Krásná dcera obecního pastýře Bára se líbí všem mládencům z vesnice. Proto si o ní pověrčivé tetky vyprávějí, že se narodila jako dítě polednice. Dívka má jen několik málo přátel: farářovu schovanku Elišku a samotného faráře, který se jí pokaždé zastane. Panský správce Sláma usiluje o Elišku, ale ta miluje pražského studenta. Bára se proto rozhodne odradit Slámu od námluv. Převlékne se za strašidlo a u hřbitova donutí vyděšeného Slámu, aby nechal Elišku na pokoji. Jenže je odhalena a rozlícení vesničané ji zavřou do márnice… Snímek, který ve své době dobyl též zahraniční trhy (zaznamenal výrazný úspěch v Sovětském svazu i Latinské Americe) natočil jako svůj debut režisér Vladimír Čech. Do hlavní role obsadil půvabnou a temperamentní členku Slezského národního divadla v Opavě Vlastu Fialovou, vybranou na základě konkurzu. I pro ni to byl první film. (Česká televize)

Bigwave

Zvláštní, že česká kinematografie dokázala být v 50.letech tak světová. Divá Bára, krásná adaptace na román od B. Němcové. Po mnoha úspěších tohoto filmu, můžeme být hrdí, že V. Čech do hlavní role obsadil mladičkou Vlastu Fialovou, pro kterou to byl první rozjezdový film, před její zlatou érou v českém filmu. Za roli Divé Báry byla v Japonsku Fialová oceněna herečkou roku. ()

Pharlap

Knižní předlohu, ani filmové zpracování jsem nikdy neviděl, a byla to chyba, protože to stojí rozhodně za to. O lidské hlouposti, zášti, tmářství, falešné víry v uhranutí a strašidla. Děj celkově gradoval, až onomu spravedlivému rozzuzlení, kdy se nakonec vše v dobré obrátilo. ()

anyonecek

Vzhledem k tomu, že to mělo jen 73 minut tak to bylo dobré. Díky bohu, že se to režisér nesnažil natáhnout dál. Krásně zpracovaný příběh a skvělá Vlasta Fialová. Člověk si odsuď vezme i nějaké to ponaučení. Je to dramatické, ale místy i úsměvné. ()

gidzitka

Pozoruhodný romantický snímek s perfektní atmosférou a nádhernou Vlastou Fialovou. Film se v mnohém vyznění značně liší od předlohy, např. Bára není žádná kráska a je dost silná a široká v ramenou:) a vůbec nejpůsobivější pasáž celé povídky je v márnici, kdy tato vitální dívka hledí na hrob své matky a přemýšlí, zda by jí nebylo lépe, kdyby byla mrtvá... Přesto film hodnotím z mnoha důvodů značně vysoko. Řeč obrazy místo slovy (to už přinejmenším čeští tvůrci neumějí nebo to úspěšně skrývají), perfektní výkony hlavních představitelů, nevinnost a závist v té nejryzejší podobě. Docela se divím, že režim tento snímek umožnil natočit, neboť v něm dav lidu ukazuje, co umožňuje davová psychóza, tmářství, strach i naše česká vlastnost - závist. (Ono zamrazí, že rok poté byla souzena Milada Horáková a spol. a opět - dav lidu podepisoval petice pro trest smrti). ()

Pete

Liberální, čistá a krásná Bára to má v konzervativní, tmářské a zkostnatělé venkovské společnosti těžké. Dokáže přežít v konfrontaci se závistivou zfanatizovanou lůzou? Obrazově podmanivá a velice povedená adaptace české klasiky. Navíc ještě naprosto unikátní záběry zaniklé šumavské Hůrky. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Nonna

Nesmrtelný a přes svoje stáří stále koukatelný film. Předloha Boženy Němcové je bravurně převedena do filmové podoby a zejména na titulní představitelce to celé stojí. Vlasta Fialová je zde zachycena ve své nejpřirozenější ženské mladosti a kráse a už jen za to velký dík, opravdu škoda, že takových příležitostí nedostala nebo nevyužila více. Příběh má spád, kamera ve své hře se stíny navozuje až čarovnou atmosféru. Vyváženě se zde prolíná několik rovin knižní předlohy - vtip ("Nikdy si nevezmu Eliškovic farářku..."), kritika zapšklého a starými pověrami prodchnutého venkova, úcta a obdiv k vědění (farář), výsměch hlupákům a prospěchářům (správce) i na svou dobu až feministické řádění Báry. Znovu smekám před naší největší spisovatelkou, tahle Bára by ji určitě potěšila. ()

miza

Krásná Vlasta Fialová musí každého učarovat svojí rolí v tomto krásném filmu podle povídky Boženy Němcové. Je to její životní role a asi jediná takk významná a filmovém plátně.Zůstala pak věrná svému Brnu a víc se prosazovala na divadelních prknech. ()

Janiska

Kdyby Božena Němocvá měla možnost vidět tuhle adaptaci svého díla, myslím,že by mohla být spokojená, Vlasta Fialová je dokonalá a Robert Vrchota jako myslivec, je chlap každým coulem, nestálo by za to, ho do dnešní doby naklonovat? Co myslíte dámy, byl by zájem? Já myslím, že ano.... ()

RyxiraAmy

Jako malá jsem v televizi chytila jen poslední scény - lynčující dav a hořící márnici. Obzvlášť silně v mé dětské paměti uvízla lebka a kostra v otevřené rakvi. Ani po letech, když jsem film konečně viděla celý, neztratil pro mě nic ze své působivosti. Velký podíl na tom má i hudba a na svou dobu neobvyklá práce s kamerou. Nejsem fanoušek starších filmů a černobílá plátna mi většinou nic moc neříkají, ale Divá Bára je jednou z čestných výjimek. ()

PTuranyi

Výborne natočená dráma s baladickým nádychom stavajúca na ľudskej poverčivosti a nenávisti k inakosti. Dramatická hudba podčiarkuje úzkostnú atmosféru. ()

wdc

Sympatická odvážná a přímá Bára je pomlouvána ostatními až na světlé výjimky. Je dobře, že tam byla vidět i příroda. Bylo to koukatelné až na některé ničemy. Škoda, že tam nebylo vidět více soudobých venkovských činností. ()

Otan

Divá Bára je pomali zapomenutým dílem.Já už téměř taky zapomněl,nic méně je to to lepší s té doby.3+* ()