Zimní válka

(festivalový název)
  • Finsko Talvisota (více)
Finsko, 1989, 195 min

Kamera:

Kari Sohlberg

Hudba:

Juha Tikka

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä (více)

V řijnu roku 1939 začalo Rusko požadovat po Finsku značnou část jeho území. Finsko však jako vojensky neutrální stát odmítalo ruské požadavky. Proto 30. listopadu Rusko vtrhlo do Finska, které však bylo na vojenský vpád dobře připraveno. Začala "Zimní válka", která skončila 12. března 1940. Do této války odjíždějí i bratři Hakalové, Martti a Paavo. Byli povoláni, aby bránili svou zem. Mladší Paavo to bere jako čest, ale starší Martti vidí, že i ten nejzkušenější voják může padnout. (Isherwood)

Jello Biafra

Fínsky vojnový klenot rozprávajúci príbeh hŕstky mužov, ktorí v takzvanej Zimnej vojne s minimom výzbroje a často v civilnom oblečení bránili svoju vlasť proti sovietským votrelcom. A ubránili sa. Oproti americkým vojnovým filmom je tento priamočiary a hustí do diváka jednu naturalistickú scénu za druhou. Až je to občas nepríjemné. Dodnes mám v pamäti brutálnu scénu, kedy fínski vojaci bojujú na nože proti nepriateľom v zákope či scéna, kedy jednoho vojaka roztrhá delostrelecký granát. Ale čo je hlavné, chýba tu akýkoľvek pátos či trapácke patriotické preslovy. Tu totiž na diváka čaká len a len tvrdá realita. Za celý film sa síce objavia aj nejaké hluché miesta, ale aj tak vás film spoľahlivo udrží v napätí až do konca. ()

kinderman

S těmi chvalozpěvy bych byl opravdu trochu opatrnější. Téměř hodinový rozjezd má seznámit s postavami, ale v těch nefinský divák ztratí orientaci, jakmile je zahlcen jednou bitevní scénou za druhou, které se na něj valí stejně jako hordy bolševiků na čím dál vyčerpanější obránce. Na dobu vzniku jde o řemeslný nadstandard, ale pokud v tom někdo neviděl patos, měl by si protřít (patrně unavené) oči. ()

gogo76

"Jedinú zem, ktorú im dáme, bude na ich hroby..." Rusi v roku 1939 jednoducho požadovali Fínske územie. Tí boli síce po občianskej vojne trochu nejdnotní, ale ukázali ako sa dokážu proti nepriateľom spojiť. Tento trojhodinový film je takmer do polovice bez akcie, čo vôbec nevadí, pretože dostávame slušný prehľad o tom ako to prebiehalo. Od rečí medzi obyčajnými ľuďmi až po velenie, dialógy o tom , že snáď niečo vyjednajú bez vojny, neskôr sme svedkami narukovania, zatiaľ všetci v presvedčení, že iba na cvičenie. Dovtedy všetci verili, že si to Rusi rozmyslia. Nie, Stalin nepovolil...a je to i dobre, pretože Fíni ukázali celému svetu ako nakopať riť veľmoci...Bojové scény sú na slušnej úrovni, ale viac som si cenil scény, kde sa nebojuje, pretože až tie ukážu, či je vojnový film dobrý ako celok alebo ho možno obdivovať len pre pár akčných momentov. +++++++ Každý kto sa chce o tejto Zimnej vojne niečo dozvedieť, by mal po tomto filme siahnuť. Fínov pre toto strašne obdivujem a vznikajú i dobré hudobné pecky na túto tému. Snáď i o tomto slávnom fínskom sniperovi raz vznikne dobrý film. 80%. ()

1945

Uživatel Prankster mi mluví z duše: atmosféra, forma, děj - vše bylo mdlé jako školní omáčka. Rýpat se v ní tři hodiny byla pro mě opravdu těžká dřina... Postavy se mi na plátně pletly také... Někdo tady napsal, že komu se líbilo Bratrstvo neohrožených tak bude opěvovat i Talvisotu. To opravdu neplatí... S Bratrstvem neohrožených, Trestným praporem a jinými válečnými klenoty není možné tento film vůbec srovnávat. Statečnost Finů v zimní válce by si rozhodně zasloužila kratší a dynamičtější filmové zpracování s ucelenou myšlenkou. Zajímavou vedlejší dějovou linií by mohl být sám o sobě Simo Häyhä, o kterém není ve filmu ani zmínka. ()

drankeryth

Velmi ma tento film od Finov prekvapil a necakal som, ze to bude na takej dobrej urovni, co sa tyka deja, hercov a akcii. Film je extremne dlhy a musim povedat, ze ma fakt uputal, hlavne ta cast filmu, kde sa ukrutne a tvrdo bojovalo v tych zakopoch, kde neustale utocili ruski bolsevici. Boje boli nerozhodne, pretoze raz vyhrali Rusi a opatovne stratenu poziciu za okamih znova ziskali Fini. Film disponuje dobrymi kamerovymi zabermi, takze neni nudza o dobre zobrazenie vybuchov a o tankoch ani nehovorim. Vsetkemu najviac dominuje krasna finska priroda, ktoru po case znicili bomby od ruskej delostrelby. Tento neznamy film sa fakt Finom vydaril a preto mu udelujem najvyssie ocenenie. ()

• Fínsko na základe mierovej zmluvy odovzdalo ZSSR 57 000 km2 svojho územia. (andykovac)
  • Existuje aj oficiálna 4-hodinová verzia filmu, ktorú fínska televízia upravila do podoby 4-dielnej televíznej minisérie. (Jello Biafra)
  • V čase vojny bojovalo 26 ruských divízií proti 9 fínskym na 140 km úseku od Ladožského jazera po Karelskú šiju a 20 ruských divízií proti 3 fínskym divíziám, 3 plukom a 2 práporom na 950 km úseku od Ladožského jazera k Severnému ľadovému oceánu. (andykovac)