souboj, ve kterém dotčený bránil svou uraženou čest. Nedejbože, abyste se snažili koketovat s jeho drahou polovičkou… to jste si mohli rovnou blokovat místo na hřbitově. Především komorní záležitost, u které skvěle vyčnívají duely muže proti muži (i když to není vždy pravidlem), kde jednoho žene ješitnost, jiného zase pomsta… a nejhorší jsou ti s nabubřelým egem. Souboje jsou natočeny skutečně hodně stylově a hlavně jsou různorodé, takže zde máme nejen kordy, ale také pistole a dojde i na středověký turnaj na koních. Nejde nevynechat i hezké kostýmy a příjemnou stopáž s několika načrtnutými motivy, kde nechybí pomsta, trocha romance, ale i otázka ohledně rovnoprávnosti (v té době ještě) obou pohlaví. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

Majkak

Parádně střihnuté souboje a skvělý Roschdy Zem v roli Clémenta Lacaze, mistra meče. Mlčenlivý muž, který už viděl příliš mnoho jiných mužů umírat a sám jich také v boji hodně zabil. Uvědomuje si, kolik zkázy přinesly války a nevidí nic fascinují v boji na život a na smrt. Skvělá scéna, ve které stojí před obrazem bitvy a vrací se zpět do jedné takové válečné vřavy. Jeho protivník, plukovník Berchèr, se k žádnému étosu nepropracoval, naopak nemá problém zbytečně zabít mladého kluka, jen proto, že nesnáší drzé mladíky. Skvěle propojené s bojem za ženskou emancipaci. A parádní závěr. ()

agassi68

Náhľad do francúzskej histórie prostredníctvom duelantov by nebolo nič objavné tak tam vpustili feministku Astié, ktorá zas doma až takou feministkou nebola. Šermovačky sa celkom podarili a v tomto teple ma celkom osviežili. Inak 60%.. ()

sadlokan

To se to duelilo.Jsem překvapen,kolik vofuků se muselo udělat aby se na to fakt šlo/nešlo.D.Tillier jako bojovná sufražetka doplňuje mistra soubojů uměřeným výrazem,že sem jí ani nepoznal,kočindu. ()

Chewy

Vášní rozdmýchaná spirála duelů, kde je čest více než život. Jednoduchá a krásná dobová výprava se zábavnými a intenzivními souboji, skvělým rytmem a přirozeně zakomponovaným přesahem. Teda pokud film budeme hodnotit jako historické drama o stereotypně vykreslených mužích a vykonání pomsty v domění, že se jedná o čest. Marie-Rose Astié byla totiž opravdu zajímavá osobnost. Každopádně v jednoduchosti je krása a jako svědectví mánie duelů sloužícím ke přím o egu je film skvělý. Elegantní, 9/10, 5*. ()

DanMac

Dobová dráma vyniká rozumným feministickým presahom a suverénne zrežírovanými scénami duelov, no nezasiahla ma však až tak, ako by som si prial. [KVIFF2023] ()

faraoon

Průměrný, lehce nudný výsek francouzských dějin s několika šermířskými exhibicemi s lehce patetickou podmalbou a feministickou agitkou. Přidat více historických faktů slušel by tomuto dílku spíše hraný dokument. ()

Tomigun

Po dlouhé době film který řeší otázku rovnoprávnosti opravdu chytře a nápaditě. Koho by to napadlo, že stačí ubrat plyn a porozhlédnout se ve vodách historie. Herci, kostýmy, choreografie a hudba tady jedou na jedničku. Film funguje skvěle a určitě obstojí i v klasických kinech a obýváku. Rozhodně mohu jen doporučit za mě 85%. #kviff2023 ()

kamals

Ty jo, jak by to byl dobrej film, nevadilo mi, že hlavní postavu hrál francouzský Arab (takový francouzský Bridgerton), ale kdyby tam necpali ty bizardní feministé pitomosti a ještě to lehce nenavoněli jednou roštomilou černou kudrlinkou. Nic proti duelům, kterých se ženy účastnily, ale toto bylo už zu moc. ()

rigby

Film je povedený, ale uplyne a v hlavě po něm vlastně nic nezbyde. Možná to chtělo dramatičtější zápletku, vlít trochu života a jiskry. V této podobě se mi to jeví jako celkem mdlé. V recenzích zmiňovaný Poslední souboj se mi líbil mnohem víc. ()

karnifex

Souboje nasnímány skvěle - opravdu se mi při nich chvílemi doslova tajil dech! To ostatní mi až tak zajímavé nepřišlo. Ale herecké výkony výborné. ()

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (více)