Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven. (Česká televize)

Olík

Nebudu z těch, co se rozplývají nad herectvím Jiřiny Bohdalové…..i když samozřejmě klobouček za to, jak si to v jejím věku dává…..ale jestli mne něco opravdu zaujalo, tak to bylo téma příběhu. Téma, které napsal sám život. Téma, které rezonuje. Téma, které určí, na jaké straně plotu budete stát. Křiklounů, kteří se vzpírají platit koncesionářské poplatky, bych se zeptal: Tohle nebyly vyloženě vyhozené peníze, že? ()

Vabr

Extrémně jsem se těšil, fakt, děsně moc. Klec byla naprosto fenomenální, Bohdalová opět v hlavní roli a ukázky, které navnadily stejně jako minule. Bohužel ve výsledku pouze silnější 3⭐. Herci sice hrají výtečně, kamera je správně zvolená a téma přeživší gulagu hezky chytá za srdce, bohužel to vše ale nedokáže přebýt nedostatky ve scénáři. K filmu mám především tyto tři výtky. 1) Je předvídatelný. Je jasné, že Olga není ta, za kterou se vydává (vždyť už to bylo vysloveno v samotných ukázkách a je to uvedeno i ve zdejším obsahu), tudíž by asi člověk čekal, že film nabídne krom již odhaleného zvratu něco víc. Jenže ono ne. Z hlediska nějakých hybačů děje a překvápek si pro nás Epstein nepřipravil víc a je to škoda, protože tím pádem koukáte na něco, u čeho víte, že vás ničím dalším nepřekvapí, a tím vaší pozornost příliš neudrží. 2) Na rozdíl od Klece zde značně chybí nějaký větší počet výrazných scén. Všehovšudy tu totiž byla pouze jedna -ale že stála za to! - a to ke konci ta v aule, kde Olga předčítá ze své knihy ukázku a téměř se na místě nervově složí, neboť před ní stojí její dcera plná pravdy. Jinak mě žádná nijak víc nezasáhla. 3) A s tímhle mám snad nevětší problém - doslova neuvěřitelné chování redaktorky Reflexu. Nevěřím, opravdu nevěřím, že by zrovna někdo z Reflexu nenaprášil jednu z největších žijících podvodnic v ČR. Vždyť to je taková blbost, když člověk ví, že Reflex na tomhle z velké části stojí + že by si daný redaktor tak nechutně namastil kapsu, kdyby takový článek vydal, že by to jen blázen udržel pod pokličkou! Vskutku mi takové chování nejde do hlavy, a to nejsem jediný, kdo tohle z mého okolí, co vidělo Svatou, říká. Jinak ale jak jsem již napsal výše - žádný další problém s filmem nemám, ubíhal rychle, užíval jsem si ho a strávil tak příjemně večer. Vyhodnocení: Jsem zvědavý na další režisérův počin ()

FOCKE_WULF

Ten náš lidskej Popletákov je prostě takhle vtipnej, o útrapách pracovních táborů povídá osoba s nejlepší slovní zásobou a schopností poutavě vyprávět. ()

