Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Plavba je považována za jeden z nejlepších filmů v historii polské kinematografie, dodnes existují fankluby, jejichž členové znají tento film nazpaměť. Na palubu výletní lodi, která pluje po Visle, se dostává černý pasažér. Kapitán ho považuje za nového kulturněosvětového referenta a černý pasažér se ochotně vpravuje do této role. Zorganizuje seznamovací setkání, během něhož se zrodí nápad na další večírky a zábavy. Kulturní referent se stále více opájí svou funkcí a získává spojence mezi cestujícími s organizačními sklony. Film vyvolává dojem spontánnosti, je natočen téměř jako dokument. Je nejen originální studií trapnosti, ale i kritikou nesvobody všeho druhu. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (6)

  • Po projekci snímku před kolaudační komisí obdržel snímek IV. uměleckou kategorii, tedy jednu z nejhorších. (majky19)
  • Původní verze filmu trvala kolem 200 minut. Po mnoha kritických ohlasech musel režisér Piwowski film postupně zkracovat, díky čemuž byly vyňaty mj. např. scény s herci Wojciechem Pokorou nebo Jerzym Dobrowolskim. (majky19)
  • Úćastníci plavby představují polský lid - od profesorů, přes inženýry po pijáky, kteří se přizpůsobují novému „diktátorovi“ - kulturně-osvětovému referentovi. (majky19)
  • Loď, na které se celý děj snímku odehrává nese název „Neptun“ - tento název měl symbolizovat Polsko. Tvůrci původně přemýšleli i o jménu „Józef “ podle čelních vůdců - Józef Pilsudski, Józef Stalin, Józef Cyrankiewicz. (majky19)
  • Ve snímku se představila celá řada neherců. (majky19)
  • Původně měl roli falešného kulturně-osvětového referenta ztvárnit populární polský herec Bogumil Kobiela, který ovšem zemřel na následky autohavárie 10. června 1969, tj. v době, kdy se začal snímek natáčet. (majky19)

Reklama

Reklama