Reklama

Reklama

VOD (1)

Christopher Reeve nejenže obléká plášť titulního hrdiny počtvrté, ale také pomáhá rozvinout třaskavé téma jaderného odzbrojování. Aby obchodníci s jadernými zbraněmi měli volnější ruce, vytvoří Lex Luthor (Gene Hackman) novou bytost, která bude výzvou Muže z oceli, radiací nabitého Nuclear Mana (Mark Pillow). Tito dva nepřátelé se střetnou ve výbušné akci, při které Superman zachrání Sochu svobody, zastaví sopečnou činnost Etny a znovu postaví zdemolovanou Velkou čínskou zeď. Užijte si zábavu! (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (167)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Od natočení prvního Supermana s Christopherem Reevem uběhlo plných devět let a tak si nelze nevšimnout, že v tomto čtvrtém volném pokračování herci poněkud zestárli. Do příběhu se plně vrací Lois Lane v podání Margot Kidder a dokonce i Lex Luthor s tváří Genea Hackmana. Bohužel však bez Otise, takže tu tentokrát chybí komická figurka. Zastoupil ho však Lexův synovec, ale ten toho tady zase až moc nijak zvlášť nevytrhl. Námět není nijak překvapivý, neboť téma o jaderných zbraních a nukleární hrozbě se ve své době hojně promítla i přímo v komiksech. Studená válka holt byla studená válka. Film jako takový je ale neskonalá hrůza. Scénář jakoby nebyl vůbec promyšlený. Hodně scén se veze ve značné zkratkovitosti, čímž často nemá dějový vývoj žádnou logiku. Christopher Reeve Supermana pojal tak, jak ho představoval dříve, takže u něj žádná chyba rozhodně není. Chybou bylo razantní zkrácení snímku, který měl mít původně něco přes dvě hodiny. Nebo byl film scenáristicky už i v této verzi tak špatný, že to nestálo ani za uvedení? Co nejvíce utkví, je fakt, že se v tomto příběhu Lois a Superman potažmo Clark Kent k sobě chovají, jakoby mezi nimi dříve neproběhl žádný milostný vztah. Proč to? S tím by se přece dalo dál pracovat. Je tady toho samozřejmě víc, ale to už nemá smysl dál popisovat. Tento film je zkrátka natolik hrozný, že komiksům dělá spíše ostudu. Ta dosazená politika byla spíše na škodu, neb z toho vlastně vznikla politická moralita doplňující světovou politickou situaci na konci 80. let 20. století. Vlastně se jedná o zneužití této postavy ke stavu věci a tak není divu, že to dopadlo jak to dopadlo. A ještě jednou k tomu brutálnímu zkrácení. Není v tom právě ta politika? Zřejmě bylo vystřiženo něco, co se zrovna nehodilo, nebo bylo až moc odvážné či přímo provokativní. Ale to už ví snad jen bůh. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

On je vlastně ten hrozný čtvrtý Superman skoro nejlepší z původní osmdesátkové vlny. Dokáži vám to matematickou indukcí. Superman ➫ 143 minut; Superman II ➫ 127 minut; Superman III ➫ 125 minut; Superdívka ➫ 139 minut; Superman IV ➫ 90 minut. Trpěl jsem nejkratší dobu, to samé asi platí i pro zúčastněné herce v čele s Gene Hackmanem jenž již v té době nahřával jednoho Oscara nad krbem ve své haciendě v coloradském Aspenu. 20 % ()

Reklama

kinej 

všechny recenze uživatele

Čtvrtý Superman je také velice špatný film, stejně jako ten třetí. Symbolizuje výhru producentů nad kreativitou režisérů v plné míře. Nemá cenu nějak pitvat dementní dialogy či příběh. Ale jednu hvězdičku přeci jen dám a to za to, že se režisér Furie při tvorbě akčních scén nijak nedržel při zdi. Vykašlal se na soudobé technické možnosti a ,minimálně ve své hlavě, vytvořil velkolepé (avšak nikoliv seriózně akceptovatelné) souboje s Nuclear manem. Bortící se domy, souboj na měsíci, ucpání sopky horou to vše se nezdráhal do filmu naházet, nerespektujíc schopnosti tvůrců speciálních efektů. Film tak má alespoň něco, co by třeba nemuselo vypadat úplně podprůměrně, kdyby v té době uměli dělat dobré triky. Každopádně i tak je to velká blbost. ()

