Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I v 70. letech vznikaly u nás filmy, které zdůrazňovaly nejen nutnost všemi prostředky hájit neprostupnost západních hranic, ale hlavně rehabilitovaly stalinistickou éru. Se směšnou patetičností vyprávěný příběh se odehrává v roce 1951 a odehrává se v armádních kruzích, zachycuje spory o co nejúčinnější vzdušnou ochranu hranic... Zvolil k tomu pracovní spory mezi zkušeným, ale myšlenkově již ustrnulým generálem a mladým politrukem, jenž prosazuje moderní koncepční řešení společného úkolu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (71)

vitekpe 

všechny recenze uživatele

V. Cech je reziser, kterej bezesporu tocit umel. Takze i tenhle film je pekne natocenej a navic ma i slusnou vypravu. Koukat se na to proste da. Letadla, holky pekny, auta... Tech par kreci klidne v hlave preskocim, a naopak se pobavim nejednim "vtipem" (americky L29, rozumy starsich kolegu atd.). Kdyz se poprve objevi priletajici nove migy a do toho Katusa... :-))) ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Je zajímavé, že dobrý režisér, který natočil výborný film Úplně vyřízený chlap, několik let poté točí takovýhle shit. Asi jen proto, aby měl práci. Kecy o imperialistech číhajících za hranicí jsem poslouchal celou základku. Na to jsem už starej a opravdu šťastnej, že už je poslouchat nemusím. Na druhou stranu názorná ukázka toho, co všechno si byli soudruzi schopni vymyslet, aby nějak omluvili ten nehoráznej bordel a rozklad naší země. To byli přece imperialisti, kdo za to mohl. To je zase dobrý vidět...50% ()

Reklama

inutihar 

všechny recenze uživatele

"A 50 g vodky záloha pro nečekaný přípitek." je super hláška. Ovšem pro sledování filmu té vodky potřebujete víc. Dějově to je naprosto chaotické a celé to na mě působilo jako sestřih náhodných scén z nějakého normalizačního TV seriálu. Hloupé, ale ne tak moc, aby to bylo vtipné. Ale Delfín předělaný na imperialistickou stíhačku byl super. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Po politických událostech roku 1968 se českoslovenští filmaři občas vraceli k budovatelským a oslavným tématům padesátých let a jako obvykle se snažili, aby to vypadalo. Hodně se toho natočilo o pohraniční stráži, ale překvapivě nic o letecké ochraně hranic a právě tímto filmem se dluh napravil. A aby si filmaři nemuseli vymýšlet, použili skutečnou událost z 10. března 1954, kdy se nad Merklínem střetly dvě československé stíhačky MiG-15 a dvě americké F-84 Thunderjet. Filmaři samozřejmě neměli možnost taková americká letadla získat, a tak pro film upravili letouny L-29 Delfín. Aby letecké záběry na plátně vynikly, byla dokonce poprvé použita technologie 70mm filmu. Scénář byl inspirován knihou „Osm a půl výstřelu“ Václava Podzimka, ale bohužel jen okrajově. Československé letectvo se modernizovalo, západní imperialisté stále provokovali a ve velení letectva došlo ke generačnímu střetu mezi zkušeným generálem a mladým politrukem. S takovým námětem by film nemusel být špatný, ale v dobách normalizace si o něčem takovém mohl každý nechat jen zdát. Samotný scénář je prostě katastrofální. A nepomáhá ani občasný lehký humor. Martin Růžek je v roli generála obecně výborný a dá se bez skrupulí říct, že je to opět jeho herecký koncert, ale to je asi tak na celém hereckém pokolení vše. Samozřejmě, že u takového filmu vzbuzují zvědavost letadla a letecké scény. A ať se to někomu líbí, nebo ne, technicky je to skvělé. Jen kdyby takové scény dostaly mnohem více prostoru. Stalinská éra československých padesátých let byla skutečně temnou dobou, a jak je zmíněno už v úvodu, po politických událostech roku 1968 byla snaha se k této éře ve filmech vrátit. O to více však překvapí, že typické vymoženosti týkající se *přátelství se Sovětským svazem* nebyly nijak zvlášť prosazovány. Každopádně i tak měli diváci dostatek rozumu na to, aby tento film nepřijali. Jde tedy o další politický film, který je třeba v dnešní době vnímat s jistým odstupem. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Oproti jiným agitkám to aspoň nějak vypadá, 70mm prostředí sluší a letecké záběry jsou taky fajn, stejně jako některé herecké výkony. Aspoň na dvě hvězdy to je, kvalitativně je to rozhodně výš, než třeba Dvacátý devátý. Ale taky to je neskutečná nuda, kde se bez jakéhokoli řádu střídá několik dějových linií, z čehož ani jedna pořádně neskončí (dokonce ani ta s těmi šmejdy americkými, fuj na ně). Do toho se to snaží vyvolat pozitivní nostalgii ze začátku 50.let skrze postavu přiblblého, ale ideologicky správně nasměrovaného politruka, sem tam se někdo pokusí překročit/přeletět hranice, chvílemi jen lítají letadla (a těch tu teda bylo mnohem méně, než jsem čekal) a chvílemi tu máme pořádnou propagandu s leitmotivem letákových balónů, které jednou způsobí havárii letadla (a z toho je nejagitačnější scéna, jelikož balóny amerických špiónů zmasakrují jeden celý let včetně dětí, přičemž po záběru na dětskou mrtvolu následuje nájezd na onen leták pojemnovaný "Svobodná Evropa") a na konci jsou - fňuk, fňuk - politruk a generál nejlepší kamarádi a jak politruk při nástupu přišel ve špatné obuvi, tak na konci po porážce špiónů tak přijde generál. Jo, a taky je tu scéna, kdy Sověti přiletí s moderními letadly na pomoc proti špionům a do toho monumentálně hraje Kalinka - což je jediná scéna, která mě rozesmála. Ale to už trochu odbočuji, podstatné je, že se tu toho děje docela dost, ale vše v takové míře, že se jednotlivé zápletky nahodile objevují a mizí, až to vyvolává pocit, že se tu neděje nic. To a fakt, jak slabé ty zápletky jsou. Slabé 2* ()

Galerie (3)

Zajímavosti (16)

  • Coby narušitelské letadla USAF se objevili české cvičné letouny L-29 Delfín, jako sovětské stíhačky Lavočkin La-7 pak ve filmu vystupovali československé cvičné letouny Let C-11. (PaulxH)
  • Když přilétají sovětské stroje MiG-15 k leteckému útvaru, děje se tak za doprovodu slavné ruské písně „Kalinka“. V roce 1860 ji složil Ivan Petrovič Larionov, jenž byl i autorem textu. Proslavil ji vojenský soubor Alexandrovci, takže byla nakonec mylně považována za lidovou píseň. (Robbi)
  • V jedné ze scén sovětští piloti předávají Čechoslovákům zbrusu nové Migy-15, letadla již však mají očividně zamalované československé výsostné znaky na ocasních plochách a symboly pluků na přídi. (ČSFD)

Reklama

Reklama