Dva bankovních lupiči a příležitostní podvodníčci Butch Cassidy a Sundance Kid se protloukají, jak mohou. Butch vede proslulý gang z Díry ve zdi, Sundance Kid je nejen bleskurychlý střelec, ale také si dokáže poradit s kartami. Jeden člen gangu, Harvey Logan, by rád převzal velení. Dostal totiž nápad – proč přepadnout pacifický expres převážející peníze jen jednou? Při zpáteční cestě už nikoho ani nenapadne, že by mohlo následovat další přepadení, a teprve pak tam bude pořádná suma peněz. Butch Logana jakožto potencionálního konkurenta rychle zpacifikuje, jeho nápad však s pomocí dynamitu společně se Sundancem uskuteční. Zdá se ale, že to nebyl nejšťastnější tah: pan Harriman, kterému peníze ukradli, si najme nejlepší stopaře a „lovce lidí“ v čele s Joe Leforcem. A Butch se Sundancem se pronásledovatelů ne a ne zbavit… Sundance Kid má přítelkyni, půvabnou učitelku Ettu, se kterou se brzy spřátelí i Butch. Ovšem jejich radost kalí fakt, že mají neustále v patách Harrimanovy muže. Málo platné, že se nakonec při jedné z honiček, kdy už nemají kam uniknout, odhodlají skočit z vysoké skály přímo do peřejí, ačkoli Sundance neumí plavat. V novinách se sice objeví domněnky, že mohli zahynout, oba ale vědí, že je jejich pronásledovatelé nenechají na pokoji, dokud je neuvidí mrtvé... A tak Butch přijde s nápadem odjet do Bolívie. Ta je snad dostatečně daleko, aby se zbavili dotěrných pronásledovatelů. Nakonec se k nim přidá i Etta: ve svých šestadvaceti letech je stále ještě svobodná a kromě dobrodružství s oběma přáteli vede celkem nudný život. Proč by si ho tedy nezpestřila cestou do Bolívie? Jediné, co nechce nikdy vidět, je, jak budou Butch a Sundance umírat… První dojmy z Bolívie jsou děsivé: vlak je vysadí uprostřed pustiny, kde se vedle polorozbořeného nádraží rochní jen skupinka prasat. Sundance zuří, nakonec ale začnou opět přepadávat banky. Zatím to jde snadno, ale brzy se v zemi stanou známí a policie na ně organizuje honičky. Situace se ovšem zdramatizuje ve chvíli, kdy oba muži zjistí, že neúnavný Leforce je dostihl i zde... (TV Prima)

F2003F

Westerny, pokiaľ sa nejedná o Djanga alebo podobné, nemám jednoducho rád. Tento som si ale výnimočne dokázal nesmierne užiť. Príjemnou energiou je natoľko nabitý až z neho priam srší a môže za to najmä výborne obsadená pohľadná dvojica, ktorá prináša výsledku výrazné čaro. Úžasný scenár, pokiaľ ide o záverečnú akciu tak tá je fakt brutálne naložená, tiež prekvapil celkom milý záver so zastavením obrazu za zvukového doprovodu. Hudobné číslo na bicykli zábavnosťou perfektné a pre žáner nečakané, toto dielo v mnohých smeroch ignoruje nepísaný stereotyp príbehu. Jediné čo mierne kazí dojem je dlhá vsuvka s kolážou žltých fotiek a rovnako neúmerne dlhý žltý úvod s titulkami. KLENOT ()

jerabin

Nádherný, trochu nostalgický, lehkou rukou natočený snímek, který vždy pobaví. Vzájemná chemie mezi Newmanem a Redfordem je neskutečná. Přesná, citlivá režie, perfektní dialogy, až nakažlivá pohodová atmosféra. Hudba taky nádherná, i když hraje ve filmu asi jen dvanáct minut. Originální závěrečný záběr. ()

Formanka

Četla jsem, že Paul Newman kdysi řekl, že to je film o lásce dvou chlapů. A to je pro mě asi nejhezčí definice tohohle filmovýho skvostu a nádherný oslavy mužskýho přátelství:) ()

Grosjean

2 lupiči, 2sympaťáci. Loupí banky až do osudné chvíle kdy vyloupí na podruhé vlak Union express. Následný úprk před lovci zločinců má symbolizovat úprk před moderní érou, kde pro dva staromódní zločince není již místo. Útěk do nové země a pokus o přizpůsobení se nové době jim nepřináší uspokojení a tak to konči se ctí ....................................... ()

shinlove

Pro mě nejlepší western. "Až doběhneme ke koním..." prostě kluci spolu hráli skvěle a škoda jen, že spolu nestihli další společný film, jak si oba přáli. I když je Podraz také skvělý, tak tenhle film bude jeden z těch, co budu pouštět dětem jako "povinnou kulturu". Skvost světové filmografie. Jednoznačně 5* ()

eeddiiee

Kultovní western se skvělou dvojicí Paulem Newmanem a Robertem Redfordem se skvělými dialogy a jedinečným stylem vyprávění příběhu.Scénu s kolem jsem viděl nejméně 100x a nejgeniálnější mi u ní vždycky přijdou sluneční paprsky proplétající se dírami v plotu. ()

