Reklama

Reklama

Obsahy(1)

O pohraničnících, kteří mají pochopení a lásku pro své psy, ale jsou uvědoměle tvrdí vůči zločinným narušitelům hranic a jejich kapitalistickým pomahačům... Pozdní debut dlouholetého pomocného režiséra - specialisty na vojenskou tematiku. Titul byl realizován při příležitosti oslav 20. výročí založení útvaru Pohraniční stráže. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

Bohemák odpad!

všechny recenze uživatele

Myslel jsem, že když sleduju další bolševikovu srágorkovou agitku, že se potěším pohledem na psy, ale v okamžiku, kdy jedno ze štěňat zahynulo, zmizel v mých očích i poslední náznak jedné hvězdičky. Naprosto neuvěřitelné figury, hloupé dialogy, depresivní hudba. PROČ TO NĚKDO VYHRABAL VE 21. STOLETÍ?! ...důstojník ke svému kamarádovi: "Prosím Tě, podívej se - ten člověk je dočista opilý" Ano, opravdu takhle pitomě a spisovně se ty "zelené mozky" mezi sebou baví. ()

Mulosz odpad!

všechny recenze uživatele

Další stoprocentní koncentrát filmové debility a neumětelství. Směšné, místy až tragické. Mimořádně špatný film o pohraničnících, kteří mají pochopení a lásku pro své psy, ale jsou uvědoměle tvrdí vůči zločinným narušitelům hranic a jejich kapitalistickým pomahačům. Na co však Černý ve filmu „zapomněl“, je skutečnost, že stejní lidé při střežení hranic v 50. letech zastřelili stovky nevinných lidí. Svým zpracováním a vizuální podobou je snímek ještě daleko pod hranicí primitivních televizních inscenací. Stanislav Černý působil jako dlouholetý pomocný režisér, je tedy otázkou, zda výsledná podoba filmu vychází z jeho dosavadní nezkušenosti s prací hlavního režiséra anebo naopak je třeba se podivovat, proč kterýkoliv debutant zvládne natočit svůj první film řemeslně nesrovnatelně lépe, kdežto Černý toho ve svých tehdejších 48 letech věku schopen nebyl, i přes svou dosavadní práci u filmu. Zajímavá je snad pouze záporná role Františka Peterky, který se ve své době svým vzezřením a chlapáctvím mohl v očích režisérů nabízet pro obsazování kladných svazáckých postav, nicméně pro tyto role využíván nebyl a naopak pouze v tomto tuhém normalizačním filmu dostal onu zápornou úlohu. Černý natočil ještě v roce 1973 film „Počkám, až zabiješ“, kterému opět dominovala vojenská tématika a psí postavy (sám Černý se považoval za specialistu na armádní záležitosti). Šlo o jeden z posledních filmů natočených na černobílý materiál. Posléze Stanislav Černý právem zmizel v propadlišti filmových dějin. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tohle bylo opravdu hodně naivní. Je to mišmaš Bílého tesáka, Lassie, komisaře Rexe, lvice Elsy, Dášenky a filmů z let padesátých o západních agentech. Oslava pohraniční stráže? Vždyť už první hlídka Hajdučík - Jelínek, se chová jak parta debilů! Ty jejich kecy... a pak...Jelínek to koupí do ruky a padne jako by měl průstřel jater, Hajdučík poté co ho škrábně kulka na hlavě volá na agenta ať neblbne (a to se ještě trapně chytne za spánek dřív než se ozve výstřel!)! Ten když střílí dál, tak Hajdučík po vzoru asi Rudé armády zpoza krytu kořene! vstane a nekrytý nasype do agenta dávku z ákačka... Zprvu jsem si myslel, že tenhle film je o západních agentech a našich statečných pohraničnících jaké známe z našich filmů z padesátých let. Po první akci však spadne kamsi do rádoby komedie, kde sledujeme humorné a někdy napínavé historky pohraniční roty psovodů a jejich psů. Máme tu: Zběhnutí feny, její nakrytí černým vlčákem rakouské pohraniční stráže který také zběhl, narození štěňat, překrmování štěňat Hajdučíkem atd... Závěr je jak z komisaře Rexe, kdy oba dva hlavní psí hrdinové odhalí pravdu a usvědčí gangstera....Čekal jsem, že jej ti vlčáci i svážou a odvezou gazíkem na rotu, ale to už přišlo asi blbé i režisérovi Černému. Jediné co vysoce hodnotím je výkon pana Peterky. Jeho postava samotářského lesního dělníka byla dokonale zahraná. Kdo chce vidět černo-bílé komedio-drama ze Sušicka o pohraniční stráži mohutně doprovázené smyčcovým orchestrem pod vedením Františka Belfína ať neváhá. Ostatním to nedoporučuji. A na tohle se chodilo do kin !!!! Hvězda za Krakonoše. * PS. Pochopil někdo co bylo v tom roztoku??? No snad to v Praze zjistili..... ()

KM Phoenix odpad!

všechny recenze uživatele

Zkombinujte Krále Šumavy s nějakým dojemným zvířecím filmem typu "Lassie se vrací" a máte tento kousek. Respektive si k tomu ještě musíte přidat chaotický střih, zmatené flashbacky, bizarní dialogy, podivný hudební doprovod a jednu až komickou přestřelku mezi jednou blonďatou absolutní neherečkou a dvojicí pohraničníků z nichž jeden je všem dobře známý Jirka Hradec z Majora Zemana (který to koupí první ranou) a druhý je obtloustlý další absolutní neherec, který je zároveň i jednou z hlavních postav. Nejlepší výkon podává František Peterka jako démony stíhaný dřevorubec, jeho až divadelní podání nemůže nechat diváka na pochybách, že on je opravdu tím hlavním záporákem. Už kvůli tomu není jasné, proč za ním chodí Lukavský opakovaně na skleničku, možná že v knižní předloze je to vysvětleno, ve filmu však nikoli. Avšak jakákoliv pozitiva, která tento film má (kromě Peterky se jedná třeba o zajímavou kameru) nestačí vyvážít negativa a tudíž jediné možné hodnocení je odpad (pokud se tedy nenecháte citově vydírat výjevy na skotačící pejsky). ()

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

"Štěňata měla pořád hlad." - "A vy zkrátka sympatizujete s každým, kdo má pořád hlad." - "Štěňata neznají předpisy, soudruhu kapitáne. Když někdo pořád žere, je to známka, že má hlad. Když se roste, má se hlad." - "Jo? Ale vy nerostete." - "Já jsem jiný případ, soudruhu kapitáne...a taky nejsem štěně." - "To ne, vy jste žrout." Vtipné dialogy. A neznámá Drahoslava Landsmanová je docela k sežrání. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (10)

  • Žádnému zvířeti nebylo ublíženo. Štěně chycené v pytláckých železech bylo uspáno a smrtící past byla vyrobena z plastu. (Zdroj: jindrichohradecky.denik.cz) (moriaty)
  • Scéna, kde Franěk (František Peterka) odoženie podráždených tigrov a zachráni svoju milenku, bola triková a vznikla takzvanou polenou kamerou. (Zdroj: tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Natáčení probíhalo také v Kašperských Horách, Prášilech, Antýglu a na nádraží Vimperk. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama