Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I v 70. letech vznikaly u nás filmy, které zdůrazňovaly nejen nutnost všemi prostředky hájit neprostupnost západních hranic, ale hlavně rehabilitovaly stalinistickou éru. Se směšnou patetičností vyprávěný příběh se odehrává v roce 1951 a odehrává se v armádních kruzích, zachycuje spory o co nejúčinnější vzdušnou ochranu hranic... Zvolil k tomu pracovní spory mezi zkušeným, ale myšlenkově již ustrnulým generálem a mladým politrukem, jenž prosazuje moderní koncepční řešení společného úkolu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (71)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Socialistická brutka s celou řadou paradoxů. Děj filmu pojednává o našem poválečném letectvu v padesátých létech. Imperialisté v čele s USA vysílají nad naše území balony s letáky a taky provokatéry na proudových stíhačkách ze Západního Německa. Naši hoši by jim rádi natrhli prdel, ale jelikož mají pouze vrtulové stíhačky, nemají šanci Amíky dohodnit. To se ale brzy změní protože bratrský SSSR nám dá k dispozici své nejlepší proudové stihače Mig - 15. Od této chvíle maj naši sokoli v ruce mocnou zbraň a provokatérům z USAF to dají brzo vyžrat... Ve filmu se dočkáme i pár leteckých soubojů mezi našimi ochraniteli železné opony a Amíky. Celé je to dost srandovní a stojí to rozhodně za vidění. Amíky reprezentují L29 Delfíny - samozřejmě s markingem USAF :-)) Jiří Bednář si jen 5 let po skvělých Nebeských jezdcích (coby zadní střelec Hezounek Wellingtonu 311. Bomb. squdr. RAF) střihl zde pro změnu roli socialistického důstojník a to rovnou - politruka. No nějak se asi ta špína z nošení britského battledresu asi musela před soudruhy smejt.... Bednář snímek jakoby retrospektivně vypráví, vrací se ve vzpomínkách zpět a padesátá léta - ten největší humus a hnůj, naší největší hanbu - nazývá ,, krásná léta padesátá" !!!! ------- 2 hvězdy za ty bitky krásných patnáctek s amíkama (Delfínama) , to už se asi jinde neuvidí :-) a za tu srandu . Dodejme - naštěstí ** ()

inutihar 

všechny recenze uživatele

"A 50 g vodky záloha pro nečekaný přípitek." je super hláška. Ovšem pro sledování filmu té vodky potřebujete víc. Dějově to je naprosto chaotické a celé to na mě působilo jako sestřih náhodných scén z nějakého normalizačního TV seriálu. Hloupé, ale ne tak moc, aby to bylo vtipné. Ale Delfín předělaný na imperialistickou stíhačku byl super. ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé průměrné drama z leteckého prostředí situované do začátku 50. let, kdy se do československé armády slavně připojily sovětské proudové stíhačky MiG-15. Hlavní roli kapitána Jelínka, zástupce generála pro věci politické, nevěrohodně hrál J. Bednář. Naopak excentrického generála, jediný ucházející herecký výkon, předvedl M. Růžek, jenž chtěl onu fiktivní modrou vzdušnou zeď pomocí nových sovětských strojů zajistit. První polovina snímku se věnuje i protistátním činnostem, úletům přes hranice, apod. druhá polovina už pouze obdivuje ruské stíhačky. Filmem se line i nepřesvědčivé kapitánovo milostné tokání, dialogy s tímto spojené působí však navýsost trapně. Z nejasných důvodů, snad atmosférou či známými hereckými tvářemi, mi snímek do jisté míry připomínal některé díly majora Zemana, nutno podotknout, že ty slabší. Celkově se jedná o lehce podprůměrný snímek průměrného režiséra, originalita prostředí a výkon zkušeného M. Růžka však zvedlo hodnocení aspoň na průměr. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Zupácký generál Růžek přijímá do útvaru nemastného neslaného blba Bednáře, Nebeského jezdce. Je ve funkci politruka, což je u letectva to nejdůležitější. Tento idiot vedený fanatickou pitomou gumou neustále do filmu vynáší své blbé monology, což film činí ještě stupidnější než bylo plánováno. Bojuje například proti majoru Zemanovi, tedy pilotu Pilařovi, který se zabývá barokem, což je komoušům nápadné (kde vzít baroko než v kostele??). Imperialisté strojí plány a letka čeká na migy. Do toho zdrhne Krampol do Německa-ale nezdrhne, on je tak pitomý, že tam přistane a Amíci ho vrátěj! Jediný normální je v této otřesné komunistické militantní sračce Josef Beyvl jako polír a za něj 1 *. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Film plný úletů, ale přitom se o žádné alternativní či zábavné dílo nejedná. A to to začínalo tak zajímavě, při Bednářově čtení deníku jsem se celkem bavil, protože jeho hlas zněl, jak kdyby byl zavřený někde ve sklepě... A já se celou dobu těšil, že se na konci vysvětlí, proč ho do toho sklepa zavřeli (kouřil Růžkovi v kanceláři? kopnul mu do vrtule, co ji měl na stěně? udělal ošklivou výzdobu k výročí VŘSR?) Noo asi zase zkazím spoustě divákům zážitek, ale musím prozradit, že konec tedy v tomhle směru vůbec nic neosvětlil. On tedy mimochodem neosvětlil vůbec nic v žádném směru. No, jinak Růžek a Bednář vytvořili nejodpornější dvojici v dějinách české, a dost možná i světové kinematografie. Růžek se svým ksiftíkem prostě na rádoby pozitivní role nemá, Bednář je na tom sice v tomhle ohledu poněkud lépe (až na ty kruté, velmi úzké rty!), nicméně snažit se udělat z politruka kladnou postavu, na to muselo režisérovi a scénáristům chybět ale setsakra buněk v hlavě. No a příběhy sice vycházejí se skutečnosti, ale skutečnosti poněkud přežvejkané rádiem Jerevan. Ano, jednomu našemu pilotu na migu se podařilo po pronásledování sundat americkou stíhačku, ale až v Německu a hlavně díky tomu, že nepřítel se snažil uletět a měl zakázáno opětovat střelbu. Stejně tak dopravní letadlo havarovalo né kvůli srážce s imperialistickým balónem naplněným kapitalistickým héliem a protisocialistickými letáky, ale kvůli chybám posádky a počasí. No jinak mi přišlo divné, že nepřišlo Růžkovi divné, že se tolik lidí snaží z československého socialistického ráje uletět ("to už nám začínají ulétat i komunisti?" jak to Růžek hezky a dá se říci velice odvážně komentoval), ale nikdo z toho kapitalistického pekla naopak neprchá k nám... Což taky vysvětluje, proč na konci 80. let mohl ten Němec doletět na malinkém letadle až do Moskvy. Soudruzi nemohli uvěřit, že by se to taky jednou mohlo stát, považovali to za chybu radaru.. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (16)

  • Film bol vyhotovený a premietaný aj v 70mm verzii so šesťkanálovým zvukom. [Zdroj: Zoznam 70mm filmov premietaných v ČSSR] (BlueNeon81)
  • Při havárii letadla po srážce s letákovým balónem jsou zranění odváženi sanitním vozem Škoda 1202. Prototyp pro zdravotnické účely byl vyvinut v roce 1959 a sériová výroba začala až v roce 1961, tedy deset let poté, co se odehrává děj filmu (Robbi)

Reklama

Reklama