Mara97

Trojice Strach-Epstein-Bohdalová je zavedená a divákovi slibuje slušnou zábavu, nicméně tentokrát se již nejednalo o tak suverénní počin jako poslední Klec. Námět je sice zajímavý, inspirace Sosnarovou zřejmá, děj byl vyprávěn dobře a i pozdější nepřekvapivé prozrazení pointy nebylo proti věci, přesto bych měl několik výhrad. Strachova tvorba jako by se zastavila v čase, některé prvky se jeví již zastaralé, ne každý vtip je vtipný a zejména kamera příliš nešla s dobou. Opakující se záběry z dronu se stále stejným úsekem silnice u stejných domů byly spíše rušivé. Hudba od Kocába nebyla vyloženě špatná, ale na můj vkus byla příliš dramatická a osobně se mi jeví vhodnější hudební doprovod od Brzobohatého, který byl právě se Strachem spojen u posledních filmů a Labyrintu. Ačkoli se film snaží diváka přivést k úvaze, jak se postavit k otázce lži a pravdy (což je samozřejmě v pořádku), obávám se, že než tato zralá úvaha je zřetelnější poselství filmu, kdy lež je prostředek vedoucí k pravdě. Toto ospravedlnění lži vidím jako velmi nebezpečné až alarmující poselství, které bohužel shazuje celý film. Reflex si v žádném případě neudělal pozitivní reklamu, a nejsem si jist, zda si to jeho představitelé uvědomují. Tady byla jednoznačně porušena novinářská etika a určitě by bylo vhodnější, aby byl časopis uveden pod nějakým smyšleným názvem. Mohu opravdu celou situaci s domnělou přeživší gulagu chápat jako novinářka (která nějakým zázrakem najednou otočila o 180 stupňů, její vysvětlení s návštěvou přednášky je spíše úsměvné a těžko uvěřitelné, toto se scénáristovi opravdu nepovedlo), že lež nám poslouží k pravdě, ale kdo vlastně poté určuje, co je pravda? Který politický režim je správný? Není samozřejmě pochyb, že gulag a komunismus je špatný a demokracie správná, to jsou příliš extrémní případy, ale v některých ohledech není konflikt názorů a protipól situací tak jednoznačně vyhraněný. Pokud můžeme se lží manipulovat pro cíl vyšší pravdy, kterou stanovuje kdosi, jedná se o propagandu, která až paradoxně může vést k totalitě, proti které se snaží příběh Sosnarové i tohoto filmu bojovat. Pokud už chceme politický či společenský podtext aplikovat do uměleckého díla, lze to realizovat rafinovaněji a morálněji. P.S. Nechápu, proč odškodnění za držení v ruském gulagu proplácí český stát. ()

Kakho-oto

Natočené to rozhodně není špatně, nebýt "morálního vyznění" dal bych možná i čtyři hvězdičky. Patřím k těm, co si myslí, že vyloženou lež nejde nikdy kladně hodnotit. Paní Sosnarová, jejímž příběhem se tvůrci filmu Svatá inspirovali, si vylhala věznění své osoby v sovětském gulagu. Navíc kniha o jejím smyšleném utrpení, napsaná bývalým komunistickým publicistou a scénaristou (sic!), na sebe strhla obrovskou pozornost, takže osudy skutečných obětí gulagu o to více upadly do zapomnění. Naštěstí Sosnarová alespoň nikdy nezískala od českého státu finanční odškodnění. Strachův film jí však svým způsobem postavil velmi pochybný pomník. Film měl skončit tak, aby se hlavní hrdinka alespoň trochu styděla, ale tady se na její stranu nakonec přidala novinářka, jež jí chtěla nejprve záměrně odhalit jako lhářku. ()

Amonasr

Bohdalová je nepochybně Paní herečka a i ve svém věku je stále profesionálně obdivuhodná. Film je však bohužel od začátku až do konce falešně vylhaný a slouží snad jedinému účelu   - povýšit lež na pravdu, pokud slouží jakémusi imaginárnímu "dobru". Přesně ve stylu dnešní mainstreamové propagandy (Reflex je zde docela případný) - jak příznačné pro ohebnost dnešních vyznavačů té jediné přípustné "pravdy"! Hvězdička je výhradně pro Bohdalovou, Vlasákovou a Beretovou - obsahově je to ale na "odpad". ()

nwx odpad!