Arren

Nejsympatičtější gansteři filmové historie. Reálné postavy americké historie by mohli těm filmovým jistě ledacos závidět. Tento film je už natolik kultovním, že není třeba omýlat vše dokola. Pro mě je nezapomenutelná scéna se skokem do vody, kterou jsem vždycky prožíval už jako malej kluk. A konec jsem standartně takřka obrečel. Báječný film, který je po právu klenotem světové kinematografie. ()

Kvico

skvelý western! skvelí, navzájom sa dopĺňajúci herci(tento film bol pre mňa jednou z prvých možností zhliadnuť duo N+R no už sa neviem dočkať na ďalšie filmy, na ktorých obaja participovali) u ktorých sa dá 100 percentne hovoriť o dokonalej chémii pred kamerou, skvelá réžia opierajúca sa o skvelý scenár a dokonale vybrúsené dialógy hlavne medzi Butchom a Sundancom(neviem kedy som sa tak dobre naposledy z chuti zasmial na takto kvalitnom filme, ktorý v sebe skrýva neuveriteľne veľa "hlášok" ktoré by ste čakali skôr vo výbornej komédii, no ony dokonale zapadnú do tohto nevšedného westernu a práve vďaka nim má toto dielo svoju neopakovateľnú atmosféru). záverečná scéna je klasikou samou o sebe, Hill-klobúk dole...TOP WESTERN. ten kto ich neobľubuje (nie sú ani mojou šálkou kávy) nech si okamžite pozrie Butcha Cassidyho a Sundance Kida a hneď prestane hádzať všetky do jedného vreca ()

fero_lašák

Znáte takovýty westerny s T.Hillem a B. Spencerem? Tak tohle je něco podobnýho akorát je to trošku promakanější a je to více méně skutečný příběh. Paul Newman dělá vtípky a Robert Redford je zase drsnej, nemluvnej, mračí se, má kníra a umí střílet z pistole. Pěkně to mezi nima jiskří (nechápejte to nějak zvrhle:). Takže fakt supr zábava, supr hudba (písnička Rain drops keep falling on my head), skvělý herci, je to podle pravdy a konec mě fakt dostal, je fakt hustej. Ale pět hvězdiček se mi dávat nechce, něco mi tam chybělo, nevim co, možná nějaké vyšší myšlenkové poselství, fakt nevim :) ()

danio

Skvělá kovbojka s ještě lepší hudbou, ve které nenajdete zbytečnou krev. Nezapomenutelný útěk před stopaři a Redfordova hláška, že neumí plavat... Tvůrci se na tomto filmu vyřádili a je to znát. ()

Tomulka

Film se mi zdál trošku moc dlouhý, ale úžasný herecký koncert Newmana a Redforda vyvažuje (dokonce bych řekl eliminuje) naprosto všechny mouchy filmu. Hlavně ten skok ze skály do řeky z toho by bez újmy vyvázl asi jen, velký klikař :0). Jinak je film velmi dobře natočen a já jej viděl už několikrát. Vřele doporučuji. ()

Hrobař

Není to obyčejný western je to něco víc. U klasického westernu víte jak dopadne. tady možná tušíte, ale vědět to nechcete. Krásná hudba, prostředí, herecké obsazení zkrátka není co vytýkat. ()

Jartian

40let od natočení a pořád parádní snímek, čítající nesmrtelnou hereckou dvojici, akci prokládanou vytříbeným humorem, úžasnou zápletkou, naopakovatelnou hudbou, výbornou kamerou, sakra netočil to sám Bůh? 95% ()

filiperros

Paul Newman a Robert Redford nebo Robert Redford a Paul Newman? Těžko říct, kdo v týhle dvojici větším tahounem, přebíjejí jeden druhého, ale neperou se o to - moc dobře vědí, že spolupráce je vyzdvihuje oba. A stylizace celýho filmu, který zásadně ovlivnil western ve světě je prostě dokonalá. Příjemná, lehce komická a přitom pořád cítíte nebezpečí na každém kroku. Závěr samozřejmě patří do filmové síně slávy na přední místa. Je tak ultimátní, že to ani jinak nejde ()

stado

Skvělá dvojka. Super hlášky. Úžasná písnička plus jízda na kole. Ten závěr mě štval. Vždy jsem si říkal snad přežili. Vím, že ne, ale má dětská dušička o to tak moc stála. ()

mimuzik

Elita mezi westerny, která se v mém žebříčku řadí do těch nejvyšších míst (samozřejmě po Sedmi statečných). Skvělá dvojice banditů v podání Paula Newmana a Roberta Redforda, která se vzájemně skvěle doplňuje. Absolutní povinnost pro fandy tohoto žánru. ()

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (více)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (více)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (více)