Horizont události

• Velká Británie Event Horizon (více)

sniper18

V deväťdesiatych rokoch by sa asi ťažko hľadal taký temný sci-fi horor, ako práve Horizont udalostí. Zápletka na prvý pohľad vyzerá úžasne, záchranná loď, ktorá má za úlohu skontrolovať, čo sa stalo so stratenou vesmírnou loďou, ktorá bola až za hranicami známeho vesmíru a teraz po siedmych rokoch sa znovu objavila, pričom postupne všetci zisťujú, že sa dostala až do samotného pekla, ale ten scenár už nanešťastie až tak dobre nevyšiel. Celá prvá polovica je úplne v poriadku, pôsobí správne tajomne a temne a tak si skvelo položí základy pre to hlavné, ale toto už tak dobre nevyšlo. Nehovorím, že by som sa druhú polovicu nudil, to určite nie, ale predsa len sa z toho stane taká zbytočná vyvražďovačka alebo priemerne zvládnuté psycho, pričom by som si určite prial radšej niečo iné. A tak celkovo sa na to pozerá dobre, nenudil som sa, ale predsa len filmov, v ktorých postavy čelia zlu zo samotného pekla tak moc nie je a už vôbec nie v tomto žánri, takže v tomto mali tvorcovia prakticky neobmedzené možnosti, ako budú dej smerovať a vybrali si tie najohranejšie, čo ma dosť mrzí. Veľkým plusom je ale obsadenie, ktoré je až prekvapivo hviezdne, Sam Neill, Laurence Fishburne, Jason Isaacs, Kathleen Quinlan alebo Sean Pertwee, dobre zložená posádka, tu ma bavili vlastne všetci. Ale hlavným kladom tohto filmu je aj tak rozhodne réžia, film má vynikajúcu atmosféru a skvelý vizuál, takže aj tie priemerné momenty pôsobia dostatočne temne a nepríjemne. Preto hororové scény sami o sebe nie sú až tak kvalitné, pričom aj postavy umierajú dosť nevýrazne, takže ich smrť ma nikdy nezasiahla, ale skvelá réžia ich predsa len povyšuje. Takže Horizont udalostí svoj potenciál zase tak dobre nevyužil, potenciál zápletky bol podstatne väčší, ale aj tak to musím hodnotiť dobre, film som videl už viackrát a tá skvelá temná atmosféra ma vždy vtiahne. 72% ()

Djkoma

Po stránce sci-fi slušně zvládnutý snímek, který s prvky hororu dokáže slušnou dobu diváka napínat a v náznacích ho varovat před následujícími obrazy plné krve, které přijdou. Jako celek však nepůsobí pevně a myšlenka se vytrácí do prázdná. Přesto jde o počin od P.W.S. Andersona velmi nečekaný a jistě nejlepší film jeho režisérské kariéry. Je obrovská škoda, že Horizont událostí nešel do kin ani na další nosiče v Andersonem zamýšlené podobě, která se dotýkala samotného pekla ve velmi intenzivních scénách a z obav z přístupnosti byly tyto scény studiem odstraněny (a následně zničeny). Film má totiž veliký potenciál a do budoucna se to například ukázalo i patrnou inspirací pro počítačovou sérii Dead space. ()

flanker.27

Ze začátku atmosféra navozená slušnou hudbou a kamerou, pak ale postavy začnou vypouštět z huby ty stupidní repliky, úmrtí se množí a člověk se začíná smát hlouposti scénáře. Rozuzlení je jedno z nejdebilnějších a navíc tak špatně natočené, že to vypadá, jakoby se na place všichni ožrali a dotočil to ten nejstřízlivější. ()

Madison

Film, ktorý vo mne na začiatku vzbudil záujem (svojou ponurou atmosférou vesmíru) a uviedol ma do deja, aby ma vzápätí na to previedol sériou tupých, nezmyselne zostrihaných, nič nevysvetľujúcich scénok, nefungujúcich v myšlienkovej a čo ma prekvapuje, už vonkoncom nie v zábavnej rovine. Obsahovo zmätený, chaotický, vizuálne neatraktívny horor, ktorý je absolútne nemožné akýmkoľvek náznakom prirovnať k mainstreamovému Votrelcovi. ()

dobytek

Nejzábavnější na tomhle filmu je, že někdo z toho vzal ty "zvuky z pekla" a pak to dal někde na net s tim, že je to nahrávka z nějakýho hlubinnýho vrtu, což je jasnym důkazem o tom, že peklo existuje. A hromada blbů na to samozřejmě skočila. Druhá věc, co stojí za zmínku, je písnička Funky shit od Prodigy, která zazní ale až u závěrečnejch titulků. Jinak zhruba do půlky to nevypadalo až tak špatně, ale ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že ta vesmírná loď proletěla do pekla, jsem se málem pochcal smíchy. Tohle fakt může napadnout jenom američany :-) ()

• Režisér Paul W.S. Anderson se kvůli práci na filmu vzdal možnosti pracovat na komiksové adaptaci X-Men (2000). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že chtěl po snímku Mortal Kombat (1995) s přístupností PG-13 natočit drsnější film s ratingem R. (curfew77)
  • V úvodní snové sekvenci filmu můžeme na jedné z knih, která proletí kolem kamery, spatřit foto a jméno režiséra. (HellFire)
  • Okrem viacerých známych filmov, v ktorých sa objavia rôzne odkazy na snímku, medzi nimi napr. Blade (1998), Solaris (2002), Sunshine (2007) či To bude boj! (2012), bola snímka inšpiráciou aj pre známe videohry "StarCraft" (1998) či sériu "F.E.A.R." (MikaelSVK)