Reklama

Reklama

Trigun

(seriál)
Japonsko, 1998, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Jasuhiro Naitó (komiks)

Scénář:

Jósuke Kuroda

Kamera:

Hisao Širai

Hudba:

Cuneo Imahori

Hrají:

Šó Hajami, Hiromi Curu, Sacuki Jukino, Masaja Onosaka, Tošihiko Seki, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Hirotaka Suzuoki, Iššin Čiba, Džúróta Kosugi, Ken'iči Ogata (více)
(další profese)

Epizody(26)

Obsahy(1)

Vash the Stampede, Člověk-Tajfun, ničitel měst a postrach pojišťoven. Vash nejenom děsí, ale i láká, neboť kdo by nechtěl odměnu 60 miliard DoubleDollarů? Inu, třebas taková urostlá Milly a její šéfová Meryl nechtějí. Vashe hledají z jiného důvodu. Jakožto oddané zaměstnankyně Bernardelliho pojišťovny ho touží přemluvit, aby už tolik neničil, jinak přijde pojišťovna na buben. Vyzbrojeny informací, že Vash je chlapík v červeném plášti, jdou po jeho stopách v podobě zdemolovaných měst. A když ho konečně dostihnou, nevěří vlastním očím. Tenhle moula, který si ani neumí nabít svůj kolt, který nedokáže ublížit ani mouše a bezchybně zvládne přinejlepším spořádat krabici koblih, má být Tajfun? Těžko... Ale kdo tedy může za ta zničená města a proč je na Vashe vypsána taková šílená odměna? Vydáme-li se na cestu s tímto netradičním poslem Míru a Lásky, tak snad časem odpovědi skryté v jeho minulosti odhalíme. Love and Peace! Rabu endo Píso! (Subjektiv)

(více)

Recenze (56)

Mantis 

všechny recenze uživatele

Seriál Trigun je v něčem podobný seriálu Cowboy BeBop, a to hlavně vývojem děje. Atmosféra rozverného spaghetti westernu houstne a končí v zádumčivém filozofování. Změna je až příliš patrná, hlavně v posledních dílech, kde se již nevyskytuje ani jediný vtip, což mi přišlo skoro škoda. Pokud člověk skousne poněkud jednoduché stylizování postav, jde o velmi povedený seriál. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Už od prvního dílu mi Trigun připomněl dva seriály: Tím, jak kombinuje (navíc docela umně) western a sci-fi, mi připomíná Brisco County Jr. Ale hlavně se tvůrci Trigunu inspirovali Rurouni Kenshinem. Hlavní hrdina, Vash the Stampede, je nejhledanější psanec na světě, na jehož hlavu je vypsána obrovská odměna (60 mld $$). Přesto to není bezcitný desperát, nýbrž člověk, který je odhodlaný nikoho nezabít, i za cenu toho, že schytá nějakou tu ránu a kulku. I jeho minulost skrývá obrovské tajemství. Pochopitelně že není sám, pomáhá mu Nicolas D. Wolfwood, kněz, který pro ránu nejde daleko, a Meryl a Milly, dvě půvabné agentky pojišťovací společnosti, které mají ohlídat, aby škody způsobené Vashem byly co nejmenší. Podobnosti s Kenshinem nejsou jen v samotných hlavních postavách, ale i v jednotlivých příbězích: V prvním díle je záporákem obr, který je za Vashe omylem považován. Někteří další gauneři se přímo za Vashe považují. Další z těch, kteří jsou Vashovi na stopě, Nebraska family, připomínají obra řízeného trpaslíkem z Kenshinovských Kjotských dílů. A i samotný hlavní záporák má kolem sebe Gung-Ho Guns, skupinu těch nejlepších z druhé strany zákona; stejně jako ji měl Shishiyo Makoto. ____ IMHO zatímco v Kenshinovi jeho "odhodlání nezabít" docela fungovalo - soubojů se normálně zúčastnil, akorát že jeho katana měla obrácené ostří, Vash radši uteče nebo sebou nechá vláčet, než aby se postavil obyčejným lidem (ne že bych prahnul po krvi, ale přeci by pro něj nebyl problém jim tu pistoli vystřelit z ruky). To mi byl mnohem sympatičtější cynik Wolfwood, který si dobře uvědomoval, že občas je nutné zabít pro záchranu jiných. Tohle IMHO neuvěřitelné Vashovo "zakrnění" v dětinské realitě dosáhlo ke konci takových rozměrů, že jsem poslední 4 díly skřípal zuby a místo rozhodování se 5* nebo 4*, jsem se rázem dostal do dilematu, zda 4* nebo 3*. Ovšem vzhledem k těm 22 dílům jsou ty 4* tak akorát. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

