Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven. (Česká televize)

Klimetka

Nesmrtelná teta prostě. Ten elán, nadhled a lehkost Jiřinky převést scénář ve skutečnost a hmotnou bytost je prostě neuvěřitelná. A jako sidekick moje oblíbenkyně, L. Vlasáková. To nemohlo dopadnout jinak než za pět plnotučných. Jsem ráda, že se toho Jirka Strach nebál a tohle nám doručil. ()

Pametnice

Hodně mě zajímalo, jak pan režisér a scénárista, volně inspirovaný, příběh uchopí a jakým směrem se bude děj ubírat. Téma gulagu je na misce vah spolu s řešením vztahů v rodině, občas klesne jedno, pak druhé, ale nakonec je to tak v rovnováze. Paní Bohdalová ve svém věku, klobouk dolů, že zvládá texty, odchodí, oddýchá, vydýchá. Líbí se mi v komických polohách, ale už od Ucha víme, že bravurně zvládá i drama. Když srovnám Klec a Svatou, tak mám pocit, že těch pět let je tam znát. A nemyslím herecký výkon, jen mi to přijde takové už smutnější. Lenka Vlasáková hraje tyto polohy s vervou sobě vlastní, tady už příliš na zhroucení. A Pavlu Beretovou jsem zatím viděla jen v jednom filmu, ale je sympatická a výrazem, gestem dokáže dobře vyjádřit svůj pocit. Takže se nám teď společnost dělí na dva tábory. Svatí, morálně čistí a ti, kterým údajně nevadí lež. Je potřeba se taky trochu zamyslet. Je to film. Taky jsem si myslela, že závěr bude jiný. Ale všechny kroky, které Olga podnikla dokázala vysvětlit. Konfrontuje ji to, nejen s vlastní dcerou, ale i s celou společností. No, nastavme si zrcadlo. V tom filmu se nám to bohužel ne příliš šťastně promítá ve vážném tématu, kde je takové pochybení velice citlivé s ohledem na hrůzy, které byly reálné. Takže raději bych se zaměřila na požitek režie, hereckých výkonů a zajímavé hudby. I když film nejde příliš do hloubky v tématu, je to film dobrý a paní Bohdalové přeju ještě aspoň tu jednu komedii. ()

Montmorency

Velmi solidní film po všech stránkách, téma jako hrom....nebýt té podivné linky s novinářkou - ta ví, že je to celé podvod (velká suma odškodnění, státní vyznamenání, desetiletí lží o cizím životě, napsaný knihy atd.) a přesto to nechá být, protože to je "pro dobrou věc"...tak to je hodně přitažený za vlasy ()

ledu

Námět je zajímavý, herecké výkony vynikající, ale závěr je poněkud rozpačitý a těžko uvěřitelný. ()

Olicsfdias

Jiří Strach si po takřka pěti letech natočil další film a za těch pět let docela nabral na síle. Předal nám totiž silný příběh, který je velkou morální otázkou. Strach se inspiroval skutečným příběhem, který upravil a vyplodil tak solidní film s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli, u které je vidět, že do role dala všechno a nehrála zase jen Bohdalku. Na české poměry je vůbec celý snímek docela dobře zahraný, a i solidně natočený. Jde o příběh, kdy důchodkyně Olga Térová (Jiřina Bohdalová) jezdí po přednáškách a vypráví svůj příběh z hrůzných zážitků z sovětských gulagů. Lidé se velice zajímají o její příběh a má tak dosti příznivců, jeden z nich je i redaktorka (Pavla Beretová) z časopisu (Reflex), která se začne v životě paní Térové "hrabat" a najde nedostatky, které nesedí, do toho všeho se ještě "plete" dcera Olgy Hana (Lenka Vlasáková).  Dostáváme se tak do fáze, kdy si budete klást otázky jaké rozhodnutí jsou či byly dobré. Zůstává tak na vás, na jakou stranu se připojíte. ()

mach333

Zajímavý příběh inspirovaný jednou vyčůranou paní. Herecké výkony hlavních aktérek byly přesvědčivé a profesionální. Paní Bohdalové přeju ještě nějakou tu pozitivnější roli, jinak klobouk dolu. Takže film OK, ale těžko se k němu ještě někdy vrátím. ()

Film_fanda

Od začátku se dal tak nějak předpokládat vývoj událostí, protože tento příběh už jsem někde zachytila a Bohdalka v tom hrozném účesu nevypadala jako stará, ale jen nešťastně zamaskovaná. ()

Cerna_kosile

Na to že má paní Bohdalová přes devadesát, tak svou práci stále zvládá skvěle. Kdo ale ještě podobně zvládá svou profesi je i pan Strach. Opět do ČT přišel se skvělým a silným dramatem, v podstatě jenom o staré bábě, která přednáší lidem pohádky. Poměrně vyhrocený vztah mezi matkou a dítětem může vyvrcholit do jakýchkoliv výšin. Krásné, jak lze z jednoduchosti vytřískat (skoro) maximum. Na tuzemské poměry se tenhle snímek určitě bude řadit do popředí novodobých výtvorů.. ()