Případ pro zvláštní skupinu

• Slovensko Prípad pre zvláštnu skupinu
Československo, 1989, 6 h 2 min (Minutáž: 59–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Ivan Gariš

Kamera:

Josef Pávek

Josef Somr, Jiří Schmitzer, Tereza Brodská, Josef Vinklář, Zuzana Bydžovská, Jana Štěpánková, Jiřina Bohdalová, Alois Švehlík, Stella Zázvorková, Jaroslava Obermaierová, Zdeněk Řehoř (více)

Josef Somr, Jiří Schmitzer a Tereza Brodská jsou členy zvláštní skupiny, vyšetřující těžké zločiny. Jejich první případ vražd bez zjevného motivu je tvrdým oříškem... (oficiální text distributora)

jakoby

Dnesni divak odchovany super poldy a superpraviky s presnou muskou , kteri pracuji na pripadu do roztrhani tela a prescas nebude mit pochopeni. Cesky usedle s pokusem o komedialni prvky a absenci napeti je o neco slabsi nez Pitaval ale da se divat kdykoliv a dokonce i s u babicky na navsteve. .Strevo Janska lina jak cervivy pes dost odrazuje ale Somr a Schmitzer jsou dobri herci, kteri si zaslouzi lepsi scenar. ()

dobytek

Ta skupina je opravdu dost zvláštní (čti debilní) stejně jako celej tento seriál. Tvůrci se nejspíš nechali inspirovat úspěšnym britskym seriálem Dempsey a Makepeaceová, takže vytvořili dvojici detektivů Schmitzer a Brodská a výsledek je dost tragickej. Žádnej případ snad neni ani trochu zajímavej a spíš se to všechno odehrává ve stylu, že nějakej chudák sedí na fízlárně a fízlové se ho ptaj "Co jste dělal 3. května v 18:30?" a ten se tam klepe jak ratlík. Nuda, nuda, nuda a ještě jednou nuda... Na díl s pornem, kterej zmiňujou ostatní uživatelé, si bohužel nevzpomínám. update: Viděl jsem konečně ten díl s pornem!!! Scéna, kdy asi 20 lidí sedí někde v bytě a čuměj tam na porno a najednou tam vtrhne Somr a vostře jim nadiktuje, že to na ně práskne jejich zaměstnavatelům, mě totálně rozsekala :-) ()

javlapippi

Zvláštna skupina v zložení skúsený starší detektív Somr, mlčanlivý Schmitzer a priblblé mladé ucho Brodská, za dozoru pravidelne oči podvracajúceho nadriadeného Vinklářa, rieši jeden prípad za druhým a vždy sa nejakým spôsobom dopracujú k páchateľovi. Spracovanie tohto komediálneho krimi by som videl niekde na polceste medzi Pitavalom (obzvlášť povedomá je v niektorých momentoch Štaidlova hudba) a Hanikom, riešia sa síce vážne zločiny ako vraždy, ozbrojené lúpeže, krádeže a valutová kriminalita, ale je to často vo väčšinou chcenom humornom duchu. Pokročilú dobu nakrúcania prezrádza výskyt vekslákov, prostitútok, pašerákov, priekupníkov, škrupinkárov, pornografie, pankáčov, ba aj pár cudzincov sa nájde. Herecky niet veľmi čo vytýkať, okrem Terezy Brodskej, ale tu som si nie istý, či nie je na vine skôr trochu hlúpo napísaná postava než samotná herečka. Každopádne ma to celé pobavilo, nech už bol zdroj zábavy akýkoľvek, viac som sa vyjadril k jednotlivým epizódam a celkovo by som to videl niekde medzi tromi a štyrmi telefonátmi sestry Agáty. ()

Canniosh

Slaboučký seriál s hloupoučkými příběhy a v rozporu s výborným hereckým obsazením i se slabými "hereckými" výkony. V tomto seriálu se jen potvrdilo, že Terka Brodská není dobrá herečka, což trvá dodnes a nemít známého tatíka, myslím, že by se jako herečka nemohla nikdy prosadit. Její role mě v tomto seriálu přímo iritovala ... název "zvláštní skupina" byl díky jejímu výkonu převzat z názvu zvláštní školy, jinak nevím... 33% ()

donkocicak

Zřejmě pokus navázat na úspěch seriálu Malý pitaval z velkého města. Není to už zdaleka tak dobré, byť Josef Somr a Jiří Schmitzer jako kriminalisté jsou vynikající. Nadchne i Josef Vinklář jako nabručený náčelník. Jen to pištění Terezy Brodské mi přišlo lehce otravné (byť v jejích pozdějších rolích ji mám docela rád, tady opravdu ne). Dvě epizody utkví v paměti - vtipná záležitost s pornem a povedená krimi s vraždícím nočním chodcem. Jinak je to zašedlý seriál stojící ve stínu Malého pitavala. ()

• Bytař Krásný (Alois Švehlík) používá ke vloupání stále stejnou techniku, tedy rozlomení cylindrické vložky, což je velmi primitivní metoda, kterou se správným nástrojem zvládne každý. Dnes už by se ale nechytal, protože vložky jsou z odolnějších materiálů a z lepším zabezpečením proti rozlomení. (sator)
  • V trezoru architekta Mejtského (Stanislav Fišer) je kromě rozličných peněz také pistole CZ vzor 27. (ČSFD)
  • Kasík (Jiří Kodet) prosí pracovníky kriminálky, aby ho zavřeli, protože mu jde o život, což byla pravda. Ti to odmítli, i když je jejich náčelník varuje, že pokud někdo Kasíka zabije, tak je stáhne z kůže. Nabízela se prostinká věc, dát mu sledovačku – jednak by ho chránili a jednak by dokázali vraha při útoku zatknout. To se však nestalo. (sator)