I když miluju anime a stejně rád se nechám pohltit westernovou pustinou, z Lidského tajfunu se srdcovka nevyklubala ani náhodou. Hlavně v první polovině jsem totiž jen kroutil hlavou nad křečovitostí jednotlivých dobrodružství nebo upachtěností vtipných průpovídek. Vash je sice fajn a holky vyloudí úsměv na tváři, ale až s hojnější účastí sympaťáka kněze a po naznačení velkého příběhu smutných vzpomínek konečně naskočilo to správné tempo. I přes několik výtečných zvratů a působivých scén ale téhle partě lepší než průměrné hodnocení vystřelit nemůžu. Chtělo to zkrátka trochu kompromisu a neskočit ze ztřeštěné postapokalyptické kovbojky do cesty s tragickým nádechem. Při pohledu na plakát se mi sice ozve v hlavě nenápadně nostalgická vzpomínka, ale vysloveně zbytečných dílů bylo zkrátka příliš. ()

Rosana 

všechny recenze uživatele

Joooo! Super seriál! Nemám ráda anime, ale tohle je tak úžasný nápad, že jsem neodolala. Prostě trouba, kterému se vyhýbají všechny kulky a jehož pověst je silnější, než on sám. Má ale dobré srdce a to je to hlavní. Prostě double sympaťák v tomhle šílením westernovém doublesvětě. Kupodivu celý seriál má vlastní děj a výbornou myšlenku. Kam se hrabe Avatar. Pozor, ke konci je to fakt nářez, ale něco tak úžasného jsem dlouho neviděla. ()

Naslund 

všechny recenze uživatele

Seriál bych doporučil spíše lidem, kteří mají více zkušeností s anime. Jednotlivé části jsou silně nevyrovnané. Prvních pár dílů je velice jednoduchých, vtipných a s morálním ponaučením na konci, takže určeno především dětem. To vše se časem změní. Vtip se omezí, vzroste brutalita, nastartuje se dějová linie a dojde i na hlubší existenční otázky, takže i ti, které neodradí začátek seriálu, budou pravděpodobně spokojeni. Animace není zdaleka na vrcholné úrovni, ale co nedokáže animace, to vynahradí výborně pasující hudba. Jinak hlavní postavu si musí oblíbit snad každý. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (6)

  • Ve dvanáctém díle, když Vash (Johnny Yong Bosch) trefí Moneva (Masuo Amada) do helmy, má ji Monev poničenou. Ale o pár scén později ji má zase bez poškození, načež v dalším záběru má helmu zase poničenou a hned poté ji má zase v pořádku. (Hem.m)
  • Ve dvanáctém díle, kdy Vash the Stampede (Johnny Yong Bosch) vystřelí dvě kulky do svého soupeře Moneva the Galea (Masuo Amada), se objeví v jeho helmě místo dvou zásahů tři. (Hem.m)
  • V každé epizodě seriálu a rovněž i ve filmu Trigun: Badlands Rumble (2010) se objevuje černá kočka (Kuroneko-sama). To proto, že se jedná o šikovný vtípek tvůrců zejména pro uvolnění atmosféry. (P. J. D.)

Reklama

Reklama