Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Poručík Tyler je zklamaný tím, že nebyl jmenován velitelem ponorky, jak si představoval, ale pouze jeho zástupcem. Navíc ponorka, na které slouží, dostala právě nečekaný a nesnadný úkol: přepadnout poškozenou německou ponorku, na jejíž palubě je kódovací stroj Enigma. Získáním tohoto kódovacího stroje by spojenecká vojska získala přístup k tajným informacím německé armády, a tedy i rozhodující převahu. Plán na přepadení ponorky a ukradení kódovacího stroje spočívá v tom, že Američané se převléknou za německé námořníky a budou předstírat, že jsou ze zásobovací ponorky a jdou také pomoci s opravou. Plán se zezačátku podaří, ale brzy se pravá totožnost prozradí a dojde k boji, který skončí zcela nečekaně. Němci sice americkou ponorku zničí, ale na německé se zachrání část Američanů se zajatými Němci… (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (272)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Akční film z válečného prostředí, cílený na pubertální publikum obojího pohlaví a nenáročného diváka. Dusivá ponorková atmosféra se tu nenajde, ale dívat se na to dá. Škoda jen, že ti lepší herci (jako Harvey Keitel a Bill Paxton) jsou tu za skutečně vedlejší postavy. A abych nezapomněl, je tu jeden působivý a v tomto typu filmu nečekaný dějový moment (ne zvrat). Jinak je nutné zvlášť zdůraznit, že jde o snímek pouze VOLNĚ INSPIROVANÝ skutečnými událostmi, shrnutelnými pod označení Hon Na Enigmu, což by asi byl i údernější distribuční název. A celkem vzato i smyslupnější, protože i když U-571 skutečně existovala a až do svého zničení v roce 1944 "hrdě" sloužila Kriegsmarine v Atlantiku, tak Enigmu ukořistili Britové (ne amíci) z U-110 v roce 1941. Ehm. Ale jak už jsem řekl, je to slušně řemeslně odvedená práce, a jde o přesně ten film, na který se může vypravit rodina s dospívajícími dětmi, a nikdo z nich si nemusí připadat trapně:) K tomu ještě drobné osobní plus za Davida Keitha, který tu vypadá přesně jako zelený baret z Commandos, a můžeme se rozejít s naprosto spokojenými 60%. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Snímek zcela mimo můj směr, nicméně tchán se na to chtěl dívat, když to dávali v televizi, tak jsem to sjel s ním. Upřímně první část na mě působila jako agitka amerického námořnictva na téma, my jsme nejlepší na světě a nikdo nám nesahá ani po kotníky. Na to jsem však u amerických vojenských filmů zvyklý. Ovšem druhá část, to byla učiněná legrace, od okamžiku, kdy američani byli nuceni odplout v ponorce s nefunkčními motory, které však jakoby mávnutím kouzelného proutku začaly fungovat (asi mají všechny ponorky stejné motory nebo je Amík-technik vyhecoval...), ovládání mají také stejné, jen ty skopčácké nápisy chvilku mátly, ale ne příliš. Naštěstí na moři byli už jen neschopní, slepí, neohrabaní a nechápaví skopčáci, kteří se nebyli schopni trefit několika děly z torpédové lodi do ponorky stojící nad hladinou pár metrů od nich. Divím se, že skopčáci nebyli ještě více zesměšněni, třeba že by v nastalém zmatku nemohli najít děla a hledali je třeba v kuchyni, kde by uvízli v těstu na lívance... ti bystřejší na palubě by při hledání nábojů do děl do sebe tak dlouho naráželi, až by všichni spadli přes palubu a amíci tak ukořistili nejen ponorku, kódovací stroj enigma, ale také torpédoborec v jehož kajutě by chrápal Hitler se svými nohsledy... No, když nakonec poškozenou německou ponorkou Amíci potopili i tuhle torpédovou loď, tak už se chlámal i tchán. Kdyby byl snímek zařazen v žánru Komedie / Parodie, tak by to bylo za plný počet hvězdiček, ale tohle patrně někdo myslel vážně, tak alespoň jednu za pobavení, opravdu jsem se zase po nějaké době u "válečného" filmu od srdce zasmál... ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ponorka U-571 rozhodně není žádným válečným velkofilmem, který by se vyznačoval autenticitou a zpracováváním skutečné historické látky. Jde spíše o zdařilý akční snímek zasazený do období 2. světové války a v tomto ohledu také velice dobře funguje. Nechybí tu napětí, správně klaustrofobní prostředí, což je na snímcích o ponorkách značně poutavé, skvělé herecké obsazení i více než dobré celkové zpracování. Na legendární Ponorku sice Mostowův počin nemá, avšak jako příspěvek do ponorkových filmů má své opodstatnění. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Ste veliteľ. A veliteľ VŽDY vie, čo robiť. Aj keď to nevie.“ Komentár obsahuje spoilery. Jonathan Mostow nerobí geniálne diela, ale atmosféra, dravé tempo, strhujúce akčné scény a prekvapivo kvalitná práca s hercami, do ktorých by ste to nepovedali (Matthew McConaughey), dáva tušiť, že to nie je žiadny babrák. Ani jeho PONORKA U-571 nie je veľdielo, Wolfgang Petersen sa konkurencie báť nemusí. Na strane druhej, je tu pôsobivá atmosféra, zaujímavé herecké kreácie (vrátane Davida Keitha, Harveyho Keitela, Jakea Webera a Billa Paxtona), svižne to odsýpa a interiér vonia po oleji, čo je v porovnaní s „modernými" ponorkovými trilermi, kde dizajn ponorky vyzerá skôr ako vnútrajšok vesmírnej lode (KRVAVÝ PRÍLIV), super. Okrem prípadných historických nepresností (odcudzenie Enigmy býva prisudzované skôr Britom) zaskočí snáď len trápne prežitie Afroameričana a čudné jednanie s postavou speváka Jona Bon Joviho (ktorá bez vysvetlenia zmizne z deja v prvej polovičke, vraj ju zastrelia, ale ani ja som si to nevšimol). ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Drama na moři za 2.svět.války dle skutečné události. V ponorce, což je vlastně potenciální "plovoucí rakev" se toho moc akčně natočit nedá. A přesto se podařilo režiséru Jon.MOSTOWI "vtlačit" do tohoto snímku kus napětí, akce i psychologie. Dostal-li tento snímek (dle kolegy Houdiniho) OSCARA za zvukové efekty, pak už to napovídá, že film vzbudil u poroty velkou pozornost. Myslím, že je to výborný válečný film, jeden z nejlepších jaké jsem o "ponorkových filmech" viděla. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (15)

  • Film se nedrží skutečných události, pravdou však je, že se spojencům podařilo získat kódovací přístroj Enigma, který pomohl ke konečnému vítěství. (Indy21)
  • Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v Atlantickom oceáne, tak filmári pracovali predovšetkým v Stredozemnom mori, na Malte, v rímskych filmových štúdiách Cinecittà, Kalifornii a Rusku. (MikaelSVK)

Související novinky

David Ayer a pět tankistů bez psa

David Ayer a pět tankistů bez psa

15.02.2013

Specialista na moderní policejní thrillery má za sebou minulost policajta v Los Angeles a člena posádky americké ponorky. První zkušenost proměnil v sérii drsných kriminálních dramat (loni se vytáhl… (více)

Reklama

Reklama