Blue Archive the Animation

• Japonsko ブルーアーカイブ The Animation (více)

DaweForeman

Anime vytvořené na základě korejské mobilní hry, kterou moc dobře znám. Z tohoto důvodu mám na tohle anime trochu jiný pohled než diváci, kteří jsou neznalí tohoto prostředí. Na jednu stránku to byla jen otázka času, kdy něco takového vznikne vzhledem k tomu, že to mělo už několik kratičkých anime upoutávek a samostatných příběhů. Na jednu stránku jsem byl zpočátku nadšen, že to bude mít anime adaptaci, ale po shlédnutí celé série z toho mám smíšené pocity. Obecně to neurazí, ale lidé, co o tom vůbec nic neví, z toho moc dobrý zážitek nebudou mít, protože jim uniknou určité souvislosti a znalosti. Autoři anime udělali hnedka na začátku chybu a to, že tomu měli věnovat ještě jeden nebo dva díly, kde by se věnovali úplně úvodním událostem s vysvětlením daného prostředí a hlavní postavy (proč mají ty aury; fakt, že hlavní postava je jediný muž, který je člověkem; jakou tam má roli; co je to Schale; co je Arona zač; a také objasnění základního dění ohledně studentské rady). Takže tu máme pouze cestu hlavní postavy vlakem a pak to rovnou skočí na Abydos příběh. Největším negativem na tomhle anime bych viděl takovou tu klasiku, kdy člověk, který zná u něčeho knižní předlohu a pak je zklamán filmovým zpracováním, protože to narušuje jeho původní představy. Hlavní hrdina nebyl nikdy nikde vizuálně ani audiovizuálně zobrazen, takže ten ňouma tady byl zklamáním (i když se to dalo čekat podle různých informací, že takový bude). Pak další věci jsou občasné fyzikální absurdnosti a typické okaté (paskvilní) efekty japonské animace. Samozřejmě si upravili trochu příběh, ale to se dalo čekat, aby z toho byl příběh a ne hra. Ostatní postavy a jejich chování vystihli dobře. Postavy a příběhové zasazení ale obecně má takový prapodivný nádech, kdy na jednu stránku to má vážnější témata, dále pak otázky ohledně utužování jednotlivých vztahů a na závěr pak otravný parodický prvek, který v některých případech je vedený do extrému, aby se tvůrci pokusili o vynucený vtip. Většina parodičnosti totiž vzniká na základě "unikátních" povah jednotlivých postav, kdy jsou to takové ty extrémy, které tvoří tak 1/2 tamní populace studentek. Po animační stránce je to takové mázlejší a vybledlé a po hudební stránce je to celkem slušné. ()

• Seriál je adaptací stejnojmenné hry pro mobilní zařízení od společnosti Nexon. (TomanCZ)