1670

• Polsko 1670
Polsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scénář:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (více)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

C0r0ner

Čistě mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec přilepšuji, protože takový festival invence, zábavy a originality, to se vidí sotva jednou za rok. Po celou dobu bylo vidět, že to celý štáb strašně moc bavilo a že si tvůrci dali záležet na každé minutě. Poláci zas jednou na špičce. 90% ()

Bush13

"Recommendations" na tenhle seriál jsem dostával z české i polské strany a musím říct, že zatímco většinou je u nás doma seriál spíše porodem, nebo lépe řečeno maratonem, prostě během na dlouhou trať, tentokrát to byl - téměř! - sprint a za chvíli bylo dokoukáno. Myslím, že mnoho hlášek mi utkvěje i do budoucna, i když ty nejlepší jsou servírovány tak jedna až dvě na díl. Samozřejmě, že je to někdy prvoplánovité, byly věci, které mě vysloveně obtěžovaly (romance mezi litevským moulou a levicovou aktivistkou, byť sebeladnější), ale celkově se jedná o strašně zábavný koktejl, jehož všeobecná obliba poukazuje na to, že se běžný smrtleník pobaví, aniž by detekoval správně všechny narážky na současnou polskou společnost a politiku, případně polské puny. ()

Flynn

Bober kurwa. Polaci umi a tady to rozjeli na plne gule. Nastavili zrcadlo dnesni spolecnosti diky genialne prostemu a hloupemu slechtici a jeho okoli. Skvele postavicky, skvely humor. ()

AdaMM

ale jo, dávám pět, protože to bylo fakt cajk, postavy jsou super, fórky fajn a věřím, že kdo má větší přehled o polských reáliích, najde tam toho ještě víc - ale budete se bavit i bez toho. předpokládám, že je šance na pokračování :) ()

jedna_vrana

Áno, aj ja som mala pocit, že sledujem poľskú praštenú verziu „Co děláme v temnotách“. Len to nebolo upíroch, ale o trampotách poľského šľachtica, ktorý vlastní polovicu dediny, lenže tú menšiu. Bojuje so svojou rodinou, roľníkmi a vlastníkom väčšej polovice dediny. Satirické, uletené dielo, autori dokázali vsunúť do príbehov témy zo súčasnosti a mnoho odkazov na problémy dneška, o ktorých sa veľa rozpráva ale nikto ich nikdy nevyrieši (rasizmus, feminizmus, neschopný šéf, či bezpečnostné prvky na lodi a parkoviská pre kone...). ()

hanagi

Po celou dobu jsem nemohla vypudit z hlavy Henryka Sienkiewicze a jeho trilogii o hrdém a udatném polském národu. Tak ten kdyby věděl, jak Poláci sami sebe sepsuli, tak se ještě doteď otáčí v hrobě. No jo, chce to odvahu, střílet do vlastních řad. ()

Eleanor05

Vcelku vtipný (někdy hodně vtipný, jindy trochu trapný), originální polský seriál o bodrém šlechtici Janu Pawlu Adamczewském, jeho vykutálené rodině a jeho (menší) půlce vesnice. První díl byl nejlepší, pak to trochu spadlo, přesto doufám, že vznikne pokračování, protože feel good movies, kde vás nezatěžují problémy a můžete se jen bavit, jsou sakra zapotřebí. Nejlepší postavy: Jan Pawel, Zofia a Jakub. :D 3*. ()

vyfuk

Až neuvěřitelně uvolňující a příjemná pecka. Skoro škoda, že v tom nehrají i větší tváře, ale i bez nich se to tahá samo. Takový hloupoučký humor, který zde však není nijak totálně mimo či stupidní. ()

Hanys_

Nejslavnější Jan Pavel v dějinách Polska, jeho rodina a jeho vesnice. Půlka. Ta menší. Bez debat skvělé. 9/10 ()

Mleako

Nic jsem od toho nečekal a hned po prvním díle, si mě tvůrci zaháčkovali, protože je to velmi vydařená satira, která si střílí z tehdejších reálií, ale zároveň i ze současných světových i čistě polských témat včetně katolické církve. Do Monty Pyhtonů, které tady někteří zmiňují, to má hodně daleko a kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak je to The Office akorát z polského zapadákova 17. století. Jan Pawel je totiž stejný kretén v podobné pozici jako Michael Scott/Davida Brent z obou mutací. Část vtipů je tedy založená na jeho trapnosti a idiocii, ale kromě toho si Poláci vtipně utahují i z mnoha dalších věcí. Doufám, že bude druhá řada. ()

majec4

"Najslávnejší" Ján Pavel v poľskej histórii a ja som mal všetko z prvej ruky. Neskutočná zábava, niektoré témy ako napríklad zmena klímy nemali chybu. Syn/ kňaz bol po samotnom Jánovi Pavlovi najväčší úlet. Tie odpustky, resp vyháňanie diabla ma dostali do kolien. Snáď príde aj na druhú sériu. ()

AndreyCSFD

Geniální, v každém směru. Hrozně dlouho jsem se u televize tak nenasmála a v životě bych neřekla, že se mi to stane u polského seriálu. Výprava, obsazení, scénář - všecko šlape jak hodiny z Holandska. Tvůrci se nebojí pálit do vlastních ostrými, kdy nechybí legrace z církve, globálního oteplování, homosexuality, závislosti na smartphonech.... Seriál je plný hlášek, kdy díky stejné jazykové slovanské větvi zůstaly všechny prakticky v původním znění, takže není třeba se bát dabingu, který je velice povedený. Doporučuju všemi deseti a snad bude 2. řada brzy. ()

anatheman

Seriál měl dle mého názoru naběhnuto na 5 hvězd. Minimálně tato hodnota odpovídá originalitě a svébytnosti. Tvůrci si umně pohráli se spoustou aspektů a oceňuji i to, jak se do 17. století dadaisticky zapojují pythonovským způsobem naše dnešní reálie. Za to teda velký palec nahoru. Nemohu též nezmínit vypiplanou kameru a absolutně dokonalý soundtrack kombinující folkovou a klasickou hudbu s dnešními moderními přístupy. Zase v tomto ohledu panuje nadšení. Tu jednu hvězdu ubírám zřejmě jen asi kvůli tomu, že některé linky nebyly až tak dobře dotáhnuty. Možná bych i řekl, že až poněkud banálně. Asi by tomu napomohly alespoň 2 epizody, které by trochu prohloubily vnitřní svět postav, které ale i tak toho o sobě nakecají moc - a to díky prolomení čtvrté stěny. Silné čtyři hvězdy! Tento seriál je víc Zaklínačem než ten seriál, který se tak na Netflixu sám nazývá. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD