Smršť

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje. (Bontonfilm)

dimas1902

Slováci majú v roku 2024 hlavne ukazovať holé prdele vo filmoch....neviem ci je to tu teraz trendy ale teda okej...aj v bazénoch sa kúpeme nahý...film má veelmi ale ze veľmi zdlhavu zapletku kde som sa dokopy podotýkam nenudil asi 20 min cakom pak...vyzdvihnem sak skvelú hudbu ktorá sa snažila aspoň trochu nejak pozdvihnut film...ale to je veľmi málo....za mna záver fajn ale všetko keby bolo temnejsie a troska viac prekombibovane bolo by to lepšie...takto to bolo také ako z alliexpresu ale budis....každopádne toto nezaradim asi do filmov ktorý si pustim viac krát.. škoda potenciál to malo.. ()

Zralok06

Je to určite lepší film ako Trhlina. Nemôžem si pomôcť ale niečo mi na oboch Bebjakových adaptáciách Kariku chýba. Smršť tahajú predovšetkým výborné herecké výkony hlavných hrdinov a mysteriózna atmosféra kúpelov Sliač. Divák čaká počas celej prepálenej stopáže nejaký WAU moment, ktorý nakoniec prichádza v úplnom závere, no neviem či dokáže všetkých uspokojiť. U mňa sa to nepodarilo. ()

KarlN

Tak tenhle jalový pokus o "bubu" fakt nevyšel...zdlouhavé konverzační, komorní drama o věcech a problémech, které známe všichni, s trochu předvídatelným koncem. Pokud by zůstali, jak scénárista tak i režisér u původního folklorního motivu, udělali by mnohem lépe a možná se na to dalo i koukat. ()

Rimina

Pro mně obrovský zklamání. Trhlinu miluju, ale tohle?Dvě hodiny ztracenýho času. Výkon Ani byl zde nejlepší ze všech herců, ještě jsem vlastně neviděla, že by někde hrála špatně, až na mírně křečovitou Prezidentku. Knížku od Kariky jsem nečetla, ale film je prostě hra na “natočíme hustej film” a ono prd prd cililink. Místy až komický. U scény s tancem na “trhanou hudbu” už jsem se jen smála. Hudba obecně,mi tady opravdu nesedla. Celý závěr fakt … no to nevymyslíš,… nebo jo? Tak jo. Konec. Bodka. ()

Dennysak

Film, u něhož je zásadní, zda jste četli Karikovu knihu Smršť (která je výborným hororem), nebo ne. Pokud ne, hodně věcí vám nebude dávat žádný smysl. Ale ono je to ještě zamotanější. Linka s člověkem, který je vyšetřován za zabití, je totiž obsahem Karikovy knihy, včetně entity zvané Větrnice. Kniha končí tím, že zmíněný člověk zemře, protože to je jediný způsob, jak Větrnici porazit (načež se typicky Karikovsky filosofuje o archontech, přechodech mezi dimenzemi, atd. - vážně doporučuju knihu přečíst, nebo si ji dát v audio verzi, je to skvěle načtené). Film samotný je jen takový přílepek, odehrávající s PO knize. Takové příběhové afterparty. Větrnice je vidět jen na několika málo velmi nezřetlených a rozmazaných záběrech při sledování notebooku, je zmíněna legenda o halném větru a to je asi tak všechno. Popravdě nemám nejmenší tušení, proč je vůbec spojitost s Větrnicí ve filmu zmiňována, protože na děj nemá prakticky nejmenší vliv, krom toho, že postavám začne tak trochu jebat v hlavách. Co se pracování týká - herecky za mě dobré až výborné, vzhledem k pointě, kterou nebudu prozrazovat, nemá smysdl se zabývat logickými lapsy, které vlastně logickými lapsy ani nejsou, atmosféra je strašidelná a pomalé tempo mně vyhovovalo, mělo to atmosféru. Vzpomněl jsme si na Nicholsna a Overloočí REDRUM. ()

tenna

Pokud vezmu v potaz to, že nejsem žádná hororová velmoc a není to něco, co by československá produkce vydávala 3x do roka, nemůžu jinak než dát 5 hvězd. Nijak bych to nepřirovnávala k Osvícení nebo jiným filmům, zápletka mi přijde dosti odlišná. Bála jsem se od začátku a ač tam vlastě nelítají žádní duchové či staroby v černém hábitu, je to samo o sobě velmi děsivé, protože to očekávání z nějaké lekačky a zjevení oné Veternice je ještě víc creepy, než kdyby tam byla v každým druhým záběru. Anna je skvělá, jako vždy a stará ozdravovna tomu všemu dodává třešničku. Jsem teda ráda, že jsem se nenechala odradit komentáři a hodnocením, neboť z nějakého důvodu my Češi a Slováci naše filmy hodnotíme velmi přísně. ()

Dakota1978

Poctivě budovaná atmosféra poloprázdných slovenských lázní, dobrý scénář a fantastičtí herci si mě získali už po pár minutách, tudíž jsem vydržel tu přehnanou stopáž a nenudil se. Souhlasím s ostatními hodnotiteli, že určité dějové fragmenty a lehce šokující závěr jsme viděli již jinde, ovšem ne v cs produkci a ne tak příjemně podané. Mi to sedlo a nenudil jsem se. ()

gapa466

Nejdříve mi to přišlo jako Prokletý ostrov, potom jako Šestý smysl, nakonec jsem měl pocit, že to bude jako ve filmu Ti druzí. Všechny zmiňované filmy mě bavily, tento bohužel ne. Konec  samozřejmě nebudu prozrazovat, ale vůbec mi nezapadal do průběhu. Tím mi spoustu věcí ve filmu nedávalo vůbec smysl. Herci dobří, i když hrají bohužel pořád stejně. Aňa Geislerová by mohla některé scény předtočit a pak je používat v různých filmech. ()

Nonver

Bohužel film nemá ani hlavu ani patu. Je dlouhý a nudný. Dvě hvězdy jsou pouze díky výkonům hlavních protagonistů, kterých je pro takovou "patlaninu" škoda. ()

Montmorency

Knihu neznám a asi dobře, když jsem tak četla recenze... za mě docela v pohodě - hustá manželská krize řízlá mystery story o větrné babce, fakt jsem byla zvědavá na konec, vo co tady doopravdy go a byla jsem zklamaná - nic nového pod sluncem, docela nudný twist, možná si je ta větrnice mohla odnést :-) ()

lineker

Spojení Karika, Bebjak na mne při Trhlině zapůsobilo opravdu silně, až téměř magicky. Smršť je nutno říci si z románové předlohy bere jen pramálo. V podstatě jen mýtickou postavu Větrné báby a trojici, která se v knize rozhodla přijít záhadě halného větru na kloub. Film jakoby navazuje na knihu a prakticky by mohl fungovat jako pokračování. Ta filmová je totiž spíše psychothrillerem ze kterého více než hororový feel pocítíte ostrou traumatickou linku z posraného života obou hlavních hrdinu. Temnou kulisou jim je lázeňský dům, jeho gerontoklientela a šéfová, která pro tenhle socialistický, architektonický skvost doslova dýchá. Exteriérem je pouze silný vítr, který dokresluje atmosféru zmaru, nepohody a jednoho finálního rozhodnutí. Ten závěrečný twist byl asi očekávaný, ale i tak potěšil. ()

Marena666

Opět jsem byl zmatený a na pochybách na co se to kurva dívám :-) Spíš mi to připomínalo Městečko Twin Peaks, než zde několikrát zmiňované Osvícení...ale to finále...jooo! Hlavně mi to všechno došlo až druhý den....Do lázní nechci, hlavně ne sem :-) ()

sunshine29

Některé filmy mají vyšší poselství. Film jsem viděla už včera, a dnes jak ve mě dozníval jsem si řekla, že nakonec tu recenzi napíšu, třeba i proto, že si ji přečte někdo z tvůrců nebo herců, a budou vědět, že jsem asi jedna z mála, kdo ten film pochopil a opravdu ho cením! Asi ne úplně z pohledu vysoké kinematografie - neb jsem (narozdíl od místních odpadů) jen divák, ne odborník, ale pro tu hloubku a to sdělení mezi řádky, ten podtext. Totální lidská tragedie, hrůza a zmar, odhalovaná postupně v podobě hutné podzimní atmosféry, strašidelné pohádky o Veternici, nehostinného hotelu, a opravdu divných událostí, momentů a záběrů, kterých je tento film plný. Nikdy v životě by mě nenapadlo, co z toho nakonec vyleze a jak to do sebe všechno zapadne! Jejich probouzení v posteli v divné pozici, záběr na Aňu jak se vysleče, zvuky ze zavřené skříně nahoře v pokoji, přeskakování času, Aňina náladovost, vyprávění vraha z psychiatrie - nic nedává smysl, pokud si neumíte představit tu hrůzu, která se jim stala ... poté všechny ty divné záběry a události dostanou svůj význam - prostě lidský reálný horor přetavený do strašidelného surrealistického hororového příběhu. Panebože, nevím, jestli jsem někdy viděla něco dokonalejšího a lepšího - určitě ne v našich končinách. Tleskám, a strašně se těším na další film, jen je mi líto, že to lidi evidentně vůbec nepochopili a všichni to hodnotí jen z pohledu té kinematografie, nikoliv z pohledu obsahu. ()

zitadevata

Maštalíř, Geislerová, Bebjak- čekala jsem večer ohňostroj a on odpolko zmoknul, tak jen začoudil a zasmrděl.  Pokud by to bylo prvodílko vytvořené na přehlídku alternativních studentských filmů, tak ten počin asi pochopím.  Tohle se mi jeví jako snůška promrhaných příležitostí vlastně úplně ve veškerých aspektech. Zůstala jen pachuť ze zkažený zábavy  a smrad jak ze zmoklýho cirkusu. ()