Poselství filmu: Když jsi lhářka a když lžeš pro "dobrou věc," je to OK. Dokonce s tím můžeš lézt i do škol a vymývat tam mozky dětem a psát o tom vylhané knihy. Pak o tobě ještě Strach natočí i "doják." Uf, to je tedy silná káva. Nechápu, že se k natočení tohoto filmu na základě vylhaného příběhu Sosnarové Jiří Strach propůjčil. Zrovna Jiří Strach, který má jinak velice rozumné názory. Česká televize opět "perlí." Zdroje: idnes cz "Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik." / lidovky cz "Historik: Co paní Sosnarová vyprávěla o gulagu, se nemohlo stát. Bylo vidět, že jsou lidé ohlupováni." / reportermagazin cz "Smyšlený příběh znevažuje oběti gulagu." / denikn cz "Češka roky líčí hrůzy, které prožila jako oběť gulagu. Nikdy v něm nebyla, odhalil historik." ()

Jonatána

Výborné! Zcela souzním s komentářem uživatele Disk, hluboký příběh, skvělé herecké výkony, přesná režie...dohromady parádní film. A to také Jiřinu Bohdalovou ani Jiřího Stracha jako "člověky" zrovna nemusím. Ovšem výborní profíci jsou a to, co Jiřin Bohdalová převedla ve 93 letech, bylo prostě fantastické. ()

rivah

Překvapivě kvalitní film "o něčem", na rozdíl od plytkých filmečků zaplevelujících naší dobu Především to, jak klade na váhy morální zásluhy a chvalitebný podvod. Se skvělým hereckým výkonem Jiřiny Bohdalové. (Skrytý útok Tomáše Stejskala v recenzi na tento film -na Aktuálně.cz- na Jiřího Stracha vyvolaný jeho kritickými politickými názory je trapný a ostudný) ()

Psycho.R

Rad bych dal ty 4*, ale nejde mi to. Jak jsem psal pred pěti lety u filmu Klec, pral bych si víc dramatických rolí pro Jiřinu Bohdalovou, protože patří k te generaci herců, kteří skutečně museli umět hrát, nikoliv se pouze naučit odříkat scénář. Svatá ma sama o sobě nosné téma, leč scénář je slabší. Kdybychom uz od začátku netušili, že si hlavní postava svůj příběh (ne, nejde o spoiler, dozvime se to velmi brzy i z doprovodných materiálu) vymyslela, mohlo nam to být podáno az na konci jako twist. Proto nemůže závěr zanechat příliš silné moralni rozhodnutí, zda to dopadlo dobře. Nicméně pani Bohdalová je ve skvělé formě a u sce postavy má tentokrát co hrát, protože nejde o řadovou důchodkyni z davu, jako to bylo u minulého filmu. Lenku Vlasákovou moc nemusím, ale uznávám, ze i ona tu neco zvládla. ()

tančísvlky

Mám pocit, že tento film je o jednej hereckej osobnosti menom JIŘINA BOHDALOVÁ. Žiari tu a nikto by túto jej postavu lepšie nemohol obsadiť ako ona to dokázala. Aj sa podarilo okolie hercov okolo nej. Je stále možné na obrazovke občas niečo nájsť na čo nedá zabudnúť a to je tu určite znovu pani Jiřina Bohdalová... ()

ChickenPate

Byť jsem dopředu o filmu nevěděl vůbec nic, tak mi hned během prvních pár minut bylo jasné, že je film natočen na motivy příběhu sedmilhářky Věry Sosnarové. Už v době jejího mediálního tažení, mi na ní něco smrdělo a když se provalilo co je zač, tak jsem se vnitřně smál na celé kolo, když jsem si vzpomněl na vyprávění známých, kteří na její šarády chodili a s jakými pocity z nich odcházeli. ()

papilon395

Hezký dárek k narozeninám od těch z nejpovolanějších. Za srdce mě to nebralo, výkon Lenky Vlasákové byl naprosto skvělý. 70%. ()

RAFT

Bohdalová skvělá herečka dobře zahrané. Olga přežila hrůzy v gulagu , píše knihy a vypráví na různých akcích. Olgy věříte úplně vše, ale potom postupně zjistíte že, vše byla jenom velká lež. Příběh je velice silný. Režisér Strach zase něco dobrého natočil. Za mě 80% ()

šakal007

Nová Svatá Jiřina Bohdalová je rozhodně zajímavý pohled na to, jak minulost často překrucujeme - někdo vědomě, jiní nevědomky. Eticky vzato to není tak jednoduché. I tv filmy bývají svěžejší, to ale není vina herečky. ()