Případ pro zvláštní skupinu

• Slovensko Prípad pre zvláštnu skupinu
Československo, 1989, 6 h 2 min (Minutáž: 59–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Ivan Gariš

Kamera:

Josef Pávek

Josef Somr, Jiří Schmitzer, Tereza Brodská, Josef Vinklář, Zuzana Bydžovská, Jana Štěpánková, Jiřina Bohdalová, Alois Švehlík, Stella Zázvorková, Jaroslava Obermaierová, Zdeněk Řehoř (více)

Josef Somr, Jiří Schmitzer a Tereza Brodská jsou členy zvláštní skupiny, vyšetřující těžké zločiny. Jejich první případ vražd bez zjevného motivu je tvrdým oříškem... (oficiální text distributora)

LadyPupu

"Co chcete?" - "Adresu aspoň jednoho bytu kde se promítají pornografické video filmy." Nástupce Pitavala, předchůdce 1. Oddělení. Stejně jako výše zmíněné seriály i tento byl totiž natočen podle skutečných případů, v klasickém provedení konce 80. let. Co se musí nechat je výborné obsazení ve vedlejších rolích (když pominu hvězdy jako Kodet, Štěpánková, Kanyza, Kopecký atd., tak doporučuji ve 3. díle Pomejeho jako pankáče), ale dát jednu z hlavních rolí Brodské, to je za trest. Její herecké umění jsem nikdy nedokázala patřičně ocenit. A tady mi teda lezla na nervy extrémně. ()

javlapippi

Zvláštna skupina v zložení skúsený starší detektív Somr, mlčanlivý Schmitzer a priblblé mladé ucho Brodská, za dozoru pravidelne oči podvracajúceho nadriadeného Vinklářa, rieši jeden prípad za druhým a vždy sa nejakým spôsobom dopracujú k páchateľovi. Spracovanie tohto komediálneho krimi by som videl niekde na polceste medzi Pitavalom (obzvlášť povedomá je v niektorých momentoch Štaidlova hudba) a Hanikom, riešia sa síce vážne zločiny ako vraždy, ozbrojené lúpeže, krádeže a valutová kriminalita, ale je to často vo väčšinou chcenom humornom duchu. Pokročilú dobu nakrúcania prezrádza výskyt vekslákov, prostitútok, pašerákov, priekupníkov, škrupinkárov, pornografie, pankáčov, ba aj pár cudzincov sa nájde. Herecky niet veľmi čo vytýkať, okrem Terezy Brodskej, ale tu som si nie istý, či nie je na vine skôr trochu hlúpo napísaná postava než samotná herečka. Každopádne ma to celé pobavilo, nech už bol zdroj zábavy akýkoľvek, viac som sa vyjadril k jednotlivým epizódam a celkovo by som to videl niekde medzi tromi a štyrmi telefonátmi sestry Agáty. ()

honajz

Nic moc, a přesto dokáže zaujmout. Celá ta podivně poskládaná skupina je skutečně zvláštní, ale dobře zahraná, případy jsou tak akorát, a dokonce se začínají rozvíjet nějaké vazby - a pak přišla sametová revoluce a seriál uťali v půlce a zbytek nenatočili. Škoda. Nebylo to špatně rozjeté a dnes by šlo o dost kvalitního předchůdce dejme tomu 1. oddělení. ()

pfa

Noční chodec, Zlaté víkendy, Veronika a páv, Král se zlobí, Přepadení, Neznámá kráska a myslytel. To jsou názvy případů, které svérázným způsobem řeší opravdu zvláštní skupina. Major Drnek, Kotek a Dr. Jánská. Já osobně tedy do této skupiny zahrnuji i nezbytnou Profesorku... No sice poněkud průměrná záležitost, já mám ale kriminálky rád a zvláště ty české, takže je to pro mě docela bezproblému koukatelné a zabavující. Ovšem epizoda "Zlaté víkendy" je fakt bomba. Takže, po vzoru sestry Agáty: Nazdááár! [5/1O] ()

Drom

Tak odpad ani veledílo to není a to je vždycinky problém, co tu vypotit, aby to mělo alespoň několik vět a byl to alespoň takovej blábol, jako obvykle. Což, jak se obávám, dneska nebude. Já fakt nevím co k tomuhle slabšímu průměru napsat. Nehraje tam zrovna plejáda mých oblíbenců, ale že bych na jejich výkony něco vydloubal... Ale zajmavý rozhodně jsou E!Ečka a jejich hit Caligula z kazeťáku, to fakt pobavilo. Měl jsem to puštěný dvakrát jako kulisu a bohužel mě to nepobouřilo ani neznechutilo. Tak že by tak třeba... dvě hvězdičky? ()

• V této epizodě můžeme vidět např. i Uhelný trh na Starém Městě v Praze. (Winster)
  • Erotická nahrávka, kterou sleduje skupina lidí předtím, než do místnosti vtrhne Josef Drnek (Josef Somr), je Girls U.S.A. (1980). (offlineman)
  • Když kriminalista Kotek (Jiří Schmitzer) nabírá vrchního Kasíka před restaurací, zajíždí k němu novým žigulíkem s hranatými světly. Když s ním však přijíždí před dům, kde Kasík (Jiří Kodet) bydlí, auto má světla kulatá. (Ricci)