jonyyy 

všechny recenze uživatele

S každým dalším dílem žasnu, kam až tahle série došla. Děj je naprosto ideální pro komixové zpracování, ale asi ne každé Supermanovo dobrodružství je vhodné pro stříbrné plátno. Sice je to opravdu velká šílenost, ale pořád jsem viděl hromadu větších průšvihů a ani jsem se nenudil..spíš divil.. proto následující hodnocení. 51% ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Všichni jen lamentují nad tím, jak je čtvrtý Superman špatný, ale právě v tom je zcela vynikající. Stejnou měrou produkt své doby i pekelných okolností vzniku představuje jeden z nejzábavnějších komiksových filmů všech dob, byť z větší části nezáměrný. Šéfové společnosti Cannon Films jako první vycítili komerční potenciál komiksových filmů a plánovali celou sérii adaptací, kde na obnovení supermanské franšízy měl navázat Captain America i Spider-Man. Bohužel tou dobou na firmu už dolehly finanční potíže, a tak jejich resuscitace Supermana nakonec místo kýžené finanční vzpruhy skončila jako hřebík do rakve. Film vyžadoval náležité prostředky na triky, ale ještě před natáčením museli cannoni rozpočet seříznout z plánovaných 36 milionů na 17, a je to na výsledku hodně znát. K tomu připočtěme hodně necitlivé vystřižení více jak půl hodiny scén po nepříznivé testovací projekci, kvůli čemu film obsahuje řadu nepřehlédnutelných dějových děr a motivů, které jsou započaty, ale posléze se už nevrátí a neuzavřou. Na druhou stranu vina nepadá jen na vedení Cannon Films. Nemalým dílem k výsledku přispěl Christopher Reeve coby autor námětu, který snímkem ventiloval své postoje vůči atomovým zbraním, ale i scenáristé, kteří si rozhodně nedělali hlavu s takovými věcmi jako logika, fyzika či základní fakta typu, že ve vesmíru není vzduch. Na druhou stranu tyto a mnohé další projevy naivity, zapadají do dnes opomíjené roviny, že superhrdinské komiksy a komiksové filmy byly původně zamýšlené pro děti. Dnes, po záplavě fandům podkuřujících přemoudřelých komiksáren, které za dospělost vydávají wikipediovskou poučenost historií svých hrdinů či pubertální ponurost a vyhrocenost, je naopak úžasně osvěžující vidět komiksový film staré generace s ultra-dušínovským hrdinou, karikaturně zlotřilým záporákem, prvoplánově humornými scénkami, nadreálnými superhrdinskými činy či doslovnou deklamací a pompézním patriotismem ve stylu ideologických agitek padesátých let. Ve své okázalé komiksové přemrštěnosti, rozverné nevážnosti a všeobjímající campovosti je "Superman 4" nejen zábavnější, ale i upřímnější a pamětihodnější než většina dnešních uniformně přechytračelých komiksových blockbusterů. Žádný z nich se nemůže poměřovat s grandiózně nablblými scénami jako zacpání vybuchující sopky vrškem hory. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (28)

  • John Williams pre tento film skomponoval tri nové motívy, ktoré reprezentujú tri nové postavy. Skladby nesú názov "Lacy's Theme", "Jeremy's Theme", "Nuclear Man Theme". Hudbu adaptoval a dirigoval Alexander Courage. (ČSFD)
  • Ve scéně, kdy se Nuclear Man (Mark Pillow) dostane do budovy redakce Daily Planet a začne se probourávat strop po stropu patro za patrem směrem výše, je v několika záběrech patrné, jak je postava Nuclear Mana zavěšena na tenkých nosných lanech, která ho vytahují směrem nahoru do dalších pater. (FIBO)

Související novinky

Supergirl obsadila Lexe Luthora

Supergirl obsadila Lexe Luthora

17.11.2018

Supermanův nejslavnější záporák míří do seriálové Supergirl od CW. Ikonického Lexe Luthora v seriálu ztvární Jon Cryer, jehož bude asi většina diváků znát jako Alana ze seriálu Dva a půl chlapa.… (více)

Reklama

Reklama